Wpis z mikrobloga

1304 + 1 = 1305

Tytuł: Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów
Autor: Tomasz Michniewicz
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788375151749
Ocena: ★★★★★

Zbiór kilku opowieści z egzotycznych podróży autora o ludziach, którzy - w zasadzie zawodowo - zajmują się poszukiwaniem skarbów.

Przytaczane historie miały miejsce w zasadzie na całym globie, bo działy się i w Azji, obu Amerykach i Afryce. Z jednej strony, historie o rajskich wyspach, dzikich plemionach, ukrytych skarbach gdzieś w wodach oceanów, czytało się bardzo przyjemnie, bo to oddaje wakacyjny klimat, a lato za oknem. Z drugiej strony jednak, kilkukrotnie w książce pojawia się wzmianka od autora, że nie może podać zakończenia pewnej historii lub finału spotkania z człowiekiem zajmującym się poszukiwaniem skarbów, bo tajemnica / dał słowo / tak się umówili / nie może podać szczegółów, ale wierzcie na słowo. Jak na książkę, która jest reportażem, to strasznie słabo wyglądają takie teksty.
Przy którejś historii autor rzuca hasło, że na potwierdzenie swoich słów mógłby podać z 1,5 stron bibliografii i źródeł, ale sugeruje, że to zbyt wiele, więc tego nie robi. No trochę, kurde, iks de.

Na końcu książki znajdują się co prawda przypisy, w których rozwiniętych jest część historii - potwierdzenia opowieści o poszukiwaczach przygód albo dodatkowe fakty dotyczące historii, o których pisze Michniewicz z własnego doświadczenia, ale nie jest tego zbyt wiele.

Początek książki zapowiadał się naprawdę przyjemnie - no myślę sobie, bardzo trafiona książka na lato. Mocno jednak mnie rozczarowały te niedociągnięcia ze źródłami kilku historii. Wiem, że książka wyszła dekadę temu i autor się w tym czasie rozwinął ze swoim warsztatem, bo czytałam lepsze jego pozycje, ale no, jakiś niesmak pozostaje.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #books #ksiazki #czytajzwykopem #nonfiction #michniewicz #reportaz
Pobierz
źródło: comment_1626604096WizNcW4a97mEBeANFECY03.jpg
  • 1