Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, zna się tu ktoś na prawie pracy, takie kwestie HRowe (typu urlopy macierzyńskie, wychowawcze itd)? Potrzebowałbym porady, bo ciężko mi znaleźć jasne informacje jak "najkorzystniej" sytuację rozegrać.

Sprawa wygląda tak, że żona ma umowę o pracę na czas nieokreślony i mamy rocznego synka. Myślimy też już o drugim dziecku. Żonie właśnie się skończył urlop macierzyński i obecnie odbiera zaległy urlop wypoczynkowy i w połowie sierpnia miała wrócić do pracy (na pół roku-rok, do następnej ciąży), a Młody ofc do żłobka.

No ale jak przyszło co do czego to wyszło że z adaptacją w żłobku jest bardzo ciężko i teraz zastanawiamy się czy nie zrobić tak, że żona pójdzie teraz na ten bezpłatny urlop wychowawczy i zintensyfikujemy starania o dziecko numer dwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wygląda wtedy kwestia zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego po urodzeniu drugiego dziecka? Czy też jest wypłacany przez rok i jak ustalana jest jego wysokość? I czy da się zrobić tak, że po zajściu w ciążę żona przerywa urlop wychowawczy i idzie na L4? Szukam po prostu najkorzystniejszego finansowo rozwiązania, chcę wydoić ile się da z tego państwa z dykty i kartonu - ja tyle podatków płacę że jakbym 10 razy 500+ dostawał to i tak jestem dymany, a jak są opcje to grzech nie korzystać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#prawopracy #dzieci

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60f6e2f01ac965000b0156ea
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 5
Jak wygląda wtedy kwestia zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego po urodzeniu drugiego dziecka? Jak wygląda wtedy kwestia zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego po urodzeniu drugiego dziecka? Czy też jest wypłacany przez rok


@AnonimoweMirkoWyznania: Normalnie jak po pierwszym dziecku, najpierw macierzyński, później rodzicielski

jak ustalana jest jego wysokość?


@AnonimoweMirkoWyznania: do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

- wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, w stałej miesięcznej wysokości określonej w umowie o pracę lub

- przeciętne
@AnonimoweMirkoWyznania Najbardziej się opłaca, aby jak juz bedzie wiedzieć o ciaży, wróciła do pracy z wychowawczego na 1 dzien przynajmniej i potem dała L4 dopiero ;)

Podczas urlopu wychowawczego nie przysługuje urlop macierzyński a jedynie zasilek macierzynski. No i jak wiadomo najbardziej sie oplaca skladac papier od razu na macoerzynski i rodzicielski