Wpis z mikrobloga

Lepiej - cotygodniowe nowinki, które pomogą Ci lepiej żyć, pracować i spać.

Dzisiejszy temat porusza problem, który w ostatnich latach przybiera na sile. Uzależnienie od smartfonów to jeden z największych pożeraczy czasu i produktywności. Jak zapanować nad czasem spędzanym przed telefonem?

Pierwszą metodą, która może nam pomóc to odpowiedni aplikacja. Programiści dostrzegli ten problem i stworzyli dziesiątki różnych narzędzi, które pomogą monitorować czas jaki spędzamy ze naszymi telefonami. Jedną z lepszych aplikacji na telefonów z Androidem jest StayFree. Dzięki niej możemy sobie ustawić powiadomienia gdy przekroczymy ustalony czas na przeglądanie, np. Facebook’a czy YT.
Jeśli nie chcemy instalować żadnych aplikacji to nic straconego. Zarówna Android (https://www.lifewire.com/check-screen-time-on-android-5069900) jak i iOS (https://support.apple.com/en-us/HT208982) oferują możliwość sprawdzenia swoje aktywności na telefonie.

Wyniki mogą zaszokować. Szczególnie ciekawym zestawieniem może być liczba otwarć telefonu. Czy Ty też złapałeś/aś się na kompulsywnym sprawdzaniu telefonu/maili/wiadomości? To też jedna z pierwszych oznak uzależnienia.
Jeśli już wiemy, że ilość czasu spędzonego z telefonem jest zbyt duża możemy zacząć z tym walczyć na kilka sposobów, np.:

a) W trakcie dnia telefon trzymać z dala od nas. Myślę, że wystarczy jak telefon nie będzie „na wyciągnięcie ręki”. Bardzo pomocna rada dla osób, którzy pracują za biurkiem i w każdej wolnej chwili chwytają za telefon.
b) Wyłączenie wszystkich dźwiękowych powiadomień z aplikacji, notyfikacji push, wyciszenie dzwonków, generalnie „uśpienie” naszego smartfona na pewno ograniczy powody, dla których będziesz sięgać po telefon.
c) Ustawienie blokady na korzystanie z aplikacji w wybranych godzinach.
d) Najbardziej skutecznym sposobem może być wymiana smartfona na najprostszy telefon z podstawowymi funkcjami. Przykładem może być Nokia 3310 po liftingu, o ile potem nie będziemy uwiązani do legendarnego „Węża”
e) Takie kompulsywne spoglądanie na telefon wiąże się też z tzw. Głodem dopaminowym. Jest to zagadnienie na osobny wpis. Natomiast tylko dodam, że ostatnim sposobem na walkę z uzależnieniem od telefonu może być detoks dopaminowy, czyli na przykład 1 dzień/12 godzin/8 godzin/etc. w tygodniu bez telefonu.

I na koniec zapytam, czy zdarzyło się Wam przejrzeć całe mirko na telefonie w godzinach pracy? Mam na myśli te pierwsze 4 strony z gorących

Zachęcam do obserwowania tagu #lepiej aby nie przegapić nowego wpisu!

Poprzednie wpisy:
1: F.lux - zadbaj o swoje oczy
2: Poprawa jakości snu

#lepiej #biohacking #zdrowie #pracbaza #produktywnosc
lepiej-news - Lepiej - cotygodniowe nowinki, które pomogą Ci lepiej żyć, pracować i s...

źródło: comment_1624630266If6QfJN9ECvwVenqyHNfUv.jpg

Pobierz
  • 5