Wpis z mikrobloga

@johnnymccloud: @ortopliss: @pan_welniak: na razie pierwsza tura pytań :D

Interesują mnie najbardziej Sztokholm, potem Malmo i Goteborg a na końcu Uppsala.

1. Ile potrzebuję oszczędności, żeby wynająć mieszkanie i przeżyć pierwszy miesiąc do wypłaty. Mam na myśli kaucję, czynsz, opłaty i jedzenie.

2. Znaleźliście umeblowane mieszkanie czy sami musieliście sobie kupić meble?

3. Jak wyglądają podatki w Szwecji? Ile mniej więcej procent wypłaty brutto to netto?

4. Ile mniej
@mieszankaBiaukowa: 1. czynsz na 100% płatny z góry, zależy gdzie ogarniesz mieszkanie. poszukaj sobie cen na hemnecie albo blokecie.
nie będę wyliczał ile kosztuje bułka a ile chleb. myślę, że ~20kkr będzie ok, tylko miej pewność, że ta wypłata będzie, bo będziesz kwiczał.

2. to zależy. są ogłoszenia takie i takie. ja sam meblowałem mieszkanie, ale teraz mam swój dom.

3. #!$%@?. https://statsskuld.se/en/jobs/net-salary tutaj sie pobaw kalkulatorkiem.

4. za dużo. jak
@mieszankaBiaukowa: 1. W moim wypadku na start czynsz, 2x kaucja = 39k SEK. Do przeżycia pierwszego mc 5k SEK
2. Umeblowane
3. https://statsskuld.se/en/jobs/net-salary wybierz region i oblicz
4. Z babą mi wychodzi jakieś 5k na jedzenie, po 1k na miesięczny, 2k wszystko inne
5. Nie odczuwam różnicy w sumie xD w marketach bywa taniej niż w PL
6. Nein, w Sztokholmie serio nie potrzebujesz
7. Linkedin, wszystko zdalnie
8. Uczę się,
@mieszankaBiaukowa z tego co słyszałem od ludzi w pracy: "łatwiej w Szwecji jest znaleźć pracę niż pierwsze mieszkanie". Prawdopodobnie większość firm pomaga w znalezieniu pierwszego mieszkania ale według mnie też warto mieć na uwadze wcześniejsze przejrzenie rynku mieszkań w mieście, o którym myślisz.
@mieszankaBiaukowa:
Potwierdzam informacje przedmówców, ale dodam coś od siebie.

1. Oczywiście, że zależy od standardu, ale mniej więcej 20k kr na pierwszy miesiąc powinno wystarczyć. Nie wiem, czy takie jest prawo, czy to moja firma, ale wypłaty tylko do szwedzkiego banku. Mi się specjalnie nie spieszyło i podobno akurat wtedy były super długie czasy obsługi, ale załatwienie najpierw personnummeru i potem konta w banku zajęło mi prawie 2 miesiące.
2. 2/2
@ortopliss:

jak rozwiązane to podatkowo?

no w przyszlym roku, bede podatkowym rezydentem Polski, wiec teraz b2b i podatki oplacane na biezaco. Co z praca na szwedzka UOP przez 3 miesiace to kuzwa jeszcze nie wiem, ale mam ponad rok zeby jakos ten PIT wygladal XD Prawdopodobnie zostanie opodatkowy 2 krotnie, ale ksiegowa mi na to zerknie.

Ile $?

W sumie nie jakos super duper, porownujac do Polski obecnie, bo teraz EUR24/h,