Wpis z mikrobloga

Jak podwyższenie stóp procentowych długotrwale pomoże zapobiec powiększającej się inflacji? To najpopularniejszy argument na wykopie gdzie nigdy nie widziałem wytłumaczenia dlatego prosiłbym jak debilowi ekonomicznemu to wytłumaczyć bo mam wykształcenie techniczne (,)

Krótkotrwale :
-Obsługa kredytów jest coraz droższa. Raty ludziom zwiększają się przez co mniej wydają na konsumpcje bo mają tych pieniędzy po prostu mniej

Długotrwale :
-Większość Polskich firm żyje na kredycie by dorównać firmom zachodnim.By oferować podobne usługi za podobną cenę potrzebny jest kapitał który pochodzi z kredytów. Przy podwyższonych stopach procentowych mnóstwo Polskich firm zbankrutuję
-Idąc tym wyżej wartość złotówki opiera się na eksporcie, nie mamy ropy naftowej także eksportując coraz mniej towaru na zachód wartość jej bardzo szybko spadnie
-Duża część ludzi
A)Zbankrutuje
B)Straci pracę
Rząd by nie doprowadzić do wojny domowej będzie musiał zacząć jeszcze bardziej "rozdawać" pieniądze czyli je po prostu drukować by pozornie sprawić wrażenie że robi coś w związku z tą sprawą .Inflacja wyskoczy jeszcze bardziej w kosmos
-Na przestrzenii lat mnóstwo Polskich firm upadnie a zostaną wykupione przez zachodnie .

Jakim cudem kraj który ma własną walutę / jest biedny ma dorobić się na tym że większość jego krajowych firm padnie a zostaną przejętę przez zachodnie?

#polityka #nieruchomosci #inflacja #bekazpisu #kredythipoteczny #ekonomia #polska
  • 12
@comamtuwpisac: Może to nie konkretnie odpowiedź na twoje pytanie, ale w kapitalizmie naturalnie co jakiś czas przychodzi kryzys który powinien rozstrzygnąć pozycję firm na rynku i oczyścić go z tych nierentownych. Utrzymywanie wszystkich działalności dodrukiem pieniądza jest na dłuższą metę szkodliwe. Jeżeli uznamy, że żadna firma nie może upaść i nikt nie może zostać zwolniony, z każdym rokiem będzie przybywać firm które są nierentowne i które przepalają pieniądze, zamiast coś produktywnego
@comamtuwpisac: Ok, ok... Musimy tutaj rozdzielić to w jaki sposób wysokie stopy procentowe wpływają na inflację, a to, że nasi wspaniali czempioni doprowadzili do sytuacji rodem z 2007 roku.

Więc tak upraszczając dlaczego wysokie stopy procentowe obniżają inflację: Ogólnie zasada, przynajmniej z tego co ja rozumiem działa tak, że jak stopy procentowe są wysokie, to opłaca się trzymać pieniądze na lokatach, a nie opłaca się brać kredytu. Skoro tak, to podaż
słaba złotówka jest dobra dla eksporterów


@Zendemion: tak jest gdy na miejscu produkujesz bawełnę, robisz przędzę, tkasz materiał i szyjesz koszulki. Jeśli Polska ma eksportować coś bardziej zaawansowany technicznie to twoja teoria się sypie (inb4 Chiny to zły przykład bo tam na miejscu wydobywa się surowce, rafinuje i produkuje).
@FizzyDrink: co się sypie? Niezależnie jak przetworzone są dobra z założenia są droższe od kosztów materiałów. Część materiałów będzie pochodzić z rynku wewnętrznego, a dla importowanych kurs walut jest neutralny jeżeli produkujesz tylko na eksport.
Jak podwyższenie stóp procentowych długotrwale pomoże zapobiec powiększającej się inflacji? To najpopularniejszy argument na wykopie gdzie nigdy nie widziałem wytłumaczenia dlatego prosiłbym jak debilowi ekonomicznemu to wytłumaczyć bo mam wykształcenie techniczne (,)


@comamtuwpisac: odpowiedz @lemek3 jest całkiem dobra, ja dodam wytłumaczenie od siebie (stosując kilka uproszczeń)

1. Jak bierzesz 100zł w banknocie i wpłacasz na konto do banku to bank bierze te 100zł i daje komuś innemu