Wpis z mikrobloga

Po przemyśleniach nad #nowylad i zapowiadanych zmianach w #podatki obecnie najsensowniejszą opcją podpowiedzianą przez @Zbychoo w wątku:
https://www.wykop.pl/wpis/59549719/podbijam-kilka-pomyslow-ktore-wczesniej-padly-na-t/
jest:
cesja leasingu na inną DG będącą na ryczałcie i nie będącej płatnikiem VAT. Cesja leasingu na sam koniec, najlepsze rozwiązanie to 1% wykupu. Następnie odsprzedaż auta dalej z takiej DG i zapłacenie 3% podatku ryczałtem od sprzedaży środka trwałego.
+minimalizujemy koszt podatkowy do 3% dochodowego i 0% VAT przy sprzedaży
+wykonalne techniczne i niezbyt skomplikowane
-musimy mieć kogoś zaufanego z DG na ryczałcie, nie będącej VATowcem.

#motoleasing #leasing #motoryzacja
  • 31
@kuncfot: Co masz na myśli że jest czynnością płatną? Przecież nie musimy brać odstępnego od nowonabywcy. Koszty jakie poniesiemy to te, którą są uwzględnione w Tabeli Opłat i Prowizji, czyli ~1500-2000 PLN. Boli, ale chyba lepiej niż płacić 19%+23%
@OptiFinance ryczałt 4% w nowym ładzie, do kosztów należy doliczyć zus, podobne rozwiązanie to sp zoo, gdzie podatek wyniesie 9%, a nie musimy szukać nikogo zaufanego, reasumując tanie sposoby są więc nie ma co panikować i rozwiązywać leasingu w tym roku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@xadhoom: @kuncfot: to nie darowizna, a cesją leasingu. Czy są przepisy, które wymuszają pobieranie odstępnego? Powodem cesji może być np. zamknięcie DG i wyjazd z kraju. ( ͡° ͜ʖ ͡°) może doszukam się czego w indywidualnych interpretacjach ale wątpię. Gdyby rzeczywiście tak było, to obecnie masa osób miałaby problemy. Bardzo często słyszę o rozliczeni odstępnego "pod stołem"...
@OptiFinance:

Odstępne a podatek VAT
Faktura na kwotę odstępnego powinna być wystawiona przez leasingobiorcę zbywającego (cedenta) przedmiot leasingu. Z punktu widzenia podatku VAT odstępne powinno być zakwalifikowane jako przeniesienie praw majątkowych, co jest definiowane jako świadczenie usług. Jest to więc czynność opodatkowana podatkiem VAT, stawką podstawową 23%.

https://www.ifirma.pl/blog/cesja-leasingu-operacyjnego-a-vat.html#Odstepne-a-podatek-VAT

słyszałem, że pod stołem dają odstępne ... ale wiesz, jak się nie skontaktowali z biurem, albo dobrym biurem, to nie wiedzą na czym
@kuncfot: no dobra, a jak nie znajdziesz nikogo, kto przejmie samochód za "wartość rynkową", a musisz zamknąć działalność/uciekać z kraju/albo masz takie widzi misię? To powinieneś może jeszcze płacić podatek, za to że zbyt tanio sprzedałeś xD?

Ja nie widzę problemu, szczególnie że są odstępne nawet 0zł w ogłoszeniach.

Ja bym się nie czaił, wrzucił 1000zł za pewności i bajlando. Stratny o VAT + dochodowy od tysiaka.
@kuncfot: No dobra, ale jak to chcesz wyliczyć? Cesja leasingu, to nie proste "przekazanie" pojazdu wartego X po Y miesiącach, które pomniejszają wartość pojazdu o Z.
Ja nie widzę realnej opcji wyliczenia tego - a już na pewno nie co do grosza - samochód może być w końcu zdewastowany (przez co jego wartość rynkowa spada), i kto za to zapłaci ( ͡° ͜ʖ ͡°)?
A poza tym
@Namyslaw: jak obliczę? Wartość rynkową można oszacować, różnica między wartością rynkową a wysokością cesji jest do opodatkowania u nabywcy. Nie będę Cię namawiał ani zmuszał, oświecam Cię, że tak to wygląda w prawie Bolski a co z tym zrobisz Twoja sprawa.