Wpis z mikrobloga

@skitarii: @teluch: pamietajcie ze w USA czesto nie ma platnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze chocby zblizonym do naszego. Do tego czesto dojazd do i z pracy zajmoje dodatkowo sporo czasu.

A nie kazdy ma ochote spedzic wieksozsc zycia na pracy i czynnosciach z nia zwiazanych. Rownoczesnie ciezko o zatrudnienie na np 4/5 czy 3/5 etatu. Tak tam jak u nas. Czesciej to pracodawca cisnie na dodatkowa prace w nadgodzinach.
hej, sama krytyka systemu kapitalistycznego nie jest z definicji pochwałą żadnego innego systemu, bardziej komunistycznego.

Można być zwolennikiem kapitalizmu a i tak zauważać jego wady, patologie i problemy wpisane w jego założenia


@Neater: oczywiście, że można krytykować kapitalizm, ale należy to robić wtedy gdy są ku temu podstawy.

To, że ludzie pracują nie jest podstawą do krytyki kapitalizmu, bo w innych systemach też ludzie muszą pracować, zazwyczaj jeszcze więcej i ciężej.
chyba żartujesz. Może jedynie w okresie zasiewów i żniw. A społeczności zbierackie to może 3 godziny dziennie poświęcają na zdobywanie żywności.


@RoastieRoast: Dołuż do tego zwierzęta. Mój dziadek w XX wieku nadal pracował od rana do zmierzchu, choć z przerwami
Można być zwolennikiem kapitalizmu a i tak zauważać jego wady, patologie i problemy wpisane w jego założenia


@Neater: Przy czym 40 godzin tygodniowo to nie jest żądne założenie. Kapitalizm pozwala pracować ile się zechce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 55
@skitarii: zdechłem xD

Ludzie całe tysiąclecia #!$%@? od świtu do zmierzchu tylko po to żeby przeżyć, a tu 40 godzinny tydzień pracy to za wiele xD

@teluch: to nie jest do końca prawda.
Plemiona zbieracko-łowieckie, musieli upolować i czasem nawet kilka dni było pusto w brzuszku ale potem był czas wyżerki i odpoczynku.
Od czasu wynalezienia rolnictwa było #!$%@? od świtu do nocy ale zima to głównie leżenie do góry
@skitarii: Tzn. ktokolwiek żyjący w dzisiejszych czasach jak mi zaczyna mówić, że kapitalizm zły/dobry, a komunizm dobry/zły to wiem, że to dzban.

Ekonomia i ustrój społeczny to nie jest powiedzenie: wszyscy po równo! albo własność prywatna i wolny rynek! i nara elo

Tutaj jest tyle niuansów, że to jest wręcz śmieszne. Tutaj trzeba znać teorię sprawiedliwości Rawlsa, trzeba rozumieć niuanse historyczne (np. kwestia odpowiedzialności zachodu za kolonializm i m.in. emigracja oraz