•  

Może mi ktoś wyjaśnić czemu firma woli dać np. 10k + vat na fakturze niż 10k na UZ dla osoby ze wszystkimi zniżkami (czyli 10k kosztu całkowitego)? Z B2B odliczą sobie 12300zł kosztu, a na UZ 10k tą kwotę dostanie się do ręki (zakładając nieprzekroczenie progu 85k). W jaki sposób odlicza się ten vat, że dla firmy to tak duża korzyść względem zatrudnienia pracownika za tę samą kwotę na inną umowę?

Jestem w trakcie negocjacji podwyżki i HR coś kręci że widełki w które są dostępne są na B2B i na UZ inaczej liczą (mimo że nie płacę zusu i pitu).

Inb4, wiem że firma ma mniej pracy przy obsłudze pracownika B2B niż zlecenia, jednak wątpię że dla korpo to ma takie znaczenie.

#pracait #programista15k #pracbaza #podatki

•  

@Jurix: 10k bruto to 12k kosztów pracodawcy, PIT0 nie usuwa kosztów pracodawcy, tylko pracownika. Wpisz sobie w jakiś kalkulator.

•  

@mjr_bien: Czyli w dużym uproszczeniu chodzi o to, że płacąc 10k brutto odliczają sobie 12k zamiast 10k? Czyli jeśli dobrze liczę, to różnica w podatkach do zapłacenia przez pracodawcę przy tej kwocie wynosi ok. 500zł. To już jest coś.

•  

@Jurix zapominasz o tym, że firma nie płaci za L4 , urlop to też różnie nie zawsze w umowie są płatne dni wolne, nie musisz pracownikowi nic zapewnić ubrań, dodatków itp.

•  

@sberatel: Mówimy tu o UZ, nie UoP. Wszystkie rzeczy które wymieniłeś (przynajmniej u mnie w pracy) są identyczne dla pracowników na UZ i B2B.

•  

@Jurix: dla firmy nie ma żadnego znaczenia. VAT w tym przypadku nic nie znaczy. Masz glupie HR, ktore pewnie nie mialy przewidziane, ze ktos na UZ tyle zarobi i nie przeliczyly sobie tego.

Oczywiscie przy 10k na UZ bedziesz musial po 8 miesiacach zaczac placic podatek (wiec odejdzie ci troche kasy z wynagrodzenia), upewnij sie ze wszyscy dyskutujecie o tej samej kwocie, bo moze oni mysla ze chcesz ciagle 10k netto i po przekroczeniu progu maja ci wlasciwie dac podwyzke bys nie zobaczyl ze placisz podatek (wiem ze brzmi to absurdalanie, ae to hr).

•  

@Jurix: jedyna rzecz jaka sie spotkalem ze ktos nie chce dac UZ wynikala z odpowidzialnosci jaka ma zleceniobiorca (a wlasciwie jej braku w przypadku dowiezienia oprogramowania), ale skoro aktualnie na tej umowie jestes to nie bedzie ten case.

•  

@dzejro: już przyłapałem HR na kilku kłamstwach przy ostatniej podwyżce, dlatego zależy mi żeby podczas rozmowy na bieżąco ich punktować za manipulacje.

Jestem świadomy kosztów powyżej 85k, tego nie przeskoczę.

•  

@Jurix: moze byc ci trudno punktowac taka rozmowe bo czuje ze to moze byc gra w szachy z golebiem. Przy rozmowie w stylu:
      - zatrudnienie na b2b nam sie bardziej oplaca przy takiej kwocie
      - przeciez to nie ma znaczenia dla was
      - ma
      To wiele nie ugrasz.

Tak jak mowie, dla firmy to nie ma zadnego znaczenia, jesli jestes studentem i masz ponizej 26 r. to nie placisz zus (pracodawca tez), bo robi to uczelnia, nie placisz dochodowego, bo masz zwolnienie z racji wieku, calkowity koszt pracodawcy w twoim przypadku wynosi wtedy 10k. Tyle samo rowniez kosztowalbys na b2b, bo faktycznie firma odlicza wtedy sobie podatek VAT... ale przekazuje ci calosc i na fakturze masz 10k + vat, wiec nic na tym nie zyskuje.

•  

@Jurix: pamiętaj ze powyżej 85k płacisz wg 1 progu aż do 170k

•  

@Jurix: jesli kadry robia ci pod gorke to udaj sie z tym wyzej (jesli masz taka mozliwosc).

Oczywiscie to tez moze byc granie na to bys nie dostal podwyzki. Nie wiem ile zarabiasz, ale zakladajac ze 8k na uz to przy podwyzce do 10k i zmuszeniu cie do przejscia na b2b tylko bys stracil (wiec taka podwyzka nie ma sensu) i licza ze to przeliczysz i sie rozmyslisz.

•  

@dzejro: akurat co do firmy zatrudnienia nie mają problemu, powiedzieli że spokojnie mogę mieć eksperckie zarobki na UZ, jeśli to będzie się kalkulować. Wszystko sprowadza się do negocjacji i próbują co mogą, żeby dać jak najmniej, normalna rzecz.

Zależy mi na pracy w tej firmie, co znacząco osłabia moją pozycję do negocjacji :/

•  

@Jurix: Zapytaj się czy przeszła by faktura przez useme lub inny inkubator, wtedy można fajnie ugrać i robić 7k na UZ, a reszte na umowe o dzieło z 8.5%

•  

@derecki: pewnie by przeszło, ale jeszcze nie zarabiam tyle by te kilka % było warte tyle kombinowania.