Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim.
Mam fajny taras, ale problem jest nadmiar słońca - idealnie skierowany jest na południe. W trakcie budowy domu odradzono mi wyciągnięcie dachu nad tarasem, bo "Panie, ciemno w salonie". Niestety przy temperaturze >25 stopni i słonecznym dniu taras przypomina przedsionek piekła. Czy sprawdzi się drewniana konstrukcja -> dwie belki umieszczone w pionie na trawie, na nich poziome łączenie do filarów oraz pomiędzy belkami. Odległość to ok 4 metry filar <-> belka na trawie oraz 6 metrów pomiędzy podporami. Na to chciałem zamontować ruchome zadaszenie (żagiel na prowadnicach, linkach, etc.).
W gorący dzień rozciągam sobie daszek, jak pada to zwijam, na koniec sezonu ściągam i przechowuje w garażu albo na strychu materiał. Ile może kosztować taka konstrukcja, mam tartak kilometr ode mnie, więc drewno da się załatwić w miarę rozsądnie. Czy można śmiało zamontować całą konstrukcję do tych 2 filarów?

#budownictwo #taras
debren - Cześć wszystkim.
Mam fajny taras, ale problem jest nadmiar słońca - idealni...

źródło: comment_1627212675Y9DtGj0ynGi3hUdRzEojBz.jpg

Pobierz
  • 15
@debren: Sama markiza na tych dwóch slupach (taka z bajerami jak czujniki deszczu czy wiatru) 7-8k. Slupy drewniane z daszkiem powinny zamknąć sie do 2,5k. Sam mam obecnie identyczna rozkmine. Powyższe kwoty na podstawie realizacji u sąsiadów. Sam czekam na to na jesień.
@agreeGe: markiza nie bardzo mi się podoba, bardziej takie rozciągane zadaszenia z materiału - coś jak roleta rzymska.
@Rafalski45 - samo zadaszenie nie jest takie ciężkie, na zimę ściągane, podczas deszczu/wiatru zwinięte, więc nie ma dużych obciążeń, jedynie sama konstrukcja musi dać radę - 6 metrów między podporami.
@danielemilka co zamiast drewna? Metalowa konstrukcja?
@revoolution - zadaszenie z pleksi nie jest ładne, nie jest trwałe, jest "stałe", czyli musi wytrzymać ewentualny
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@debren: to fajny taras czy na południe :)
Co do konstrukcji to na oko do słupów będzie ok, byle dobrze zakotwic. Zapewne sa betonowe, więc nie powinno być problemu.
Co do samej przesłony to koniecznie zrob, łatwo składaną, żeby nie chciało wszystko odtruwać odtrunąć jak zacznie wiać.
@melba: właśnie o czymś takim myślałem. Widziałem nawet coś prostszego, były rozciągnięte metalowe druty, w materiale były metalowe kółka i całość była do złożenia lub rozłożenia poprzez zwisający sznurek. Tylko chcę uniknąć tej środkowej podpory, chciałem zostawić tylko 2 skrajne.
Co do słupów, to oczywiście są betonowe, z kotwieniem nie powinno być żadnego problemu.
@revoolution: widziałem dwa, obydwie sztuki już nieco "nagryzione" przez upływ czasu, nie były już takie ładne, mleczne, tylko nieco wypłowiałe od słońca, to raz. Dwa, jak pisałem, taka konstrukcja musi wytrzymać śnieg oraz wiatr, a że mieszkam w okolicy pola, to wiatr piz..i bardziej, niż w kieleckim.
Ps. trzy - dachówka nie jest czerwona, tylko burgundowa ( )