Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mógłby ktoś poratować jakimś pdfem/artykułem o zjawisku pienienia się cieczy? Jedynie anglojęzyczna Wiki ma dużo ciekawej treści ale chciałbym coś po Polsku. #fizyka #chemia
  • 5
Mógłby ktoś poratować jakimś pdfem/artykułem o zjawisku pienienia się cieczy?


@krajh: Dosyć ogólne pytanie, o układach zdyspergowanych w tym pianach są całe podręczniki.

Foam and Foam Films: Theory, Experiment, Application - Exerowa D., Kruglyakov P.M.

Foam Engineering: Fundamentals and Applications - Paul Stevenson

Z publikacji może jeszcze to:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0001868616302998

PDF dostaniesz oczywiście u Alexandry lub w Library Genesis

Interesuje Cię jakieś konkretnego zagadnienie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Iperyt: po prostu skąd bierze się pienienie cieczy, czy każda ciecz może się pienić?
czy wynika to ze zmniejszania się napięcia powierzchniowego i malenia lepkości czy ma na to wpływ jeszcze jakiś inny czynnik fizyczny. a po stronie chemicznej to co wpływa na pienienie, jakaś twardość ( jeśli mówimy o wodzie), jej pH?

ogólnie myślę że to co zawiera w sobie artykuł anglojęzycznej wiki wyczerpałby moje pytania ale chciałem być wygodny
ale chciałbym coś po Polsku


@krajh: Dopiero teraz zauważyłem, mój mózg jakoś automatycznie podmienił, że szukasz po angielsku. W takim razie szukłbym podręczników o układach koloidalnych, układów zdyspergowanych i tym podobnych. Raczej o samych pianach nie trafisz nic.

Jak będę jutro w pracy to zerknę co mamy pod ręką i czy jest tam dużo o pianach.