Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabele! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam problem z #mikrotik mianowicie chcę zablokować #tiktok , jeśli poprostu dodaje regułkę w Firewall>7 layer features i tam tiktok.com, a następnie dodaję regułę w firewallu to działa, ale wiadomo tylko na ten adresie w przeglądarce - aplikacja musi łączyć się po innych adresach. Oglądałem parę tutoriali, robię podobnie - dodaję tą -->


paczkę <-- nazw domenowych w "7 layer features" i nie działa, działa tylko z 1 nazwą domenową, a jest to sporo klepania. Dziwi mnie to, że jak dodaję regułę, gdzie chain=forward i wpisuję w src.addrs jeden od tik toka, to jak później go spinguje to działa; zmieniałem na inne "łańcuchy, by sprawdzić, czy działa. Reguły próbowałem też przenosić na stos wszystkich. Nie wiem co mam zrobić i bardzo proszę o radę
Topologia:
antena radiowa ubiquiti - taka jak na foto - daje adres na 1 wan mikrotika; w mikrotiku standardowa konfiguracja + parę dupereli w postaci "kid control" i parę innych reguł firewall.

p.....r - Cześć Mirki i Mirabele! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam problem z #mikrotik mianowicie chc...

źródło: comment_1625430936GhYMC5OvprUycCsU2C2iAh.jpg

Pobierz
  • 24
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@proktodestruktor: ja sobie dałem spokój z takim blokowaniem bo to jest kompletnie nieopłacalne i mało skuteczne.
moja rada: załóż sobie konto na open DNS, ustaw podane tam adresy jako serwery DNS dla mikrotika, zablokuj korzystanie z innych serwerów DNS oraz zainstaluj skrypt który będzie się logował do tej usługi.
i wtedy spokojnie wchodzisz sobie na panel w open DNS i wykliujesz wszystko to co chcesz banować. i po bólu. to oni
@PortalZeSmiesznymiObrazkami: odwieczna rywalizacji tarczy i miecza.
równie dobrze można powiedzieć, że nic nie trzeba robić, bo każdy może neta udostępnić sobie przez telefon...

ale open dns może pomóc o tyle, że można wyciąć strony o DoH i gościu nie doczyta. pewnie takiej funkcjonalności tam nie ma, ale np. jest wycinanie stron traktujących o usługach proxy. zawsze jest to krok w stronę uszczelnienia...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lunga: albo jak jesteś bardziej perfidny to nie blokujesz innych DNS tylko zawijasz zapytania w taki sposób, żeby i tak trafiły do twojego DNS na mietku
coś w stylu
/ip firewall nat
add action=dst-nat chain=dstnat comment="dns redirector" in-interface=(lan) src-addres=(adres twojej sieci) dst-port=53 protocol=udp to-addresses=172.0.0.1
@proktodestruktor przekieruj wszystkie zapytania wyłażące przez port 53 na Twój lokalny dns tak jak wyżej napisał kolega. Świetna sprawa ze w mt tak można zrobić, bo w fortigate niestety trzeba robić fikolki i trykasy żeby tk tak działało, mi osobiście nie udało się tego zrobić.
@korni007 @PotwornyKogut ulepiłem coś takiego, pakiety z 53 przekierowuję na adres Mietka, ustawiłem też to blokowanie z pomocą "layer 7" i zasady z tym w firewall, jakieś pakiety zaczęły tam przechodzić, ale dalej nie filtruje. Nawet jak na Mietku dodam w firewallu "drop" pakietu z jakiegoś adresu, który umieszczam w "src address" to mogę go pingować, a próbowałem z ustawieniem na każdym "chain"(forward, output i input). Dla pewności wyłączyłem wszystkie zasady firewall