Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy... pożyczyłem auto bardzo dobremu kumplowi i je rozbił.. chcąc uniknąć kolizji odbił i nie wyhamował, wpadł na chodnik potem skosił znak i słupek - przejechał po nich i się na nich zatrzymał. Wina jest jego, auto jest sportowe i troche szalał, wyprzedzał w miejscu gdzie nie bardzo mógł. Jechał może 50km/h + hamował ale szkód widocznych jest na oko na 20k ale nie wiem co jeszcze może wyjść pod spodem bo zatrzymał się na tych znakach.. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych - jak to ugryźć? Rozkminiliśmy, że naprawimy to normalnie z mojego AC w ASO i potem on mi dopłaci różnicę w ubezpieczeniu. Myślicie, że to dobre wyjście dla mnie? za bardzo innego nie widzę.. auto jest ledwo 3 letnie, warte >100k pln w ASO wiadomo naprawią mi to na oryginalnych częściach ale i tak będę stratny bo auto do tej pory było bezwypadkowe a za rok myślałem je sprzedać.. możecie coś doradzić w takiej sytuacji? Trochę niezręczna bo to mój dobry ziomek, na szczęście w pełni się poczuwa do odpowiedzialności i nie miga się od tego #aso #ubezpieczenia #bmw #samochody #pomocy
  • 28
@Jestem_Tutaj: no właśnie jestem ciekaw, bo tutaj uszkodził nie swój pojazd tylko osoby trzeciej. Więc na upartego OC powinno być od takich sytuacji... Ale nie wiem jakie są dokładnie zapisy w OWU.
Nawet jeżeli założysz mu sprawę w sądzie to nic nie ugrasz, zgodziłeś się na udostępnienie samochodu


@Mintaa:
ale on nie chce się sądzić o udostępnienie lub nie pojazdu, tylko o zwrot kosztów poniesionych które poniósł poprzez uszkodzenia wyrządzone przez znajomego?
@PanKracy582

Nie ma przepisów nakazujących wprost wypłacanie jakiegokolwiek odszkodowania czy rekompensaty za straty związane z utratą zniżek / naprawę . W tej kwestii można liczyć tylko na dobrą wolę sprawcy wypadku.

Znajomy przerabiał taki przypadek z nowym BMW X5 rozbił mu kumpel któremu dał prowadzić bo sam wypił parę piw. Bardzo szybko kumple się skończyli xd
Nie ma przepisów nakazujących wprost wypłacanie jakiegokolwiek odszkodowania czy rekompensaty za straty związane z utratą zniżek / naprawę .


@Mintaa:
przecież nikt nie mówi o przepisach nakazujących cokolwiek?
jeśli chciałeś się pochwalić, ze znajomy ma/ miał X5 to się udało :)

@Boroborro:
wartość szkody nijak ma się do zwyżki
może mylisz z wkładem własnym do szkody usuwanej z AC?
@PanKracy582 chodzi o to że sprawa poszła do sądu i bardzo szybko ją uwalił właśnie z tego powodu że on sam udostępnił auto komuś innemu nie weryfikując czy ta osoba potrafi jeździć tym samochodem
@PanKracy582 oczywiście że miał.

No jak co ma jedno do drugiego xD sąd stwierdził że nie może żądać kasy za auto bo sam je udostępnił. Gdyby auto było zabrane bez zgody to dostał by kasę bez problemu
@PanKracy582 sąd stwierdził że kierowca był zbyt młody a auto miało zbyt dużą moc. Do tego sam przyznał że nigdy nie prowadził podobnego pojazdu i ze pierwszy raz jechał automatem. Możesz tu wypisywać jak się z tym nie zgadzasz albo jak jest to dla ciebie nielogiczne. Takie postanowienie wydał sąd. Druga sprawa weź zmuś teraz osobę w wieku 20 paru lat do zapłaty 400k za auto
@PanKracy582: nie nie chodzi mi o roznice w ubezpieczeniu ktora bede mial za rok i to mi zaplaci. Czyli jezeli teraz ubezpieczyłem za 6k a w marcu mi po szkodzie oblicza skladke np 10k(a powinno byc taniej przeciez) to on mi zaplaci np te 5k. Nie mam aktualnie zadnego udzialu wlasnego w szkodzie na szczescie
@Boroborro jak to naprawdę dobry ziomek no to zrób jak mówisz, niech dorzuci do następnego AC.
Auto napraw, napijcie się wódki i zapomnijcie o sprawie. Aut będziesz miał jeszcze dużo, a przyjaciela się nie znajdzie tak łatwo...
@Boroborro 3 letnie sportowe bmw za ok 100k? Pozatym ochrona zniżek czy cokolwiek powinno być przy pierwszej szkodzie, no i 6k za OC, sporo bym powiedział.... Daj zdjęcia jakieś bo to brzmi jak zarzutka niskich lotów.
@Boroborro: IMHO to co wymyśliliście jest dla was najkorzystniejsze: zlikwidować szkodę z AC, a kumpel zobowiązuje się pokryć utratę zniżek. AC raczej rzadko pokrywają utratę wartości handlowej pojazdu, jeśli wam zależy możecie ją wycenić i kumpel może ci ją również oddać.

Gdyby kumpel przestał być kumplem, to jak najbardziej mógłbyś tych pieniędzy żądać w sądzie.