Wpis z mikrobloga

Drogie rowerowe Mirki i Mirkówny,

Jak pewnie niektórzy z was już zauważyli, strona statystyk i mapa kwadratów wczoraj spadły z rowerka.
Darmowa domena na której stała strona wygasła, a ja nie otrzymałem od rejestratora wcześniej żadnego ostrzeżenia (które powinni mi wysłać 2 tyg przed wygaśnięciem domeny).
Kiedy zaczynałem ponad rok temu dłubanie przy statach a potem mapie, nie byłem pewien czy w ogóle doprowadzę ten projekt do stanu w którym ktoś będzie chciał tego używać, bo koder ze mnie żaden - czysta amatorka ( ͡° ͜ʖ ͡°), więc nie chciałem się finansowo związywać opłatami za serwer i domenę. Miejsce na hostingu mamy dzięki @mmichal, domenę zaś zarejestrowałem u rejestratora który oferował "darmowe" domeny i wszystko przez rok śmigało - zbyt piękne żeby było prawdziwe?

Okazuje się że "darmowa" domena spoko jest darmowa na 12 miesięcy, potem muszę ją ręcznie odnowić, przed upłynięciem powinienem otrzymać powiadomienie żeby wejść i to zrobić, co się niestety nie stało (mail użyty do rejestracji regularnie używam, spam sprawdzony), a nie byłem na tyle ogarnięty żeby sobie jakieś inne przypomnienie gdzieś ustawić.

Doczytałem że nie jestem jedynym przypadkiem, i zdarzały się ludziom sytuacje gdzie jeżeli strona miała już jakiś tam ruch to rejestrator czasem przypadkiem nie wysyłał przypomnień, albo de facto blokował możliwość odnowienia domeny doprowadzając do wygaśnięcia, aby potem zaoferować tą samą "darmową" domenę już za hajsy - piszą że to środek zapobiegawczy przeciwko "squatterom" domen, ale zachodzi tutaj dużo "koincydencji" - "przypadkowo" nie wysyłają powiadomienia a potem nie mamy pańskiego płaszcza i jak ci dalej zależy na domenie to dawaj pinionżki.

Chciałem przeprosić wszystkich za zaistniałą sytuację i jednocześnie zapytać się was Mirki co dalej?

Strona cały czas działa jednak musiałem tymczasowo zmienić domenę na http://rowerowyrownik.cf/
Ta domena też obarczona jest tym samym ryzykiem, bo darmowej domeny de facto się nie posiada (nie można jej wytransferować gdzie indziej), więc zastanawiam się nad kilkoma opcjami bo strona statystyk jakiś tam minimalny ruch już generuje:
- kupić starą domenę rowerowyrownik.tk (podobno można też przeczekać ponad miesiąc aż domena znowu będzie za free)
- kontynuować dalej na nowej darmówce, ale sytuacja może się w przyszłości powtórzyć,
- kupić jakąś tanią domenę np. .eu u legitnego rejestratora (.pl niestety już zajęte).

W dwóch ostatnich przypadkach trzeba będzie zmienić belki tagów no i wy miraski musielibyście zaktualizować zakładki.

#rowerowyrownik #kwadraty #rownikowetesty
  • 22
@Polinik: .pl zajęta jakiś szablon skelpu rowerowego? tam wisi

@Hipodups: nie są to jakieś duże pieniądze bo za starą domenę wołają 10 euro, pytanie jak bardzo wam Miraski zależy na obecnym adresie, bo sam byłbym skłonny kupić np .eu za 5 euro u legitnego rejestratora i pora na CS, tyle jestem skłonny zainwestować, bo jednak ten wózek jakoś do przodu pociągnąłem przez tyle czasu i dalej cieszy mnie to że
@kapitantaca: To projekt hobbystyczny i z tego co piszesz wnioskuję, że nie chciałbyś do niego dokładać, więc moim zdaniem nie ma sensu pchać się w płatne domeny, gdzie teraz każdy deklaruje wpłatę a później będzie trzeba się przypominać o konieczności zrzutki i skończy się na tym, że będziesz dorzucał z własnej kieszeni albo zamykał projekt. Zostałbym przy darmowej domenie.
@the_red: jest tak jak piszesz, chociaż patrzę też na to z tej strony, że jak ktoś mi za coś zapłaci to zobowiązuje mnie to do dostarczenia czegoś, a ja po prostu dłubię sobie w tym jak mi się akurat zachce np. teraz jest lato i wolę spędzać czas na powietrzu niż klikać w kąkuter, a na mapie jest kilka małych bugów do poprawienia.

Hosting mamy dzięki uprzejmości mirka, boty do równika
@uysy: nie wiem czy wykop chciałby firmować swoją domeną moje nieudolne kodowanie ( ͡~ ͜ʖ ͡°), po za tym jest jeszcze możliwość (niewielka bo w sumie założyłem konto na wykopie przez równik) że mi się kiedyś odwidzi i przestanę utrzymywać projekt i będzie sobie wisiało jak do niedawna jeszcze rr.adammik.eu .
@kapitantaca: kup na aftermarkecie rowerowyrownik.eu za 6.09zl lub rowerowyrownik.xyz za 7.32zl. Potem odnowienie to okolo 69zl netto rocznie. Jeśli ludzie faktycznie z tego korzystają to myślę, że raz na rok bez problemu zgromadzisz taką kwotę w formie zbiórki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Syntax66: chciałbym uniknąć zbiórek, pisałem o tym kilka komentarzy wyżej, generalnie chyba skończy się to tak że kupię .eu po taniości gdzieś i potem przed upływem roku przeniosę ją na cloudflare, żebym miał wszystko w jednym miejscu, a i chyba przeniesienie wydłuży mi okres o kolejny rok.