Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (295)

Ukraina
Większość Ukraińców nie zgadza się z twierdzeniem prezydenta Rosji Władimira Putina, że nie ma podstaw do istnienia narodu ukraińskiego poza narodem rosyjskim - wynika z badania Centrum Razumkowa. W swoim artykule „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców” Putin stwierdził, że „nie było i nie może być żadnych historycznych podstaw dla idei odrębnego narodu ukraińskiego od Rosji, a oddzielenie Ukraińców i Białorusinów jako odrębnych narodów było wynikiem sowieckiej polityki narodowej”. Zgadza się z tym 12,5% obywateli Ukrainy, nie zgadza się 70%, a kolejne 17% jest niezdecydowanych. 52% respondentów na wschodzie kraju (22% zgadza się), 59% i 19% na południu, 74% i 12% w regionie centralnym oraz odpowiednio 90% i 0,4% w regionie zachodnim nie zgadza się z ta teza.
Źródło

Rząd zatwierdził Państwowy Program Gospodarczy Gospodarki Wypalonym Paliwem Jądrowym, który przewiduje pełne uruchomienie Centralnego Magazynu do 2025 r. - dzięki czemu Ukraina całkowicie zrezygnuje z magazynowania zużytego paliwa w Rosji. Kluczowym punktem programu jest zakończenie budowy i oddanie do użytku w strefie wyłączonej Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa z Równego, Południowej Ukrainy i Chmielnickiego EJ. Planuje się to zrobić do 2025 roku.
Źródło

Białoruś
Białoruskie MSZ wycofało wcześniejszą zgodę na mianowanie Julie Fisher ambasadorem USA w Mińsku. Poinformował o tym sekretarz prasowy służby dyplomatycznej Anatolij Głaz. Według sekretarza prasowego, decyzja o wycofaniu zgody na powołanie Fischer został zmuszony przez „zuchwałe i otwarcie wrogich działań ze strony amerykańskiej”. Powiedział, że osiągnięcia poprzedników ze Stanów Zjednoczonych zostały zniszczone „przez działania poszczególnych jego przedstawicieli, które nie mieszczą się w pojęciu dyplomacji i profesjonalizmu”. Według Glaza białoruskie MSZ nie widzi sensu w obecności tak znaczącego personelu amerykańskiej misji dyplomatycznej na Białorusi na tle „działań Waszyngtonu na rzecz ograniczenia współpracy we wszystkich sferach i uduszenia gospodarczego” Białorusi.
Źródło

Litwa
Prezydent Gitanas Nauseda podpisał w środę specjalną ustawę zainicjowaną przez rząd w sprawie budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Podpisana przez Prezydenta Ustawa o Ustanowieniu Bariery Fizycznej na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Białorusią upoważnia Rząd do podejmowania w sposób uproszczony decyzji o budowie bariery fizycznej uznanej za obiekt o szczególnym znaczeniu państwowym. Minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė stwierdziła, że prawo pozwala na dwukrotne skrócenie budowy ogrodzenia na granicy.
Źródło

Łotwa
Dodatkowe uprawnienia nadawane w sytuacji zagrożenia pozwalają Państwowej Straży Granicznej we współpracy z innymi służbami w pełni kontrolować sytuację na granicy łotewsko-białoruskiej. Poinformowała o tym minister spraw wewnętrznych Maria Gołubiewa po wizycie na granicy. Łotwa planuje również przyspieszenie budowy łotewsko-białoruskiej infrastruktury granicznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oszacowało, że ukończenie niezbudowanej infrastruktury granicznej może kosztować około 30 mln euro.
Źródło

Estonia
Gazprom prowadzi prace konserwacyjne na kilku swoich gazociągach w Europie Zachodniej, a dostawy utrzymywane są z magazynowanego gazu w Austrii, a także w Niemczech. Według obserwatorów rynku gazowego, rosyjskie przerwy "konserwacyjne" są celową strategią mającą na celu uzyskanie od Niemców jak najkorzystniejszych warunków dla gazociągu Nord Stream 2 mając na uwadze zbliżające się W Niemczech wybory. Potrzeby Estonii mogą być w dużym stopniu zaspokojone przez dostawy zarówno z Łotwy, jak i Litwy. Zapotrzebowanie Estonii na gaz ziemny jest zaspokajane poprzez magazyny na Łotwie, a także terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) na Litwie.
Źródło

Polecam:

Fiodor Łukianow, redaktor naczelny periodyku Rossija v Globalnej Politikie, jeden z bardziej szanowanych i wpływowych rosyjskich ekspertów ds. międzynarodowych opublikował artykuł, już którego tytuł (Co powinna zrobić Moskwa aby związek Białorusi z Rosją nie był uzależniony od Łukaszenki) wskazuje, z jakiego rodzaju dylematami zmaga się rosyjska elita strategiczna i jakich rozwiązań poszukuje.
Jak wyjść z białoruskiego pata? Rosyjska baza wojskowa może być przełomem

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 1