Wpis z mikrobloga

Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny przysługujących różnym grupom społecznym przy powrocie z wakacji, bez statusu ozdrowieńca i szczepienia. Znajcie swoje prawa! Można plusować dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy przejeździe przez granice autem/pociągiem nikt wam nie wlepi żadnej kwarantanny o ile sami się nie zgłosicie.

Nie musicie instalować żadnej aplikacji jeśli już zostaniecie wepchnięci na kwarantannę - jednak jeśli kiedyś już się zgodziliście na instalacje aplikacji prawdopodobnie będziecie musieli zainstalować i korzystać z niej ponownie. Policja nie fatyguje się obecnie częściej niż 1-3 razy w przeciągu całości trwania kwarantanny na sprawdzenie, a i tak najczęściej sprawdza w stylu rozmowa telefoniczna -> halo jest pan w domu? tak? to dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po przylocie musicie przekonać o zwolnieniu SG, a jeśli to się nie uda - dzwonić do Sanepidu i być stanowczym i prosić o części rozporządzenia które mówią, że Wy się nie łapiecie na podstawie wyjątków które przedstawiliście.

Sanepid/SG czasem sprawdza, a czasem nie sprawdza czy mówicie prawdę.

Za podawanie się za marynarza / załogę statku gdy się nim nie jest może grozić odpowiedzialność karna (dodaje w związku z prośbą mirka-marynarza, żeby ktoś nie wpadł w tarapaty xD)

SG nie sprawdza czy minęło 14 dni od szczepienia czy nie, przynajmniej każdy kto był kilka dni przed upłynięciem 14 dni tak mi powiedział, więc nie ma się co martwić w tym zakresie

Tekst rozporządzenia po wszystkich zmianach: https://docdro.id/Di51V7C
Wyłączenia zaczynają się na stronie 12, kończą na 15,

Metody sprawdzone, potwierdzone przez mirków / znajomych:
- Metoda na obejście bramek - zasadniczo polega na tym, że na niektórych lotniskach żeby się zapisać na kwarantanne trzeba wypełnić wniosek.. za bramką. Mirki mi raportują, że mowią że chcą zrobić test na przylocie, pani ich kieruje "do stolika", oni idą po bagaż i dzida xD
Na pewno nie działa w Gdańsku ani na lotnisku Chopina, mirek który o tym pisał był w Katowicach.
- Osoby które mają w ciągu 24h od przylotu kolejny lot (np lot do Oslo za 19zł) - najpewniejsza metoda, praktycznie każdy kto z niej skorzystał ominął kwarantanne. Technicznie zgodnie z ustawą musicie opuścić teren RP w ciągu 24h, SG od 08.07 zaczęło straszyć kontrolami policji w razie nie wywiązania się z tego wymogu (ale nikt jeszcze nie miał wizytacji)

Skąd bilety (autor warunek):
1. otwierasz https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty
2. Wybierasz lot który jest w ciągu 24h od Twojego wylądowania

SG zaczęła straszyć mirków (dostałem już informacje od 3 róznych osób) kontrolą policji w domu w przypadku nie opuszczenia terenu RP w ciągu 24h i "konsekwencjami" ze strony policji. Nikt się pod tą groźbą nie ugiął i został w domu, jeden mirek poszedł na lot, zrobił check in i niestety się spóźnił ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Info od kogoś ze znajomościami w Straży granicznej:
SG dostała nakaz "straszenia" od zastępcy komendanta komendy głównej SG i to jest jedyne co mogą zrobić.
pytałem jeszcze kumpla policjanta czy policja ma jakieś możliwości sprawdzania na tej podstawie czy dana osoba opuściła teren RP to mnie prawie śmiechem zabił

- Przedsiębiorcy (podróż służbowa)
Sanepid: wystarczy oświadczenie o podróży służbowej. Sanepid jest "świadomy" że ta metoda jest nadużywana ale nie mogą nic z tym zrobić. Twierdzą też, że pracownik jadący z szefem na podróży służbowej jest zwolniony z kwarantanny
- Studenci (obecnie raczej tylko polscy studiujący za granicą, chyba, że macie szczęście)
obecnie Sanepid na tej podstawie nie zwalnia, SG dostaje rozkazy żeby nie zwalniać, ale są mirki którym sie nadal udaje Studenci zagraniczni mają łatwiej bo teoretycznie pod nich był pisany wyjątek. Nie dajcie sie zastraszyć, że tylko kierunki nie-wakacyjne i tylko zagraniczni - podważajcie i pytajcie która część rozporządzenia o tym mówi.
Sanepid: Twierdzą, że wyjątek był pisany stricte pod studentów zagranicznych, którzy studiują przy polskiej granicy tak, by nie musieli codziennie robić testu na COVID. Wszystkie placówki sanepidu mają z góry rozkaz nie przyjmować wytłumaczenia na studenta.
Metoda "na studenta zza granicy" też podobno przestała działać, Sanepid twierdzi teraz, że wyłączenie dotyczy wyjazdu z kraju gdzie sie studiuje do Polski w celach naukowych XD W razie czego #!$%@?ą głupoty, SG normalnie ściąga kwarantanne, dzisiaj potwierdził mi jeden z mirków. Można powołać się na Wytyczne Głównego Inspektora Sanitranego PR.OP.77.12.2021.
- Uczniowie i ich opiekunowie
- Wykładowcy
Tu czasem wystarczy pokazać plan zajęć z swoim imieniem/nazwiskiem jako prowadzącego wykłady
- Zawody medyczne
- Marynarze i załoga statków (Tu czasem sprawdzają, czasem nie, czasem trzeba pokazać tylko książeczkę marynarską, a czasem dużo więcej - lepiej nie ryzykować i kłamać że jest się marynarzem jeśli sie nim nie jest)
- Pracownik Transgraniczny / Delegacja od pracodawcy (jeden mirek miał pismo o stałej delegacji przez rok)
tu na PW dostałem info że ktoś kto ma takie zaświadczenie może być traktowany jako pracownik transgraniczny (info które dostał od SG) - za drugim razem chcieli go nie przepuścić bez kwarantanny, to powiedział z pewnością dokładnie to co powiedział poprzedni granicznik i.. go puścili ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Jeden mirek powiedział mi, że rozmawiał z SG o tym ze chce zrobić test - puścili go i kazali za bramkami wypełnić jakieś formularze. Nie wypełnił, wyszedł, kwarantanny nie ma. Katowice - w Gdańsku na pewno by to nie przeszło, nie wiem jak inne lotniska.

Inne wyłączenia (niepotwierdzone):
- Naukowcy i badacze, wg. ustawy o szkolnictwie wyższym
- Graficy, również wg. ustawy o szkolnictwie wyzszym
- Uczestnicy i wykonawcy koncertów i uczestnicy konkursów międzynarodowych na terenie Polski
- Załogi statków powietrznych

No i wiadomo:
- Zaszczepieni, ozdrowieńcy, ludzie po teście PCR/Antygenowym (nie działa poza Schengen / EU / EOG)
SG nie sprawdza czy minęło 14 dni czy nie, przynajmniej każdy kto był kilka dni przed upłynięciem 14 dni tak mi powiedział, więc nie ma się co martwić w tym zakresie
#koronawirus #kwarantanna #covid19 #wakacje #prawo

Liczba osób zwolnionych z kwarantanny: 63 (+4 dziś)

18/100

#100dnibezkwarantanny -> tag pod którym będę to wrzucał, można obserwować / czarnolistować
Pobierz Rabusek - Codzienny wpis traktujący o zwolnieniu z kwarantanny przysługujących różnym...
źródło: comment_1626434157fijy37u6CN7MP9DnbUR032.jpg
  • 17
Przedsiębiorcy (podróż służbowa)

Sanepid: wystarczy oświadczenie o podróży służbowej.


@Rabusek: czy dotyczy to także przedsiębiorców "bez zgłoszenia"?
@Rabusek: + argument z gov.pl, który w jakimś poradniku podaje:

"osoba prowadząca działalność nierejestrową może zostać uznana za przedsiębiorcę na gruncie Kodeksu cywilnego, co powoduje, że w relacjach z konsumentami spoczywają na niej związane z tym faktem wymogi i obowiązki."
@Rabusek: @JohnRamboo: dobra mam.

Od 10 lipca osoby podróżujące z państwa, które nie należy do strefy Schengen/UE, ale uzgodniło z Rzeczpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-Cov-2, mogą zostać zwolnione z kwarantanny jeżeli w okresie 48 h po przekroczeniu granicy, uzyskają negatywny wynik testu w kierunku SARS-Cov-2. Wykaz tych państw na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Informacje dla podróżujących".

Uwaga! Z
@Rabusek Jestem właśnie w Portugalii. Tyle się na czytałem jak zaostrzyli przepisy i co? I nic. Zrobiłem w Polsce antygenowy dzień przed wylotem. Na Chopina nikt mnie nie sprawdzał. W Portugalii nikt nas nie sprawdzał. Teraz wracam do Polski i się zastanawiam co robić. Osoby z którymi leciałem do Portugalii miały wynik testów robiony w Photoshopie. Czy na powrocie w Polsce na Chopina trzepią? Zastanawiam się czy nie #!$%@? i też odpalić
@DADIKUL: W Portugalii nic nie sprawdzali kompletnie. Zwracali uwagę tym co mieli nosy odsłonięte. W Polsce od razu pytanie kto chce iść robić test, a jak nie to kolejka 4 strażników i pokolei sprawdzali wszystkich czy mają kwity, a tych co nie spisywali na kwarantanne. Nie weryfikowali tego z żadną bazą, moi współtowarzysze podróży przeszli na lewiźnie. Ja się spisałem i zrobiłem test na mieście bo taniej niż na lotnisku.