Wpis z mikrobloga

  • 8
1141 + 1 = 1142

Tytuł: Mistrzowie. Od Zidane’a do Mbappégo. Upadki i wzloty francuskiego futbolu
Autor: Matthew Spiro
Gatunek: sport, piłka nożna
ISBN: 978-83-240-6245-4
Ocena: 7/10

Euro nadal trwa, drużyny stanowiące folklor pojechały do domu, poważne zespoły szykują się do walki w fazie pucharowej. Jednym z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju jest Francja. 20 lat dzieli zwycięstwa tego kraju w mistrzostwach świata, kiedy w 1998 roku Les Bleus triumfowali we Francji, a w 2018 powtórzyli ten wyczyn w Rosji. Okres ten jednak miał swoje blaski i cienie, poza wspomnianymi triumfami były też jednak kompromitacje jak te na mistrzostwach świata w 2002 i 2010 roku czy po prostu całkiem niezłe wyniki jak ćwierćfinały na Euro 2004 czy Euro 2012. Dużą zaletą książki Matthew Spiro jest różnorodność futbolowej tematyki poruszanej przez autora. Znalazło się miejsce na opis turniejów tego okresu z francuskiej perspektywy, są przyczynki biograficzne poświęcone Mbappe i Zidanowi, spojrzenie na Ligue 1, ale też przedstawienie afer jakie trawiły francuską federację - sekstaśmy, system kwotowy, konflikt w RPA. Angielski dziennikarz spogląda także na francuską piłkę pod kątem społecznym pokazując z jakichś środowisk wywodzą się piłkarze, jak odbierani są przez społeczeństwo. Trochę chaotyczny wydaje się układ pracy, w mniej więcej co drugim rozdziale autor przekonuje nas, że Francja jest krajem rasistowskim, a opisy turniejów przeplatane są portretem Kyliana Mbappe. Biorąc pod uwagę okres w jakim wydano książkę, jest to jednak interesująca lektura, po którą szczególnie warto sięgnąć właśnie w tym czasie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #sport #ksiazki #pilkanozna
Pobierz
źródło: comment_16246909830iMSxE0igc5SfBDal02KOj.jpg
  • 4
@Balcar: Oglądałeś na netflixie dokument o wpływie wyników kadry na nastroje społeczne we Francji? Jeden z lepszych i ciekawi mnie w perspektywie tej książki, czy nie ma tego samego generalnie. Zastanawiam się czy warto sięgać po tę książkę
@emmanatorr: Na Netflixie oglądałem tylko dokument o Anelce. Spiro się w swojej książce powołuje na wiele filmów, więc ciężko mi powiedzieć, o który dokładnie chodzi. On to też bardziej opisuje w kontekście rasizmu i kwestii imigranckiej.
@Balcar: Les Bleus 1996-2016. Dokument o nastrojach społecznych we Francji wobec imigrantów przez pryzmat wyników kadry. Świetna rzecz, ale z opisu wynika, że ksiazka może byc prawie tym samym, stad moje pytanie.
@emmanatorr: Książka nie ma bibliografii, ale wydaje mi się, że ten tytuł się przewinął. Trzeba wziąć pod uwagę, że Spiro pokazuje temat od strony stricte piłkarskiej - rozmawia z Thuramem, Vikashem Dhorasoo, pokazuje dyskusje o ojcu Zidana czy rzekomym rasizmie Deschampsa wobec Benzemy, przedstawia też konkretne wydarzenia - mecz Francji z Algierią z 2011 czy właśnie afera o systemie kwotowym. Nie widziałem dokumentu, więc nie wiem dokłądnie jak to tam zostało