Wpis z mikrobloga

#uk #zarboki #polakirobaki #praca
Na szybko policzyłem ile trzeba zapłacić podatków w Polsce a ile w UK.
Wpis ma na celu tylko pokazanie różnic w rozwoju państw. Jak ktoś chce może oczywiście wyjechać. Nikt nikogo nie trzyma.
I tak:
Przy pracy na magazynie, 40 godzin w tygodniu w UK zarobisz £20800 ROCZNIE:
£1646 podatek (TAX)
£1348 ubezpieczenie (NI)

Zakładając, że funt jest po 5 zł wychodzi MIESIĘCZNIE:
8666 zł brutto
7419 zł netto

Przy wypłacie brutto 8666 zł w Polsce zapłacisz:
ubezpieczenie emerytalne: 845,80 zł
ubezpieczenie rentowe: 129,99 zł
ubezpieczenie chorobowe: 212,32 zł
ubezpieczenie zdrowotne: 673,01 zł
zaliczka na PIT: 605,00 zł
i zostanie ci:
6200 zł netto

Ale przy podobnej robocie w Polsce zarobisz zwykle 3 razy mniej, czyli jakieś 2888 zł
2888 zł brutto
2123 zł netto

Gdyby w UK mogli ci płacić £578 miesięcznie to twój podatek wyniósł by całe £0 (roczna wolna kwota od podatku to £12570) i może £4 na ubezpieczenie, ale tutaj mogę się mylić - nie zgłębiałem tematu.

W Polsce nie dość, że zarobki niższe to jeszcze podatki większe (,)
  • 18
@bartosz325: raczej powinieneś odnieść do minimalnego lub średniego wynagrodzenia, a nie porównywać kwoty nominalne, ale głównej tezy twojego wpisu to nie zmieni. W UK docisk podatkowy masz powyżej ok. £110k rocznie, wtedy już zaczyna bardziej gryźć niż w Polsce. No ale to już jest duży dochód, więc nawet po podatku nie narzekasz.
Ogólnie w Polsce jest za wysokie opodatkowanie osób o niskich dochodach.
@bartosz325 liczyłem procentowo dla 94% najbiedniejszych w Polsce i w UK jakoś rok temu i co najmniej taki odsetek pracujących oddaje fiskusowi procentowo mniej wypłaty w UK niż w PL. Być może więcej, ale nie znalazłem danych dla 95 czy 99%.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@bartosz325: ok to teraz wielkie objawienie dlaczego w Polsce podatki sa m in wyzsze i kazdy o tej kwestii mam wrazenie zapomina - porownaj z uk platne L4 na dluzszy okres (2 tygi plus, znam wiele osob co rok+ siedzialy na l4 na 80 lub 100% w PL) ile dostaniesz czesci wyplaty tu i tam, porownaj platnosc za urlop macierzynski od 1. Dnia ciazy do roku po ciazy dla obu krajow
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@piwniczak: krótkoterminowo i owszem, ale nie sądzę by pracodawcy byli skorzy wypłacać pensje przez np rok+ osobie na chorobowym czy rodzicielskim (nie mam w tym doswiadczenia i mam nadzieję nie miec potrzeby sie dowiedziec). Plus z osób co znam na rodzicielskich to zazwyczaj nie ma ich maks 2 miesiące- 1 przed i 1 po wiec wtedy zdaje sie w większości łapią sie na pełna wyplate.
@piwniczak:

w wiekszosci firm w UK calkowicie dobrowolnie wyplaca pracownikom na chorobowym pelna pensje albo dodatkowy pelnoplatny ulrop rodzicielski,

W dobrych firmach tak, szczególnie dużych korpo. Ale na pewno nie jest to większość, wręcz przeciwnie.

@adriano30:

ale nie sądzę by pracodawcy byli skorzy wypłacać pensje przez np rok


Powyżej pewnego okresu pracodawcy mają grupowe ubezpieczenie income protection oferowane w ramach benefitu pracowniczego. Ale patrz punkt pierwszy, nie wszyscy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chemik_kieszyk: ogolnie jestem obecnie u 3 pracodawcy w uk odkad przyjechałem i na tyle osob co mi sie przewinelo nie słyszałem by ktos poszedl na dluzsze zwolnienie pełnopłatne (po prostu nikt nie widzial potrzeby podejrzewam). Jedyne co wiem, ze mielismy jednego typa co lezal w szpitalu i zmarl wiec juz sie nie dowiedziałem na jakich zasadach mu wyplacali pensje (choc trwalo to max 2 miechy). Druga sytuacja to alkoholik wrocil w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Paula_pi: w magazynie ASOSa wyciagniecie £30k na rok pracujac okolo 2100godzin rocznie jest mozliwe (podstawa to 1950 godzin rocznie - okolo 150 nadgodzin w ciagu roku, przy czym podstawa godzinowa pracy w biurze to 2080, czyli bez nadgodzin)
@adriano30 "nie sądzę by pracodawcy byli skorzy wypłacać pensje przez np rok+ osobie na chorobowym czy rodzicielskim"

Macierzyński nie jest aż tak hojny ale często firmy dają dodatkową kasę do pół roku (ale nie jest to 100% pensji), ojciec jak ma szczęście to może dostać dwa tygodnie pełno płatne. Z chorobowym też różnie, u mnie jest rok albo dwa lata. Pierwsze pół roku/rok 100%, potem 50%.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@emesc: wydaje mi sie ze tacierzynski 2 tygi to chyba ustawowo? Anizeli litosc pracodawcy.

Co do reszty tak jak piwniczak pisal, pewnie zalezy od firmy wszystko. W tych co ja bylem nie bylo szału