Wpis z mikrobloga

Umiem już angielski i hiszpański, chciałbym dorzucić kolejny język. Wolelibyście umieć francuski czy rosyjski? Nauka czysto dla pasji, bardzo lubię języki, w rosyjskim boję się tylko nowego alfabetu(,) a we francuskim wymowy, przy nauce hiszpańskiego nie było z tym problemu, wymowa jest prosta, a angielskiego uczyłem się jeszcze w szkole i na studiach
#francuski
#rosyjski
#jezykiobce
  • 15
@Bounty: z alfabetem rosyjskim nie ma problemów, problemem jest inna gramatyka na której można się wyłożyć i to po prostu nauka słownictwa
francuski za to wymowa – ja nie podołałam samodzielnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bounty: gramatyka może być czasem podstępna, ale wystarczy sobie zrobić fiszki z użyciem czasownika w zdaniu ¯\(ツ)_/¯ ot cała filozofia ¯\(ツ)_/¯ kiedyś taką radę tu przeczytałem i tak robiłem. Mega pomaga bo utrwalasz prawidłowe wzorce i jakoś to idzie potem.
Fonetykę ogarniesz - słuchaj muzyki rosyjskiej, bajek, seriali.
Zwracaj uwagę na akcent - w rosyjskim, w przeciwieństwie do polskiego, jest on ruchomy. Czyli może padać na pierwszą sylabę słowa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Leksyka - to tylko leksyka ¯\_(ツ)_/¯ tutaj nie pomogę, jak wyrobisz się z odmianami rzeczowników (w sensie nauczysz) to będziesz automatycznie odmieniał słowa. A tak? Викисловарь polecam jako tako pierwsze sprawdzenie jak dane słowo się odmienia/gdzie akcent pada/znaczenie/użycie. Potem jak trochę podskoczysz w levelu to od tego jest dodatkowo gramota ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bounty: kurde sorry za tyle zawołań ale wypok się psuje xD

alfabet nie jest aż tak zły, serio. Pismo może trochę załamać xD (jeżeli byś chciał pisać jak ruskie - co jest moim zdaniem serio wyzwaniem #!$%@?, ja do dziś widzę że mimo najszczerszych chęci mam skrzywioną łapę i nie umiem nauczyć się łączyć literki w ich sposób xD).

I to by było na tyle ode mnie ¯\_(ツ)_/¯

nie ukrywam -
@tekon: jakoś ten francuski ładniejszy, no i umiem już hiszpański więc powinno być łatwiej. Podobają mi się te romańskie języki no() ale rosyjski też wezmę pod uwagę, tylko nie lubię dwóch na raz się uczyć, więc dwa lata przeznaczam na francuski
@Bounty: Mam dokładnie podobny plan. Teraz ogarniam francuski. Rosyjskiego uczylam sie przez rok w szkole jezykowej Katiusza i bylo spoko, jednak ja chyba sie nie nadaje na takiego grupowe zajecia i nie wrocilam potem do nauki. Ale ogolnie jak znasz hiszpanski to bedzie duzo latwiej z francuskim. Ja mysle ze francuski jednak jest latwiejszy xD z rosyjskim mi trudniej szlo z tymi akcentami, a nawet z zapamietaniem slow(moze przez ten alfabet),
@Bounty: jak potrzebujesz jakiejś pomocy z francuskim to możesz śmiało pytać. Od siebie to mogę polecić podręczniki Alter Ego (tylko są w całości po francusku), TV5 apprendre le français i aplikacje Tandem do wymiany językowej.
@Bounty: Francuskiego. Rosyjski w porównaniu do niego brzmi po prostu źle.
Alfabet rosyjski to jedna z prostszych rzeczy w tym języku, a wymowa francuska jest prostsza niż angielska