•  

1182 + 1 = 1183

Tytuł: Grobowa cisza, żałobny zgiełk
    Autor: Yōko Ogawa
    Gatunek: literatura piękna
    ISBN: 978-83-955300-8-1
    Ocena: ★★★★★☆☆☆☆☆

Grobowa cisza, żałobny zgiełk w tłumaczeniu Anny Karpiuk to przejmujące grozą opowiadania o tęsknocie, zazdrości i śmierci. Trzynaście powiązanych ze sobą opowieści, które wciągają nas w spiralę świata, z którego trudno uciec. Historia, która zaczyna się niewinnie – od słonecznego dnia i tortu z truskawkami, zabierze nas do pracowni kaletnika, szyjącego torbę na ludzkie serce, do ogródka pełnego marchewek w kształcie ludzkich dłoni i do muzeum tortur.

Albo mam inne wydanie, albo nie potrafię liczyć, ale opowiadań jest 11.

Jest to opowieść szkatułkowa, gdzie w miarę czytania widzimy wątki/osoby/zdarzenia, które łączą ze sobą poszczególne opowiadania. Niestety nie jest to ten kaliber co "Rękopis znaleziony w Saragossie". Jak na tak krótką formę całość jest w miarę zgrabnie spięta ze sobą, jednak odnoszę wrażenie, że jest to zrobione nieco na siłę. Poszczególne opowiadania same w sobie nie zapadają w pamięć.

Punktem wyjścia są zdarzenia z pozoru błahe gdzie w pewnym momencie, czasami za pomocą jednego zdania, zmienia się obraz całej sytuacji. Coś co było z pozoru melancholijne czy po prostu uczuciem zafascynowania, nagle jest szaleństwem, obsesją i chęcią zemsty. Z opowiadania na opowiadanie napięcie narasta, sytuacje stają się bardziej absurdalne. I w sumie tu mam problem, bo nie za bardzo umiem powiedzieć do kogo skierowana jest ta pozycja. Nie są to typowe opowieści grozy, autorka nie stara się również analizować swoich bohaterów. Jest opis sytuacji w której się znajdują, wszędzie na pierwszym czy dalszym planie jest jakiś trup. Narracja jest taka spokojna, wyważona aby potem zaskoczyć (?) czytelnika. Jednak po 3 opowiadaniu przypomina to bardziej serial gdzie reżyser co odcinek musi wymyślać nowe cuda, żeby przyciągnąć widzów.

Jak dla mnie bardzo przeciętna pozycja, po tytule i opisie naprawdę spodziewałam się czegoś innego.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki

źródło: g.jpg