Wpis z mikrobloga

Jakie określenia/przekręcone zwiazki frazeologiczne/popularne błędy jezykowe #!$%@?ą was najbardziej? Nie jestem jakimś purystą jezykowym, ale jest kilka nielogicznych i kretyńskich błędów popełnianych masowo przez Polaków (znacznie częściej przez tzw. patriotów xD), które doprowadzają mnie do rozstroju, więc wybieram trzy najlepsze i zaczynam:

1. 'także' oznacza 'też, również'. Jest osobna forma 'tak że', której używamy w takich przypadkach jak:

Dziś jest gorąco, tak że możemy iść na basen.

Warto pamiętać, żeby nie rozłączać 'tak' od 'że' przecinkiem. Ale jak można nie słyszeć i nie widzieć różnicy między TAKŻE a TAK ŻE?!?!?

2. 'w lato, w zimę'

Jeden z najbardziej irytujących błędów, bo świadczy o braku umiejętności odmiany przez przypadki. W lato lub w zimę to można rzucić #!$%@? śnieżką albo gównem. A jeśli w sierpniu byłeś na wakacjach, to oznacza, że byłeś na wakacjach W LECIE albo LATEM
na pewno nie 'w lato'. W lato to ty sie #!$%@?.

3. Absolutne upośledzenie: nieumiejętność dopasowania właściwego zaimka wskazującego.
TEN mężczyzna, TA kobieta, TO dziecko

TO TO TO w rodzaju nijakim, a nie 'TE dziecko', te auto, te gówno. Skąd to się w ogóle wzielo? Mam wrażenie, że w powszechnej mowie i piśmie ten błąd (skrajnie kretyński) nasilił się dopiero w ciągu ostatnich dwoch lat. Co chwilę, co chwilę widzę i słyszę 'te odwołanie, te picie, te krzesło...' - skąd #!$%@? ten pomysł? Ktoś wie?

#jezykpolski #grammarnazi #ortografia #pytanie #zalesie
  • 6