Wpis z mikrobloga

@hansschrodinger: Najlepsze jest zdziwienie moich znajomych ze Stanów kiedy mówię o benefitach które mi przysługują (chociaż ciężko nazwać urlop benefitem xD) czyli 20 dni urlopu a za chwilę 26 dni. Dla nich to coś niepojętego, będąc nastolatkiem chciałem się tam przeprowadzić i miec American Dream ( ͡° ͜ʖ ͡°) aczkolwiek teraz kiedy dorosłem to widzę iż jest to fallen state i ciężko byłoby mnie przekonać do przeprowadzki
@turbopisior: wszystko zależy od tego gdzie w drabinie społecznej się znajdujesz. Europejski socjal równa do średniej, amerykańskie prawo promuje nierówności. Jeśli jesteś specjalistą, to będziesz miał wyższą pensję, płatne wolne, pakiet udziałów i dobre ubezpieczenie. Jeśli pracujesz na kasie to nic z tego nie zobaczysz. W zasadzie jedyna różnica względem Europy dla specjalisty to okres wypowiedzenia, bo zazwyczaj możesz być zwolniony z dnia na dzień.
prawo nie gwarantuje pracownikom ani jednego dnia płatnego urlopu wypoczynkowego xD


@hansschrodinger: to jest parametr umowy o pracę, taki jak wynagrodzenie. Nie pasuje - szukasz pracy gdzieś indziej

benefitach które mi przysługują (chociaż ciężko nazwać urlop benefitem xD) czyli 20 dni urlopu a za chwilę 26 dni.


@turbopisior: urlop to jest benefit bo płacą za brak pracy. A ja mam 24 dni urlopu (w USA), a z kolei chorobowego 30
@brittanys_husband: w Polsce możesz być na chorobowym 1,5 roku bez przerwy bez wzgledu na to gdzie jesteś zatrudniony. Znajdź jednego pracodawcę w usa który na to pozwoli. A jak nie chce Ci się iść do lekarza albo tak naprawdę jesteś zdrowy to istnieje coś takiego jak urlop na żądanie.
@Pierorzek: ok, no ale 80% to nie jest 100%. Ja to wszystko piszę tylko po to, żeby obalić ten mit że w usa się nie ma urlopu, nie ma chorobowego itp. Na pewno są takie przypadki, ale firmy oprócz pensji oferują też właśnie tego typu "benefity", mimo braku obowiązku by to robić
@Pierorzek: dokładnie! jak już pisałem - gdy podejmujesz pracę to w Polsce patrzysz na wysokość wypłaty, w USA patrzysz na wysokość wypłaty, liczbę dni urlopowych, chorobowych itp. Jest to część oferty pracy.

To jest właśnie ameryka - rynek ludzi którzy mają sprawy w swoich rękach, a nie w regulacjach. Ty wolisz by pisior dawał ci jakąś gwarancję 80%, a ludzie tutaj wolą sami sobie to wynegocjować, lub wybrać pracę która coś
@turbopisior: Niby masz rację, ale to właśnie dzięki temu USA są tak rozwinięte podczas gdy Europie jeszcze wiele brakuje.
@brittanys_husband No ale nie każdy może sobie na to w USA pozwolić. Wypada jeszcze wspomnieć o służbie zdrowia która również nie przysługuje każdemu, i przez to USA jest określane przez wielu ludzi jako kraj faszystowski.