•  

  1188 + 1 = 1189

  Tytuł: Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce
  Autor: Marta Wroniszewska
  Gatunek: reportaż
  Ocena: ★★★★★★★★☆☆

  Adopcja jest w Polsce niejako tematem tabu, jeżeli już się mówi to od tej sielankowej strony. Nawet bohaterowie książki mają za złe, że ośrodki szkolące ich do roli rodzica adopcyjnego, nie przekazały im pełnego obrazu, nie przygotowały na to jak może wyglądać ich życie. W rzeczywistości nawet jeżeli dziecko jest adoptowane jako niemowlę, to nadal jest to długa praca nad zbudowaniem relacji, pomocy w radzeniu z traumami domu rodzinnego. Książka odpowiada na dużo pytań, które od dłuższego czasu mnie nurtowały. Czemu tak dużo dzieci nadal jest w domach dziecka? Czy wychowywanie swojego niebiologicznego dziecka wygląda tak samo jak tego z naszymi genami? Na ile państwo wspiera dzieci odebrane z patologicznych środowisk lub porzucone? Jak te dzieci radzą sobie w dorosłym życiu?
  Autorka postarała się, żeby temat został opowiedziany z różnych perspektyw, między innymi samych dzieci, rodziców zastępczych, opiekunów w instytucjach, osób pomagających w ramach ngo.
  Ten reportaż uświadomił mi, że wychowywanie tych dzieci to nie jest takie hop-siup jak wydaje się z ckliwych historii w telewizji czy innej "Pani domu". Teraz jeszcze bardziej doceniam, że są ludzie z pasją i przede wszystkim wielkim sercem, którzy starają się wyciągnąć te dzieciaki z patologii, chociaż często są to przypadki beznadziejne.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu

  #bookmeter

  źródło: czarne.com.pl