Wpis z mikrobloga

Prosto z lasu... trafienie z okolic Gubina w Lubuskim i zgłoszony jakiś czas temu na policje. Podobno w okolicy miała stacjonować grupa grupa "Dirlewanger" w czasie jak wycofywali się do Niemiec. 36 Dywizja Grenadierów SS „Dirlewanger” była to jednostka Waffen-SS złożona przede wszystkim z kryminalistów rekrutowanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych, dowodzona przez Oskara Dirlewangera. Dokonała ona niezliczonych zbrodni wojennych na tyłach frontu wschodniego podczas drugiej wojny światowej, odznaczając się wyjątkowym okrucieństwem. Jej działalność pozbawiła życia od 60 tysięcy do 120 tysięcy ludzi, w przeważającej większości cywilów.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#historia #wykrywaczmetalu #poszukiwacze #bron #strzelectwo #iiwojnaswiatowa #wojna #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #las #niemcy #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz Zwiadowca_Historii - Prosto z lasu... trafienie z okolic Gubina w Lubuskim i zgłoszon...
źródło: comment_1631708738wCHidpbCGg2xhgjFCvqji2.jpg
  • 3
@Zwiadowca_Historii: Kiedyś wyczytałem, że wycofano ich z Warszawy, bo byli zbyt brutalni. Jednak mimo takiego wycofania nie przeszkadzało to... w zaproszeniu Dirlewangera na obiad chyba na Wawelu. Nie pamiętam kto niby miał wycofać brygadę, ale ktoś z samej góry. Potrafisz napisać coś więcej? Mylę się, czy dobrze napisałem?
@dziadzkrakowa: W powstaniu warszawskim ich jednostka straciła 300% stanu początkowego wiec wielu z nich dostało to na co zasłużyło. Tam nawet w składzie byli muzułmanie z Ostmussulmanische SS-Regiment "Aserbeidschanische Feld Bataillon I/111 Dönmec", do tego Turkmeni, Azerowie Kirgizi, Tadżycy, Tatarzy i Uzbecy.
Poniżej masz na temat ich wycofywania się o którym wspomniałem.
Pobierz Zwiadowca_Historii - @dziadzkrakowa: W powstaniu warszawskim ich jednostka straciła 3...
źródło: comment_1631709777Zs3GkERC69Hun3KTONjR8a.jpg