Wpis z mikrobloga

1180 + 1 = 1181

Tytuł: Katedra Marii Panny w Paryżu
Autor: Wiktor Hugo
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: 10/10

Klasyczna powieść Wiktora Hugo, francuskiego pisarza epoki romantyzmu, w Polsce głównie kojarzonego z filmu animowanego Dzwonnik z Notre Dame, który luźno nawiązuje do Katedry Marii Panny. Autor pisał tę książkę w wieku 28 lat w czasie tzw. rewolucji lipcowej, która wpłynęła w pewien sposób na zawartą treść.

Oś wydarzeń stanowi poruszająca i dziwaczna historia miłosna, ale czasami można odnieść wrażenie, że jest ona tylko tłem dla ukazania realiów późnego średniowiecza we Francji, głównie z perspektywy mieszczan Paryża. W powieści znajdziemy również m.in. plastyczne opisy miasta, budynków, pouczające refleksje filozoficzne, ciekawych i niejednoznacznych bohaterów, krytykę różnych patologii nękających pospólstwo np. ułomności wymiaru sprawiedliwości i obłudy duchowieństwa.

Podsumowując, powieść czytało mi się bardzo dobrze, zdarzyło mi się przy niej śmiać i uronić łzę. Już dawno nie czułem się tak zaangażowany w to, co czytam. Myślę, że wiele osób może znaleźć coś ciekawego i wartościowego w tej lekturze, mi się podobało wszystko, dlatego daję 10.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #historia #sredniowiecze
Pobierz Czlowiekiludzzarazem - 1180 + 1 = 1181

Tytuł: Katedra Marii Panny w Paryżu
Autor:...
źródło: comment_1625070497Q24WRjvoQT8Ni1EnQ0ZYSk.jpg
  • 1