Wpis z mikrobloga

Na główną trafił wykop o mieszkańcach Barlinku, którzy muszą zmienić kolor dachu na czerwony i mieszkańcom się to nie podoba.

To w ramach ciekawostki wrzucam zdjęcie Yaiza, typowej miejscowości na wyspie Lanzarote, gdzie:
-Każdy budynek musi być bezwzględnie biały
-Maksymalna ilość kondygnacji to dwa piętra (z wyjątkiem stolicy Arrecife, tam może być maks 4)
-Drzwi i okiennice mogą mieć tylko kolory niebieskie, zielone bądź brązowe

Wszystkie te regulacje weszły za sprawą Cesara Manrique, cenionego artysty pochodzącego właśnie z Lanzarote, który był bardzo proekologiczny i obawiał się, że jego rodzinna wyspa wraz z rozwojem turystyki zamieni się w krainę pstrokatych potworków architektonicznych, wystających pokracznie na tle pięknych, wulkanicznych krajobrazów.

Dzięki temu każde miasteczko ma jednolity, moim zdaniem schludny i ładny wygląd.

#podroze #architektura #ciekawostki #lanzarote #wyspykanaryjskie #hiszpania
Pobierz
źródło: comment_1624526378FjxfiB7xSip3Dxiy2jHkH9.jpg
  • 26
@Pieczarka: Bez sensu jest ten płacz mieszkańców, przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę w dokumentacji musieli mieć wpisany kolor dachu czerwony, po uzyskaniu pozwolenia zrobili se czarny i teraz płacz, plan miejscowy mówi jasno jak maja wyglądać budynki. To zdjęcie z Lanzarote wyglada fajnie bo wszyscy się trzymają przepisów a nie jak u nas wieczne kombinowanie a potem te nowe dzielnice wyglądają jak fawele
plan miejscowy mówi jasno jak maja wyglądać budynki.


@krolowamonika: to teraz powinni pociagnac do odpowiedzialnosci panie z urzedu Inspektoratu nadzoru budowlnego bo one podbiły że budynek jest zgodny, a to że inwestor to debil i zrobił taki dach to inna sprawa.

U mnie nie mozna było np płaskiego dachu budować, wiec musiałem szuukac innej działki.
Takie przepisy mają sens gdy jest do czego równać (np. we wsiach górskich czy poniemieckich).


@puszkapandory: no nie wiem, to też działa w drugą stronę. Mam znajomego, który robi domy z bali w okolicach Zakopanego, to mówił mi, że ludzie z jakiegoś Grójca na Mazowszu do niego potrafią zadzwonić, że chcą mieć u siebie taki domek góralski, bo ładne są (_ )
@Pieczarka: Kiedyś zresztą wydawało mi się, że szpetota polskich miast, ich bylejakość, to głównie wina złych przepisów.
Ale po prostu dominujący u nas jest brak gustu i poczucia tego, że nie buduje się w próżni. Ale potem taki będzie pokazywał zdjęcia wiosek czy miasteczek w Szwajcarii i zachwycał się, jakie to ładne. I będzie się bardzo glowił, czemu u nas tak ładnie nie jest xD
@Pieczarka tyle że u nas w tym Barlinku nie ma żadnych nowoczesnych domów które przez kolor dachu nie pasują da tradycyjnej zabudowy, bo nie ma tam żadnej tradycyjnej zabudowy xd no chyba że chcesz chronić różnorodność prlowskich kostek ocieplonych styropianem xd
@Lucider5: Mimo wszystko uważam, ze powinno dążyć się do jakiejś estetyki. Nie mówię, że trzeba od razu wprowadzać tak surowe obostrzenia, jak na Lanzarote, ale jakieś warunki powinny być.

Zobacz przykład ustaw krajobrazowych - ile poprawia samo wywalenie reklam i ujednolicenie szyldów.

@piteross: Odwiedzałem parę razy, jak mieszkałem na Fuerteventurze. Raczej bym się nie przeprowadził, ale na weekendowe zwiedzanko idealna.
@Pieczarka no z reklamami się zgodzę, i pewnie wysokość płotów, ale kolor dachów czy elewacji? I to w sytuacji gdy wymagają staromodnego czerwonego, gdy elewacja była kolorowa a teraz modnie robią jasna/biała elewacje i czarny dach. Bez sensu, po nowoczesnemu dużo lepiej to wygląda
@Pieczarka: No tak nie do końca. Okna i drzwi maja tylko w trzech kolorach, ponieważ tak były malowane kiedyś lodzie. Drzewo ze starych i rozbitych Łodzi wykorzystywano do stolarki okiennej ponieważ na wyspie wulkanicznej nie ma drzew wiec drewno było na wage złota.
@Pieczarka: trzeba być upośledzonym żeby mieć teraz pretensje jak to wszystko jest w planie zagospodarowania przestrzennego :D Kolor dachu i elewacji występuje chyba w 99% z nich. A do prawdziwego terroru znanego z amerykańskich HOA jescze nam bardzo daleko. Tam potrafią dyktować ci jakie ozdoby masz przed domem i w jakiej ilości, czy zabraniają parkować starego samochodu przed posesją.
@Pieczarka: ten cesarz to nie wie co traci. Wystarczy żeby przeszedł się jak pięknie ogarnieta jest infrastruktura w nadmorskich kurortach jak np Władysławowie. Eleganckie piękne kolorowe budy z gównem na sprzedaż poprzeplatane gigantycznymi pensjonatami na 30 pokoi i 3 miejsca parkingowe (reszta wypier*** na ulice wkurzać sąsiadów) i apartamentowce którym jako jedynym wolno budować na wydmach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podczas jazdy lub spacerów lubię sobie oglądać domy, podwórka, ogrodzenia. Każdy inny, indywidualny, ciekawy. Taka różnorodność też może być piękna. Jeżeli ta nasza architektura odzwierciedla nasz charakter, to podoba mi się nasz indywidualizm. Oczywiście w rejonach gdzie dominuje jakiś określony styl, to powinno to być wspierane. Ale np. moim zdaniem bardziej do górskiej architektury pasuje surowy beton, brutalizm niż skansenowe kurne chaty. Dużo jest też potworków, ale one tak nie rażą jak
Ale potem taki będzie pokazywał zdjęcia wiosek czy miasteczek w Szwajcarii i zachwycał się, jakie to ładne. I będzie się bardzo glowił, czemu u nas tak ładnie nie jest xD


@SKYFander: I idę o zakład, że wśród tych zdjęć wiosek i miasteczek nie znajdziesz żadnego ze strukturą z wiadra na elewacji, prostymi plastikowymi oknami i blacho dachówką. Takimi miejscami nikt się nigdy nie zachwycał i żadne przepisy tego nie zmienią, a