•  

1106 + 1 = 1107

Tytuł: Jesień
    Autor: Ali Smith
    Gatunek: literatura piękna
    Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

Książka, którą zacząłem czytać w angielskiej wersji i po otrzymaniu paczki z polskim wydaniem przesiadłem się na wersję polską.
    Niestety mam wrażanie, że był to błąd. Książka w angielskiej wersji czytała się niemal sama, w polskiej natomiast jest mniej wciągającą.

Jesień jest pierwszym tomem tetralogii "Pory roku", do tej pory w Polsce ukazały się 3 pierwsze tomy.
    Fabuła skupia się na dwóch głównych wątkach - relacji Elisabeth z Danielem oraz na Brexicie. Przy czym ten pierwszy wątek poznajemy w bardzo chaotyczny sposób na bazie wspomnień głównej bohaterki w trakcie odwiedzin Daniela w szpitalu i rozmów z matką, chorującą na demencję. Daniel był dla Elisabeth opiekunem - sąsiadem, pod okiem którego matka zostawiała ją, gdy musiała wyjść z domu. Elisabeth wychowywała się bez ojca, stąd Daniel często jej go zastępował. Wątek Brexitu ukazany jest z perspektywy codziennych czynności, wizyty na poczcie, w urzędzie, oglądania telewizji, czy robienia zakupów. Natomiast nie jest to książka o polityce, a jedynie ukazanie relacji międzyludzkich, zaraz po oddzieleniu się od Unii Europejskiej. Sąsiedzi, którzy chwilę temu byli dobrymi przyjaciółmi, teraz stają się wrogami. Społeczeństwo mocno się dzieli na zwolenników i przeciwników, zarówno Brexitu, jak i przyjezdnych czy nawet turystów.

Tytułowa jesień pojawia się wielokrotnie jako odniesienie do przemijania, jesieni życia, zmiany barw otaczającego świata.
    Niestety największą wadą książki jest chaos, brak tu spoiwa, bo fabuła to w zasadzie luźne wtrącenia krótkich historii, które czasami coś wnoszą, a czasami są stratą czasu. Na pewno mają ukryte znaczenie, ale też nie zawsze udawało mi się czytać miedzy wierszami. Kolejną sporą wadą jest tłumaczenie, jak wspomniałem, zacząłem czytać po angielsku i mam wrażenie, że w tym języku oceniłbym ją na wyższą ocenę. Trudno mi nawet powiedzieć, co zawiodło, wydanie angielskie było bardziej "płynne".

Mam nadzieję, że kolejne tomy "Pór roku" będą lepsze.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
    56/100
    #bookmeter

źródło: Jesien.png

Gorące dyskusje ostatnie 12h