Wpis z mikrobloga

@daczka92: juz tlumacze. pierwsza 7 oznacza, ze ty jako wlasciciel masz dostep do butelki. Druga 7 oznacza, ze kazdy kto z Toba pije ta flaszke tez ma do niej pelen dostep. I najciekawsza jest ostatnia 7, ktora oznacza ze dowolna osoba ma dostep do butelki. Co w praktyce oznacza, ze moze sie do was dosiasc ktos zupelnie obcy - a i tak bedziesz musial mu polac. Zdecydowanie na ostatniej pozycji powinna
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iighlaq_alhabl: @ql00: bez sensu. Jak patrzysz na jakis plik w linuxie to nie ma na nim napisane chmod 777 tylko najwyzej reprezentacja tych siódemek za pomocą rwx. Wg mnie ta butelka to komenda która jest wykonywana na każdym użytkowniku ergo to Ty masz ptem mod777 po wypiciu ergo dupa boli
bez sensu. Jak patrzysz na jakis plik w linuxie to nie ma na nim napisane chmod 777 tylko najwyzej reprezentacja tych siódemek za pomocą rwx.


istnieje kilka sposobow zapisu praw. Moze to byc numeryczny lub literowy. Z punktu widzenia filesystemu, znaczki rwx nie majac znaczenia, poniewaz na tym poziomie sa przechowywane w postaci bitowej. Zachecam do zapoznania sie z wynikiem dzialania polecenia stat na okreslonym pliku.

Wg mnie ta butelka to komenda
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ql00: w pierwszej części nie mowie o tym jak sa zapisywane tylko ze sprawdzając jaki mod ma plik nie ma napisane chmod 777 tylko 777 (albo w inny sposób, niewazne jaki) więc to nie butelka ma 777 tylko ona jest komendą
@daczka92: myślę, że to jednak @ql00 ma rację. Ten obrazek ma trochę inny kontekst, niż na niego patrzysz. Gdyby ta butelka miała samo 777, to nie wiedziałbyś o co chodzi. Chmod jest napisane tylko po to, by wiedzieć, że te 777 oznacza prawa do butelki (pliku). Samo chmod nie ma tu znaczenia, a numeracja właśnie ma.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ql00: chyba mnie nie rozumiesz
@iighlaq_alhabl: no to kazdy patrzy na to inaczej. Dla mnie bez sensu żeby plik nazywał się chmod 777 albo miał ustawione dostępy na 777 które wyświetlają się jako chmod 777. chmod to komenda "change mod" czyli na butelce jest napisane zmień dostępy na 777 tylko w sposób jaki linux potrafi to wykonać. Jak na izotoniku jest napisane "more Energy" to znaczy że pijący będzie miał
@daczka92: zakladajac, ze to butelka ma wykonac chmod 777 na kims, to sama butelka musialaby miec bit wykonalnosci. Pozatym, pozostaje przytoczona przezemnie kwestia UID.

Dodatkowo, niektore pliki (uzytkownicy) mogą mieć ustawione chattr +i (żona) i wtedy chmod tez nie pomoze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iighlaq_alhabl: @iighlaq_alhabl: dokladnie. Wątpię zebym kiedykolwiek wpadl na taki temat jeszcze.
Moze to zawartość jest tym bitem wykonywalności, bo komendę wykonuje butelka ale to zawartość jednak zmienia nasz chmod w tym wypadku.
No jak żona nałoży chattr +i na użytkownika to zostaje tylko sudo unmount bo nie ma co się męczyć z brakami dostępów do podstawowych plików