•  

1300 + 1 = 1301

Tytuł: Powrót Króla
    Autor: J. R. R. Tolkien
    Gatunek: fantasy
    Ocena: ★★★★★★★★★☆

Świetne zwieńczenie trylogii Władcy Pierścieni.
    W tej części Tolkien dużo lepiej zarysował bohaterów i ich kluczowe cechy. Bardzo dużą część poświęcił Denethorowi, jego miłości do pierworodnego syna Boromira i trudnej relacji z drugim synem Faramirem.

Nie będę się skupiał na fabule, bo ją każdy zna, natomiast dla mnie ogromnym zaskoczeniem było zakończenie książki, które w filmie, nawet w wersji reżyserskiej rozszerzonej, jest dużo mniej rozbudowane i pomija ogromnie ważny wątek hobbitów przedstawiony w 3 ostatnich rozdziałach książki. Bez większych spojlerów powiem, że chodzi o stan w jakim hobbici zastali swoją krainę i zanim wrócili do sielankowego życia musieli się rozprawić z jej problemami.
    Moją ulubioną postacią jest Sam i to jego przygody były dla mnie najbardziej interesujące. Niestety najmniej ciekawił mnie wątek Gandalfa i jego ciągłe znikanie było dla mnie mocno irytujące. Na szczęście autor postanowił go usprawiedliwić i przez to na koniec delikatnie zmieniłem moje zdanie o Gandalfie.

Świetna seria fanatasy, niestety chyba trochę za krótka. O Ile u Sandersona odczuwam powoli zmęczenie tematem, to u Tolkiena chętnie sięgnę po kolejne książki, żeby lepiej poznać Śródziemie. Szkoda, że już bez tych bohaterów.

Największy podziw jednak wzbudza u mnie cała otoczka książek, czyli wszystko to, co Tolkien zrobił, żeby napisać książki i mam tu na myśli np. wymyślenie jezyka elfów. Widać i czuć czytająć, że miał dokładnie przemyślany zamysł na całą trylogię już przy pisaniu 1 tomu, co nie każdemu autorowi się udaje osiągnąć.

Jeśli jeszcze uchował się ktoś taki jak ja, kto nie czytał wcześniej Trylogii lub chciał, przeczytać ale zniechęcił go dość dziecinny Hobbit, to serdecznie polecam. Świetna przygoda na niemal dobę czytania (3 tomy razem).

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
    67/100
    #bookmeter

źródło: POWROT-KROLA-ILUSTROWANE-WLADCA-PIERSCIENI-TOM.jpeg