•  

Awaria silnika i chujowy pan kapitan.

Mirki, dawno tutaj nie zaglądałem, a do tego zawsze byłem typem który raczej czytał niż komentował xD teraz jednak liczę na waszą pomoc i wykop-efekt.

Ogólnie w samolocie z Mombasy (Kenia) była niezła inba. Powrót zaplanowany na piątek, 17.09.2021 na godzinę 20.45 czarterem z Enter Air (wycieczka wykupiona z Rainbow)
    Kiedy część pasażerów była już na pokładzie (ja jeszcze czekałem w rękawie) nagle samolot zaczyna się dymić :D no to myk, ewakuacja (ja tego nie słyszałem, ale kapitan podobno już obsrał zbroję) . Wysadzili nas na lotnisku i w sumie nie wiadomo co robić. Rezydent z biura nie może wejść na lotnisko, ogólnie chuj wie o co chodzi...
    Póki co jest nudno, ale czekajcie xD

Ok, po prawie 3h wsadzają nas do samolotu i chcą startować bez żadnych wyjaśnień (powyżej 3h opóźnienia należy się odszkodowanie). No to zaczyna się inba. Ludzie zaczynają pytać o co chodzi, co to za awaria itp. Kapitan stwierdza, że samolot jest w 100% sprawny i możemy lecieć, jeśli ktoś nie chce to wysiada na własną odpowiedzialność i niech sobie radzi.

Aha, pan (specjalnie z małej) kapitan nie rozmawiał z nami osobiście, tylko siedział zamknięty w kabinie i wysyłał swojego giermka - stuarta.

No ale kurwa chwilą moment. Nasze bagaże są na płycie lotniska a my niby mamy startować :D no to pytamy nadal jak to możliwe, skoro samolot jest w 100% sprawny to dlaczego nie możemy wziąć bagażu? W końcu po 2-3 wersjach (między innymi to, że nic się nie paliło tylko widzieliśmy dym z gaśnicy) powiedzieli nam, że czujniki dymu w luku bagażowym się zepsuły i w związku z tym je wyłączyli i nie mogą tam włożyć naszych bagaży xD czaicie, nie działają czujniki dymu w jednej części samolotu, jeśli coś by się stało to kij z nami wszystkimi.

Ale wracając do bagażu - kapitan podaje, że na 100% do jutra będzie u nas w domu, dostarczony pod drzwi (najbliższy samolot z Mombasy do Warszawy jest za tydzień...).

Ludzie nadal chcą się dowiedzieć, o co chodzi. Załoga zadzwoniła po policję (xD) i mówi, że jak ktoś chce wysiadać to niech wysiada, ale według nich samolot jest sprawny na 100% więc robimy to na własną odpowiedzialność i własny koszt xD a im się kończy czas pracy więc szybko XDDD

Myślę ok, jeśli ktoś się pod tym podpisuje i bierze odpowiedzialność za 200 osób na pokładzie to chyba wie co mówi. Lecimy.

I teraz Hit!

Po około 2h lotu, kiedy byliśmy nad Etiopia coś zaczyna stukać z prawej strony. Po chwili zaczynamy powoli opadać. Widzę, że stewardesy wychodzą do pasażerów z PRZERAŻONYMI minami. Komunikat "straciliśmy prawy silnik, przygotować się do awaryjnego lądowania". No super podróż kurwo, niezapomniane wrażenia...
    Ok, stewardesy również obsrane coś tam nas instruują, za około 40 minut będziemy ładować na lotnisku w Addis Abeba (stolica Etiopii).

Czyli podsumowując: wsadzili nas w samolot który najpierw się zapalił, potem stwierdzili, że jest full sprawny, a następnie rozjebał się silnik xD

Ok, podchodzimy powoli do lądowania. Pozycje bezpieczne, wszyscy w strachu (najbardziej chyba personel xD), ściąga nas trochę na lewo no i dup. Udało się posadzić samolot, niestety nie rozłożyli tych zjeżdżalni tylko czekaliśmy normalnie na schody :(

pan kapitan nie wyszedł do nas, nie podziękował/nie przeprosił, wcześniej jeszcze nas okłamał, że samolot jest sprawny. Dodatkowo na koniec wcisnął nam, że autobus już czeka, hotel załatwiony, jutro o 12.00 wylot. Wyladowalismy jakieś 4h temu, sie siedzimy na lotnisku i chuja wiadomo xD

Także trzymajcie się w tej polszy, fajnie tam macie.
    Jak będzie zainteresowanie to będę coś wrzucał. Ludzie nagrali np część rozmowy z tym pseudo kapitanem...

• poprzednie komentarze (423)

•  

Lotnictwo jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, nie dlatego że nie zdarzają się tam sytuacje nadzwyczajne, ale dlatego że przez 100 lat, wypracowano procedury które pozwalają w jakiejkolwiek sytuacji uniknąć tragedii, systemy w samolotach są zdublowane, samoloty przechodzą przeglądy co tydzień. Incydenty takie jak ten to rzadkość, katastrofy są głośne, ale praktycznie się nie zdarzają.

@Gabekw: o ile się nie mylę lotnictwo jest drugie, po kolei.

+: msuma
    •  

@Wiktorgg: pracowałeś dla jakiejś linii w Afryce chyba. Jestem w stanie uwierzyć w 30-40 wpisów włączając w to gównousterki z kabiny, ale napewno nie 300-400 XD

•  

@randeb napisz jakie miales ciekawe przezycia w kenii, sam jak bylem to pare ciekawych rzeczy mialem zwiazanych czesto z roszczeniowoscia tych ludzi a takze 1 niebezpieczna zwiazana z natura

+: w00nski
    •  

@randeb: jak to czytałem, to myślałem tylko, że w Afryce to nie takie rzeczy się zdarzają, a tu tymczasem w wiadomościach usłyszałem, że to polski samolot.

•  

@dobrzecisiewydaje a wiesz ze teraz zauwazylem dopiero ze jestes kobieta? Nie ma to zadnego znaczenia. Uwazam jedynie ze pewnie samolot lecial w turbuletnym powietrzu. Sa procedury, piloci to tez nie sa kamikadze. Ps. Swoja droga niepilotowany samolot akurat bedzie opadal i sie wznosil ( ale ogolnie tracac wysokosc) :)
      Milego dnia

•  

@randeb: no co? Naprawią i polecicie...

źródło: speed-tape-duct-tape-plane-444961.jpg

•  

wcale nie leciałem tym samolotem

@1983: Ty oszuście, naciągaczu, jak mogłeś? Nie leciałeś a chcesz odszkodowanie. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler żart

•  

będąc kapitanem na którego wylewane jest to wiadro pomyj tutaj

@tygry: Spokojnie i tak kapitan nie ma konta na wykopie.

+: tygry
    •  

@Asarhaddon: różnica polega na tym, że te afrykańskie spadają, a europejskie wracają na płytę, bo 'są procedury'

•  

@dzieju41 you never know ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

nie wsiadłabym już w życiu do samolotu

@Eglise: Ja bym wsiadł i to jeszcze wiele razy wychodząc z założenia, że oszukałem przeznaczenie i teraz to już mi się taka sama sytuacja nie przydarzy.

+: r4do5
    •  

@randeb: mogę się założyć, że 90% ludzi, którzy teraz mówią o pozwie zbiorowym się wykruszy. Na moim przykładzie - kupiłem z żoną wycieczkę do Grecji i w zasadzie mało co było zgodne z prospektem i zdjęciami. W hotelu brud, smród i robaki, jedzenie ciagle to samo, alkohol i napoje bez limitu ale tylko ta anyżówka wódka, nie pamietam nazwy. Ogólnie 240% niezgodności z tabelą frankfurcką xD
      Biuro podróży miało to w dupie, wiec wszyscy z widłami i pochodniami chcieli iść na ich siedzibę i do sądu po powrocie. Skończyło się tak, że dostali 500 jebanych złotych w talonie ba kolejne wakacje i już było zajebiscie xD Z 20 osób do sądu poszedłem sam, tylko jedna babka zgodziła się być świadkiem i potwierdziła nasze zdjęcia, nagrania itp. Po 1,5 roku sprawę wygrałem. Dostaliśmy 100% zwrotum za wycieczkę + po 1000 zł na osobę jako zadośćuczynienie + zwrot za stołowanie się w restauracjach bo w hotelu żarcie było zepsute
      Miras, pamiętaj, żeby ciągnąć sprawę do końca. Stawiam orzechy przeciwko kasztanom, że 90% ludzi wykruszy się, bo dostaną propozycje marnej ugody, a tutaj się fest należy zadoscuczynienie i odszkodowanie (za straty materialne).

•  

@randeb włącz prywatne wiadomości w ustawieniach

•  

@ahmed_abdul: szczerze? Nie mam pojęcia co mogą zrobić bo biuro podroży tak się obsrało że nie doszło do takiej interwencji. Sam się zdziwiłem.

•  

@KoCoKx: Ale ja żadnego błędu nie zrobiłem, za to ty zaatakowałeś po chamsku.
      Dyskusja była o tym, że typ boi się lądowania na 1 silniku, to napisałem, że lądowanie to żaden problem, za to start już tak, co jest całkowitą prawdą, bo przy starcie moc jest o wiele bardziej potrzebna, niż przy prawidłowym lądowaniu. I tyle. Nazwałeś to pierdoleniem, po czym zasadniczo potwierdziłeś to, co napisałem, co jest już tragikomedią zupełną.

•  

a co konsul czy ambasada zrobi w twojej sprawie? Przecież nie okradli cie, pobili czy nie potrzebujesz pomocy

@ahmed_abdul: Mnie okradli we Francji, zgłosiłem policji we Francji, tam kazano mi powiadomić ambasadę, co też zrobiłem. Okazało się, że jeśli nie ukradziono mi dokumentów lub pieniędzy co mogłoby uniemożliwić mi powrót do kraju to ambasada nic nie może w mojej sprawie zrobić, Teraz dupy bym im nie zawracał ot francuska policja wprowadziła mnie w błąd.

+: Elec
    •  

@randeb: ogolnie to sytuacja nie jest zabawna, ale opisales to w tak zabawny sposob ze smiechlem.... mocno smiechlem

•  

@Indzynier: W samolocie 4 silnikowym, wyłączają niesprawny silnik i lecą dalej, inaczej wygląda sprawa w samolotach dwusilnikowych, owszem doleci bezpiecznie do lotniska, ale nie będzie mógł kontynuować lotu w dalszą trasę na jednym siniku bo w razie awarii nie ma już rezerwy.

•  

@randeb: po takim ladowaniu to należy się klaskanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

kolejny powód (z kilkudziesięciu) dla którego nigdy nie wykupię wycieczki ;) póki co nie znalazłem żadnej pozytywnej strony takiej "wycieczki".

•  

@randeb: po chuj poleciales do keni

•  

ja jestem tym kapitanem, mozna zadawać pytania

@Chrzonszcz: Potwierdzam, sam widziałem gwiazdki na twoich pagonach. xd

•  

@umtali: ty normalny że pytasz? Kenia jest mega mega super hiper zaje***ta.

•  

@Pantokrator: Z tym, że start na jednym silniku (oczywiście po przekroczeniu prędkości decyzji) też nie jest problemem (pomimo oczywistego większego zapotrzebowania na moc). Z resztą kończę dyskusję, bo moderatora usuwa Twoje komentarze, więc zaraz nie będę miał się do czego odwoływać.

•  

XDDD kancelaria jest już powiadomiona xDDD

•  

Tymczasem Katastrofa w przestworzach: do tej pory 20 sezonow, 21 ma premierę w 2021, kolejne się tworzą.

@dobrzecisiewydaje: 100 lat latania, kilkadziesiąt tysięcy operacji lotniczych dziennie, i uzbierało się kilkaset wypadków na paradokument. No tak, niebezpieczne.
      W Polsce w ciągu roku na drogach ginie więcej osób, niż na całym świecie w katastrofach lotniczych przez ostatnie 7-8 lat.
      Przez 3 lata na chińskich drogach ginie więcej osób, niż na całym świecie w katastrofach lotniczych przez 100 lat.

•  

Dywagujecie, więc poczytajcie komunikaty.

"18 wrz 2021, 9:49

Enter Air wysyła samolot po pasażerów maszyny, która musiała lądować w Etiopii

18.09.2021, Warszawa (PAP) - Enter Air wysyła z Polski samolot po pasażerów maszyny, która z przyczyn technicznych musiała w drodze z Mombasy wylądować w stolicy Etiopii Addis Abebie - poinformowała PAP linia. Wcześniej, na lotnisku w Mombasie w maszynie tej doszło do innego incydentu.
      Samolot B-737 800 ze 167 pasażerami z powodu błędnych wskazań na jednym z silników w czasie lotu musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii - poinformował Enter Air. Linia zaznaczyła, że aktualnie sprawdzane są dokładne przyczyny problemu, ale komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona.
      Ponieważ nie wiemy jeszcze jaka była przyczyna i czy samolot jest sprawny do lotu, po pasażerów wysyłamy z Polski drugi samolot- podkreślił Enter Air.
      Linia poinformowała też, że jeszcze na lotnisku w Mombasie, przed wylotem maszyny miał miejsce osobny przypadek, którego przyczyną było pojawienie się dymu w bagażniku. Dym pochodził najprawdopodobniej z jednego z bagaży - zaznaczył Enter Air."

•  

Co grozi osobie której bagaż się zapalił?

•  

@powsinogaszszlaja: ta pierdolą dym był z silnika

•  

@dobrzecisiewydaje: Rocznie w katastrofach lotniczych ginie średnio 700 osób, tymczasem na POLSKICH drogach tylko w 2020 roku poszkodowane zostały 28 954 osoby, w tym śmierć poniosło 2 491 osób, a 26 463 zostały ranne (w tym 8 805 ciężko). W ciągu jednego dnia, lata około 200tyś lotów PASAŻERSKICH. A dla przykładu np w 2017 roku w katastrofach lotniczych zginęło na całym świecie 78 osób.
      Czy takie statystyki wystarczą?
      A jeżeli chodzi o katastrofy w przestworzach to wyprodukowano do tej pory około 200 odcinków, które dotyczą katastrof z ostatnich mniej więcej 60lat, z czego tylko część zakończyła się śmiercią wszystkich pasażerów. Dla porównania jeżeli uznamy za roczną średnią wypadków w polsce 10tyś ( co jest bardzo optymistycznym rachunkiem), to jak łatwo można policzyć w ciągu ostatnich tylko 20 lat miało miejsce 200tyś wypadków

@Gabekw ale tylko około 1%podrozy to podroze lotnicze, i luz o strzelam że 75% ludności świata to samolot widziała tylko na niebie. Jakby wsadzić tych wszystkich ludzi jeżdżących samochodami w samoloty to statystki wypadków lotniczych gwałtownie by wzrosły.

+: wfm125m
    •  

Polak chcę za 200zl polecieć w jedną stronę

@Marvel7: Niemiec to by pewnie dopłacił, bo on to chce latać jak najdrożej xD

•  

dym był z silnika

@umtali: Jeżeli wysyłają drugi samolot, coś musiało wymusić takie działanie.
      Trzeba poczekać na ostateczne wyjaśnienie tej sytuacji.
      Na razie jest to gdybanie, gdzie, co?
      Na dokładkę jazda po Opie - cebulak leciał tanimi liniami nie Emirates ( ͡° ͜ʖ ͡°) - nie zwrócili uwagi, że była to wykupiona wycieczka z Rainbow i Op nie miał na to wpływu.
      Oraz kapitanie samolotu. Kapitan ma procedury, ale też mogły być jakieś sugestie dotyczące dalszych działań - nie wiemy tego. Możliwe, że ich procedury trzeba doprecyzować - mając na uwadze to zdarzenie.
      Dlatego nie ferujmy wyroków, tylko życzmy wszystkim szczęśliwego powrotu.

•  

@Ogau Niemiec lata wygodnie na większej maszynie

•  

@Marvel7: ty piszesz jak potluczony, kazdy chce latac jak najtaniej, niezaleznie od panstwa, z ktorego pochodzi.

•  

@Gabekw jak padnie silnik to lądujesz najszybciej jak to możliwe nie wiem po co dajesz info że możesz na nim spokojnie lecieć w manualu masz to napisane i tak zrobili i git.

•  

Niemiec lata wygodnie na większej maszynie

@Marvel7: https://www.rynek-lotniczy.pl/mobile/boeing-737800-linii-enter-air-obsluzy-rejsy-z-izraela-do-niemiec-11995.html

Taaa. Dlatego właśnie enter air obsługuje połączenia z Niemiec xD idź robaku pisać bzdury gdzieindziej

•  

Po co w ogóle opisywać sytuację, gdzie samolot "wali CAŁY ROZBIEG na jednym silniku"? Taka sytuacja nigdy z żadnym samolotem na całym świecie nie wystąpiła i nie wystąpi.

@KoCoKx: ech, a o jednosilnikowych samolotach to ty nie słyszałeś? :-)

+: tomtp
    •  

@Ogau a to jedyna linia lotnicza? Nie.

•  

Update
      Mirki i Mirabelki, sorry brak neta. Za brak wolania również, ale nigdy tego nie robiłem, nie ogarniam, a do tego nie spałem od ponad 30h :p

Przenieśli nas do hoteli (informacje dostaliśmy chyba ok. 12 od pani Konsul). Organizacja trochę trwała, no ale to w końcu Afryka :) właśnie dotarliśmy, hotel jest spoko.

Wysyłają po nas samolot z Enter Air, ma wylecieć około 16, więc będzie tu podobno ok 24 (tutejszego czasu). Na pokładzie jest 2. ekipa z linii, którzy mają z nami wrócić + mechanicy do tego cholerstwa które się zepsulo.
      Chcieliśmy, żeby było to co innego niż ten Enter, ale chyba nie da rady...
      Powrót pewnie około 2-3 w nocy.

Pani Konsul spoko, miła babka, starała się to ogarnąć ale no był dosyć srogi rozpierdol :D

Enter Air leci w chuja, będą pewnie chcieli zwalić winę na pasażerów (bo niby w luku bagażowym zapaliła się jakaś bateria, mimo że dostaliśmy info, że to błąd czujnika..).
      Rainbow nie poczuwa się do winy, mówi że to mamy z Enter Airem sobie ogarniać. Jednak ze względu na potężna inbe medialną jaką udało się rozpętać raczej bym nie liczył na to, że im się upiecze :D

Wiesx gminna niesie, ze pilot spierdolił i nie wiadomo gdzie jest, ale w to bym akurat nie wierzył.

Dobra, idę w końcu coś zjeść (aha, jedyne co dostaliśmy na lotnisku to woda o 11, przy czym ładowanie było o 3, na terenie lotniska byliśmy o 4). Jak podładuje akumulatory to coś tam jeszcze napisze.

Trzymajcie się, dzięki za słowa wsparcia :)

•  

@aleksc gówno prawda. W Skandynawii latają SAS nie bez powodu wygodne duże samoloty. Qatar Dubaj to samo

•  

to jedyna linia lotnicza? Nie.

@Marvel7: a w Polsce to jedyna? Nie kompromituj się już

•  

@Ogau większość lata ba 737/800 gówno mały samolot tylko lot ma większe i bluepanorma ma jednego A330 yapa tam z tyłu

•  

Kto to plusuje ?!? Przyklad by nie pisac po pijaku. Gosc pewnie pierwszy raz leci samolotem, zapija strach a to panice nie sprzyja. Dlatego unikam latania charterami bo wiekszosc pasazerow zachowuje sie jakby pierwszy raz w zyciu widziala samolot. Takie posty moderacja powinna usuwac i powinno to konczyc sie pozwem ze strony Enter, choc brzmi tak zabawnie ze raczej wzbudza litosc. W lotnictwie nie ma czegos takiego ze pilot robi cos niezgodnie z procedurami bo to komiec jego kariery.

•  

@Marvel7: emirates nigdy w Warszawie nie lądował?

•  

@robert-sad xD chyba śmieszny jesteś enter powinien upaść a kierownictwo 25 lat więzienia. Smartwings jakoś leciał bez jednego silnika nie zgłaszając nic nikomu przez pół Europy co było nielegalne i co pilot dalej lata w Warszawie

•  

@Ogau jak to nie xDDDDDD ja mówię o zbanowanych i z tych które korzystają biura podróży

•  

Mnie okradli we Francji, zgłosiłem policji we Francji, tam kazano mi powiadomić ambasadę, co też zrobiłem. Okazało się, że jeśli nie ukradziono mi dokumentów lub pieniędzy co mogłoby uniemożliwić mi powrót do kraju to ambasada nic nie może w mojej sprawie zrobić, Teraz dupy bym im nie zawracał ot francuska policja wprowadziła mnie w błąd.

@dzieju41: Może to być też kwestia tego że Polska ambasada ssie ¯\_(ツ)_/¯

+: Marvel7
    •  

@Nieszkodnik: Słyszałeś słyszałeś, ale w tym wątku rozmawiamy o B738 ;)
      Może rozwiązaniem dla Entera jest przesiadka na B-52 Stratofortress. Przy ośmiu silnikach usterka jednego nawet nie byłaby odczuwalna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@robert-sad: twoje posty powinni usuwac, a linia enter air powinna dawno upasc za januszostwo.

@randeb pozwijcie ich tez za to, ze nie zapewnili wam jedzenia a wode dali z opoznieniem, maja taki obowiazek przy tak duzym opoznieniu - cholerny enter air :/

•  

@randeb: Kolego, odezwij się do mnie na priv, jak już ochłoniesz, też miałem przeboje z Enter Air, mocno się migali ale odszkodowanie finalnie wypłacili

•  

@wezsepigulke: Statystycznie samolot jest 53 razy bezpieczniejszy, ale nie zapominaj, ze przepisy europejskie troche sie roznia niz afrykanskie ;) Jak popatrzysz jakie linie w ostatnich latach mialy wypadki to nie byly to firmy zachodnie.

•  

@Marvel7: No sam twierdzisz, że z Polski tylko lotem i bluepanoramą można wylecieć czymś innym niż 737 albo a320 ¯\_(ツ)_/¯

Jeśli rzeczywiście jesteś związany z lotnictwem to strach, że ktoś nieznający procedur i łykający fejki może tam pracować

+: tygry
    •  

@Ogau każdy głupi może być pilotem. Mówię o liniach które współpracują z biurami podróży. Które mają bazy w Polsce. Emirates nie ma bazy w Polsce tylko w Dubaju

•  

Taki widoczek z knajpy hotelu. I tak powoli leci to żytko...

•  

@Praemislia: producent okresla kiedy lot jest mozliwy. Tu pole do odpowiedzialnosci moze byc tylko wzgledem posranego nawalonego pasazera ktory nic nie ogarnia pomawia linie.

•  

To jakiś gimbus pisał? Kapitan ma naprawdę dużo więcej do roboty niż pochylanie się z troską nad każdym idiotą na pokładzie. Może jeszcze miał po główce pogłaskać?

•  

@uhu8: Dodajmy do tego że jedna seria liczy sobie zawrotne 6 odcinków, wiele katastrof dotyczy linii lotniczych z Dalekiego/Bliskiego wschodu, Afryki, Ameryki Południowej, gdzie jak wiadomo serwisowanie floty oraz stosowanie się do procedur ma się nijak do tego jak robione jest to w Europie/USA.

•  

każdy głupi może być pilotem.

@Marvel7: Tak sobie wmawiaj xD

•  

Pan kapitan powinien nie tylko stracić pracę, ale też trafić do więzienia za takie coś. A linia lotnicza powinna zapłacić duże odszkodowania każdemu pasażerowi. Ku przestrodze

+: glazikx
    •  

pan (specjalnie z małej)

@randeb: Poprawnie z małej i tak, z dużej to byś musiał pisać list czy SMS do tego kapitana

•  

@randeb: No i to są niezapomniane wakacje

+: randeb
    •  

@randeb: Może nakręcą o Was odcinek "katastrofy w przestworzach"?

•  

Słyszałeś słyszałeś, ale w tym wątku rozmawiamy o B738 ;)

@KoCoKx: no to nie znasz znaczenia wyrazów, których używasz...

Taka sytuacja nigdy z żadnym samolotem na całym świecie nie wystąpiła

No i do tego jesteś prorokiem, co nie?

i nie wystąpi

Tak swoją drogą, co z tą prędkością V1?

V1 jest krytyczną prędkością rozpoznawania awarii silnika lub prędkością decyzyjną podczas startu. Jest to prędkość, powyżej której start będzie kontynuowany, nawet jeśli silnik ulegnie awarii

•  

@uhu8: no patrz, tysiące lat cywilizacji, a niektórzy dalej nie nauczyli się czytać i zapoznawać z całym wątkiem przed dorzuceniem swoich trzech groszy.

•  

@randeb: leć na absolutne zadupie i oczekuj jakości obsługi cywilizowanego świata XD

•  

@grzegorz-ps: dlatego stewardesy tak były obsrane bardziej niż pasażerowie ktorzy nie wiedzieli o co kaman

@ColdMary6100: bo stewardessy to nie tylko uśmiechanie się i sprzedaż kanapek i napojów ale odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie wszystkich procedur podczas lądowania awaryjnego a później za odpowiednie przeprowadzenie ewakuacji

niestety nie rozłożyli tych zjeżdżalni tylko czekaliśmy normalnie na schody :(

@randeb: zjeżdżalnie tylko w przypadku skrajnych przypadków gdzie trzeba jak najszybciej opuścić samolot, dużo ludzi podczas zjeżdżania... łamie sobie nogę/zwichnie kostkę/uszkodzi kolano itp.

•  

niektórzy dalej nie nauczyli się czytać i zapoznawać z całym wątkiem przed dorzuceniem swoich trzech groszy.
      @dobrzecisiewydaje: czyli co, trzeba przeczytać 400 wpisów, żeby skomentować jakiś idiotyczny wpis z początku wątku? Bo może ktoś już to samo wytknął? Żartujesz, co nie?

•  

@Nieszkodnik: właśnie po to jest V1 (swoją drogą V1 to nie prędkość) żeby taka sytuacja nie wystąpiła. Nie trzeba być prorokiem po prostu takie są procedury, jeśli awaria silnika wystąpi chwilę po rozpoczęciu rozbiegu to przerywa się start, jak samolot jest już odpowiednio rozpędzony to startuje się z jednym. Nie ma takiej sytuacji, żeby startować z jednym silnikiem od początku rozbiegu.

•  

swoją drogą V1 to nie prędkość

@LuxEtClamabunt: a co?

•  

@President_Hubert: no chyba, że to A380. To byłby poważny problem bo po padnięciu 3 silników, 1 silnik to za mała moc by utrzymać samolot w powietrzu + nie każde lotnisko spełnia wymagania do lądowania.

•  

@randeb: Przejebane, w końcu to kraje trzeciego swiata, brakuje #katastrofawprzestworzach ¯\_(ツ)_/¯

•  

Nie ma takiej sytuacji, żeby startować z jednym silnikiem od początku rozbiegu

@LuxEtClamabunt: jeśli jest to tylko fizycznie możliwe (jest?), to bez problemu potrafię sobie wyobrazić sytuację, gdy taki start jest konieczny...

•  

Raz leciałem enterem do Czarnogóry. Pare razy w życiu samolotem leciałem ale bałem się tylko wtedy. Miotalo nim jak szatan a jak p!€@&$£¥#ł w pas to wszyscy krzyknęli… W sieci lata takie nagranie https://www.google.pl/amp/s/www.wprost.pl/amp/10233858/klotnia-pilotow-na-pokladzie-enter-air-jest-nagranie-z-kabiny.html

•  

@randeb: Ahhh EnterAir. 8 lat temu wracałem z nimi z Kanarów. 12h opóźnienia. Tak się zapierali żeby odszkodowania nie zapłacić (sam dotarłem aż do hiszpańskiego ULC), że oddałem do kancelarii, która założyła im GRUPOWĄ sprawę. Kasę pomniejszoną o prowizję kancelarii dostałem po PONAD 1,5 ROKU. Także świetne linie, trzymają poziom.

+: wfm125m
    •  

@randeb: Zachcialo sie wycieczek ( ͡° ͜ʖ ͡°) w polsce bylo siedziec

•  

@randeb: dowiedziałam się od koleżanki z pracy a kurde mogłam z wykopu

+: Pangia
    •  

(jest?)

@Nieszkodnik: zależy od długości pasa, ogolnie samoloty wbrew pozorom podczas startu nie używają 100% mocy tylko około 85-90% (nie pamiętam dokładnie) i odrywają się po około 1,5km, dużo zależy jeszcze masy podczas startu (ilośc pasażerów i bagaży, ilość paliwa itd). Nie wiem czy ktokolwiek kiedykolwiek próbował takiego startu ale być może korzystając z odpowiednich technik by się udało na standardowym pasie 2,5km. Na 3-4km pasach powinno bez problemu się udać.

bez problemu potrafię sobie wyobrazić sytuację

@Nieszkodnik: mi na myśl przychodzą tylko skrajne przypadki jak np. ucieczka przed wykrytą nadlatującą w stronę lotniska rakietą albo jakiś wybuch wulkanu i wszyscy zginą jak nie wystartują w ciągu minuty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@RectorOrbis: nie masz pojęcia o czym piszesz.

•  

@randeb: ale inba, daj znać jak tam co tsm woeczorem zdaj relacje

•  

@randeb: czy znasz może numer rej tego samolotu ?

•  

@blacky_: Dziękuję za informację, pozdrawiam ;)

•  

mi na myśl przychodzą tylko skrajne

@LuxEtClamabunt: ba, ostatni samolot z Kabulu, przemytnicy uciekajacy z obławy, ciężko chorzy w drodze do szpitala - sytuacji może być mnóstwo...

•  

@randeb: wołaj koniecznie ;)

•  

no to nie znasz znaczenia wyrazów, których używasz...

@Nieszkodnik: Wydawało mi się oczywiste, że skoro wątek jest o Enter Air i B738 to nikt nie będzie wyskakiwał z samolotami jednosilnikowymi żeby tylko się przyczepić. Jak widać myliłem się. Mirko in a nutshell. Nie ważne czy z sensem czy nie, byle odbić piłeczkę.

No i do tego jesteś prorokiem, co nie?

@Nieszkodnik: Jak powyżej. Skoro rozmawiamy o benku to tak, jestem prorokiem. Nikt nie będzie rozpoczynał rozbiegu samolotem dwusilnikowym z tylko jednym sprawnym silnikiem.

@Nieszkodnik: Nie do końca rozumiem pytanie. Możesz rozwinąć?

•  

Nie do końca rozumiem pytanie. Możesz rozwinąć?

@KoCoKx: można wystartować z jednym silnikiem, przekraczając V1?

•  

@Nieszkodnik: przekraczając V1 nie ma już innego scenariusza niż kontynuowanie startu

•  

@randeb: tu masz więcej co wiadomo o locie:

Ogólnie to skąd kapitan miałby wiedzieć o problemach z silnikiem? A jeśli były to wątpię żeby ryzykował latanie z niesprawnym silnikiem. CFMy to są zajebiście bezpieczne silniki.

Za to ciekawe co to za ogień. Być może on spowodował jakieś problemy z odczytem i silnik został wyłączony.

https://avherald.com/h?article=4ed6fc64&opt=0

•  

przekraczając V1 nie ma już innego scenariusza niż kontynuowanie startu

@KoCoKx: nawet na 1 silniku z dwóch? Niemożliwe...

•  

Nikt nie będzie rozpoczynał rozbiegu samolotem dwusilnikowym z tylko jednym sprawnym silnikiem.

@KoCoKx: nikt? A to dlaczego? Nie jest to fizycznie możliwe? Wedlug @LuxEtClamabunt na 3-4km pasach powinno bez problemu się udać.

•  

Wedlug @LuxEtClamabunt na 3-4km pasach powinno bez problemu się udać.

@Nieszkodnik: teoretycznie. W praktyce nikt nie będzie próbował bo to zbyt ryzykowne, powtórzę - zakładam to tylko czysto teoretycznie, szukałem ale nie znalazłem w internecie by ktokolwiek kiedykolwiek tego próbował, nawet żaden producent w ramach testów tego nie spróbował.
      Teoretycznie nie widzę przeszkód by się to udało na odpowiednio długim pasie ale ja nie jestem inżynierem ani nawet pilotem.

•  

właśnie nam powiedzieli, że naprawiają samolot i mamy wracać dalej tym samym xD

@randeb: O cie chuj... Poku*wieni ludzie

•  

nawet na 1 silniku z dwóch? Niemożliwe...

@Nieszkodnik: Możliwe i nawet wymagane do spełnienia podczas certyfikacji samolotu dwusilnikowego cywilnego. Jeśli na poważnie Cię to interesuje to polecam lekturę:
      https://www.skybrary.aero/index.php/Engine_Failure_During_Takeoff_-_Multi-Engine_Transport_Category_Jet_Aircraft#Engine_Out_Obstacle_Clearance_Profile

nikt? A to dlaczego? Nie jest to fizycznie możliwe? Wedlug @LuxEtClamabunt na 3-4km pasach powinno bez problemu się udać.

@Nieszkodnik:

Teoretycznie jest to możliwe. Na jednym silniku też można osiągnąć prędkość V1 i dalej kontynuować start i wznoszenie. Kwestią jest właśnie długość pasa. No i dodatkowo dochodzi maksymalny czas pracy działającego silnika na ciągu maksymalnym. Pracujący silnik w samolocie cywilnym dwusilnikowym w przypadku usterki drugiego silnika wchodzi na obroty maksymalne (większe niż w przypadku startu bez redukcji ciągu). Mówiąc w skrócie jest to taka moc "awaryjna", co fabryka dała. Użycie tej mocy znacząco ogranicza żywotność silnika. Już po około 5 minutach pracy na takiej mocy może dojść do przegrzania oleju silnikowego.

Praktycznie żaden cywilny pilot w cywilnym samolocie z pasażerami się czegoś takiego nie podejmie. Trzeba zadać sobie pytanie dlaczego jeden z silników nie działa? Być może paliwo jest zanieczyszczone? Zatem drugi silnik też zaraz może się zatrzymać. A może wleciał ptak? A może do tego działającego silnika też wleciał ptak i silnik zaraz wpadnie w wibracje? A może mechanicy dolali zbyt mało oleju do obu silników i zaraz drugi też stanie?

Mam nadzieje, że załapałeś o co chodzi.

•  

@arcypatelniagrozy:
      Jak dla mnie jeśli maszyna się dymi,to należy sprawdzić źródło.
      Należy sprawdzić czy to był pożar i jak to wpływa na bezpieczeństwo,czy nie miało to miejsca w pobliżu istotnych systemów maszyny.Jeśli dymił silnik,albo była inna awaria a pilot wystartował mimo to,to oczywiście powinien stracić uprawnienia za świadome narażenie pasażerów.
      Samolot może lecieć na jednym silniku,ale w sytuacji awaryjnej,a nie od startu do puntu docelowego.
      Jakby było inaczej to by miał jeden silnik,a nie dwa.Masz mieć dwa silniki sprawne.Jak jeden jest niesprawny to nie lecisz.Nieważne,że może byś i mógł.Ważne,że gdyby coś się stało z drugim,to nie masz nic.Tylko szybowiec.
      Pytanie co to byłą za awaria,skąd ten dym.I jak to się stało że najpierw był dym a potem awaria silnika.Czy jedno z drugim jest powiązane?? Jeśli kapitan wiedział,że mu z silnika się dymi a mimo to zdecydował się lecieć a silnik w drodze wysiadł,to dożywotnia utrata uprawnień jak dla mnie.
      A i linii lotniczej trzeba się przyjrzeć,bo jak działają tak jak tutaj,to tam może być nieprawidłowości,dziadownia i januszerki w chuj.

•  

@Nieszkodnik: no wypadałoby zamiast wołać kolejny raz do czegoś co już zostało powiedziane. Zwłaszcza, ze to było kilka komentarzy niżej.

•  

A po drugie to maszyna może się zepsuć. Nie wystartowaliście w pełni niesprawnym samolotem. Sam producent w procedurach dopuszcza z jakimi małymi usterkami może odlecieć samolot.

@fierce:

Nie wiemy tak naprawdę na czym polegała usterka,jeśli padł silnik to raczej poważna awaria,a to że producent dopuszcza to taki sobie wyznacznik,bo producent sobie dopuszczać może,a człowiek i tak zrobi swoje i nie wiemy czy do czegoś takiego nie doszło.
      Producent mógłby na przykład dopuszczać lot z jednym silnikiem z Warszawy do Chicago,tylko jakby co i zginiesz, bo padnie drugi silnik na środku Atlantyku,to oni zrobią update procedur,że wiecie co??? Chyba jednak z jednym silnikiem niesprawnym to lądujcie jak najszybciej a nie lećcie dalej.Wszystkie procedury są super do momentu gdy ma miejsce awaria którą jak się okazuje nie przewidują i tak było już mnóstwo razy.Nieraz po katastrofach są wydawane zalecenia,a to coś popraw,a to lampę która o czymś powiadomi zamontuj,a to pilotom dodatkowe szkolenie zrób.
      Po szkodzie to wszyscy są mądrzy.
      Oczywiście gdyby do czegoś doszło to by wpisali:"Jak się dymi z samolotu,to jest zakaz startu,a samolot powinien zostać zmieniony na zastępczy".Nie,żeby ofiarom to pomogło.

•  

Trzeba zadać sobie pytanie dlaczego jeden z silników nie działa?

@KoCoKx: bo np. został trafiony serią z karabinu i trzeba startować, żeby samemu nie oderwać? Ale według ciebie to nigdy i nigdzie się nie wydarzyło/nie wydarzy...

•  

Aha, pan (specjalnie z małej) kapitan nie rozmawiał z nami osobiście, tylko siedział zamknięty w kabinie i wysyłał swojego giermka - stuarta
      @randeb:
      Przecież ten gówno (kapitan), powinien iśc do pierdla, na mój gust 2 lata bezwzględnego, BO ZARYZYKOWAŁ ŻYCIE 200 OS.
      To, że ryzykował swoje, to chuj, może jest nienormalny, ale to nie może tak po prostu się rozejśc jak by nic się nie stało.

•  

@Nieszkodnik: Wybacz, ale scenariusz tak abstrakcyjny, że nawet szkoda mi czasu na rozważanie go.

•  

@Scybulko:
      Pewnie taniej go to wyszło niż tydzień w Sopocie czy Międzyzdrojach.

•  

@DumnyzbyciaPolakiem: nie wiem po co się wypowiadasz w temacie o którym nie masz pojęcia

•  

@Apacz449:
      No jak ty nie wiesz, to ja ci nie powiem..

•  

Myślałem że takie czasy to minęły ze 30 lat temu xDD
      @Pienio69: Po Smoleńsku nic mnie nie zdziwi

•  

Ale takie relacje się czyta, Stephen King lepiej by tego nie napisał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kapitan posrany, załoga posrana, a najbardziej posrany był OP. Nic nie wie, dużo mu się wydaje, a jeszcze myśli że coś mu się należy. Nie zdziwię się, jak jedynym kto zapłaci odszkodowanie w tej sprawie będzie OP za naruszenie dóbr osobistych przewoźnika, oraz być może właściciel bagażu, jeśli to faktycznie bateria w bagażu była przyczyną opóźnienia.
      I jeszcze ten festiwal spierdolenia w komentarzach. Szkoda strzępić ryja.

•  

@randeb: chłopie - tyle bzdur tu wypisałeś, że nawet nie mam siły ci tego wszystkiego prostować... bo nie zrozumiesz. Za głupi jesteś.

•  

@fierce: Dokładnie tak. Myślę, ze dużo emocji i stad hejt na kapitana. Poczekajmy na rozwiazanie i analizę tego co zawiodło

•  

A ludzie do mnie się oburzają że popieram ludzi zabierających bagaż podczas ewakuacji jak są tutaj takie kwiatki. Życzę teraz tym osobom by same straciły swój dorobek życia.

•  

@randeb: 2005 glebokie chiny , moja pierwsza dalsze delegacja. Generalnie miejscówka z tych ze lecisz 10 godzin do pekinu z Niemiec potem 2 godziny samolotem do srodka panstwa srodka. Z 3 godziny autem i dzien na mule. Ad meritum
      O lot sie rozchodzi. Lokalne lotnisko w centum chin. Lokalny lot. Wsiadamy , czekamy. Pilot czasem vos powie po chinsku. My nie rozumiemy nic. Po godzinie pierwszy komunikat po angielsku. " ten samolot chory samolot, my isc do inny samolot" ok. Pol dnia czekania i laduja nas do innego. Znowu czekamy i podobna sytuacja , nic po angielsku. Az w koncu " ten samolot bardziej chory, my wrocic do pierwszy samolot"

•  

@randeb: pic or vid or didnt happen

•  

Byku to jest Enter air, tam będzie stawanie na rzęsach żeby cebula była, odszkodowania nie powąchasz nawet

•  

Typowy wiecznie oburzony i roszczeniowy Polak z ciebie wyłazi w tych wpisach. Do tego narzekanie na kapitana, że cię ie pogłaskał na uspokojenie zamiast okazać odrobinę szacunku, że zachował się profesjonalnie i zadbał o bezpieczeństwo pasażerów.

•  

To jest najlepsze na tym portalu ze smiesznymi obrazkami.
      obojetnie co sie dzieje to zawsze jest tam jakis Mirek albo Mirabelka (ʘ‿ʘ)

+: kaente, Rymcymcymw
    •  

Jakby mi pilot powiedział że straciliśmy silnik, to bym się już żegnał z życiem XDD

@Xonar: te silniki są tak potężne, że z jednym silnikiem na spokojnie wylądujesz.

•  

@randeb: ja bym był już tak obsrany, że pewnie nową religię bym w tym samolocie założył i był czczony jako prorok XD

•  

@randeb nasmarowałeś gównowpis, a jeśli okaże się, że nie miałeś racji, to czy napiszesz wpis w którym przeprosisz załogę samolotu oraz przewoźnika, a także zawołasz do niego wszystkich plusujących i komentujących te wypociny?
      Powiedzmy po publikacji raportu PKBWL, jeśli okaże się, że zdarzenie na płycie nie miało związku z usterką silnika w locie, samolot został legalnie dopuszczony do lotu, a załoga zachowała się zgodnie z obowiązującymi procedurami.
      Będziesz miał tyle jaj, czy jesteś zwykłym pieniaczem, który w dupie był i gówno widział, ale wydaje mu się, że wie wszystko najlepiej?

•  

załogę samolotu oraz przewoźnika

@Falco_Peregrinus: ale za co ma ich przepraszać? Za to, że wedle relacji potraktowali ludzi gorzej niż bydło? Za to, że gonili, żeby 3h nie być na ziemi? Za to, że straszyli policją?
      Sorry, ale jeżeli załoga nie umie ogarnąć pasażerów i zapewnić im poczucia bezpiezeństwa, to niech kurwa lata w DHL i wozi paczki z Aliexpress, a nie ludzi.

•  

Mirki i Mirabelki, sorry brak neta. Za brak wolania również, ale nigdy tego nie robiłem, nie ogarniam, a do tego nie spałem od ponad 30h :p

@randeb: odpoczywaj i bezpiecznego powrotu. Kup sobie tylko jakąś fajną pamiątkę z tej Etiopii jak będzie okazja. Taka przygoda to (oby) raz w życiu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@randeb: Kilka lat temu leciałem w Z Kapsztadu do Johannesburga liniami Kulula Airlines czy jakos tak.Samolot normalny boening.Stewardessy ubrane były w plemienne stroje i instrukcje jak zapiąć pasy etc. odtańczyły i wyśpiewały.Samolot zaczął kołować do startu i nagle się zatrzymał.Staliśmy tak z 30 minut ludzie pytali o co chodzi ale stewardessy odpowiadały że jakiś mały problem i zaraz startujemy.Po kolejnych 15 minutach odezwał sie pilot przez głośnik że przeprasza bo zapomnieli zatankować.Niezły żart na rozładowanie atmosfery pomyślałem.
      Nagle patrzę przez okno a tu podjeżdża cysterna i zaczynają tankowąc rzeczywiście.Oni chyba już tak tam mają.

+: novatekla, Rymcymcymw +1 inny
    •  

@randeb: Jesteście w wydarzeniach na polsacie( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@FrasierCrane załoga nie jest od niańczenia pasażerów i tłumaczenia im mechaniki oraz procedur lotniczych. Załoga ma inne zadania których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów i nic nie wskazuje na to, aby się z tych zadań nie wywiązała, a właśnie tak próbuje próbuje to przestawić OP. Więc właśnie za to.

•  

@randeb: czyli macie dodatkowe wakacje za free.

•  

SP-ENG

@randeb: Maszyna robi po cztery rejsy dziennie. W końcu padła. ¯\_(ツ)_/¯

•  

@randeb: nastraszyles trochę. we wtorek wracamy tymi liniami z Madery ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba Rasputina litrowego na takie okazje trzeba zakupić

•  

Leci po was samolot z Katowic ENT112T

źródło: IMG_4241.PNG

•  

@randeb: Linia Enter Air wydała już oświadczenie w sprawie samolotu lecącego z Mombasy w Kenii do Warszawy, który musiał lądować w Addis Abebie w Etiopii. "Samolot Boeing 737 800 ze 167 pasażerami z powodu błędnych wskazań w czasie lotu na jednym z silników musiał zgodnie z procedurą wylądować w Etiopii. Aktualnie sprawdzane są dokładne przyczyny problemu, ale komunikacja z Addis Abebą jest bardzo utrudniona. Ponieważ nie wiemy jeszcze, jaka była przyczyna i czy samolot jest sprawny do lotu, po pasażerów wysyłamy z Polski drugi samolot. Na lotnisku w Mombasie przed wylotem tej maszyny miał miejsce osobny przypadek, którego przyczyną było pojawienie się dymu w bagażniku, pochodzącego najprawdopodobniej z jednego z bagaży" - napisał przewoźnik w komunikacie.

+: daroo
    •  

załoga nie jest od niańczenia pasażerów i tłumaczenia im

@Falco_Peregrinus: W tej kwestii mógłby wypowiedzieć się @tturbulencja, jest chyba na bieżąco.
      Niestety po wypromowaniu kanału na tubie przez wykopków, olał wykop.

•  

@randeb: to jak coś to dawaj znaka ja już na lotnisku ;)

•  

@cugaro sorry, za duo emocji i mi wypadło z głowy. Jesteśmy w hotelu, na lotnisku będziemy ok 23-24. Ty do kiedy będziesz?

•  

@umtali: w dupie byles, gowno widziales i na nim sie znasz

•  

@randeb: przed 24 mam wylot :)

•  

@powsinogaszszlaja: co tu duzo mowic? Wykopek panikarz, przestawil sytuacje tak, jak mu pasowalo. Na filmie widac jak z luku bagazowego wydobywa sie proszek z gasnic, jakis matol pewno wlozyl powerbanka czy inne baterie do walizki. Samolot wystartowal po przejsciu check listy, dwie h pozniej mieli wskazania z silnika nr dwa o nieprawidlowej pracy wiec go wylaczyli i wyladowali na jednym sprawnym. Nic szczegolnego.

•  

co tu duzo mowic? Wykopek panikarz,

@maniol92: Nie wiem jak ja, albo Ty, zareagowalibyśmy w takiej sytuacji.

•  

@randeb: Rurka w silniku to przy tym pikuś ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

poczekam chętnie na informacje z Enter air

@calka-rekurencyjna: A ja poczekam na informacje po śledztwie prokuratury lub innego ULC. Informacje przewoźnika będą notką prasową, która nie może ich przedstawić w złym świetle i jest to oczywiste.

+: depmod
    •  

Ok, Mireczki i Mirabelki, chyba już wszystko jasne. Samolot leci, nas odsyłają z powrotem na lotnisko. Mam nadzieję, że dalsza część podróży odbędzie się bez dodatkowych atrakcji ;)

Dzięki za słowa wsparcia, dzięki za wyzwiska i przekleństwa pod moim adresem - stare dobre Mirko, brakowało mi tego :D

Aha, z całego samolotu chyba tylko 2 osoby zdecydowały się wykupić lot inna linia i wrócić na własną rękę.

Jeśli coś będzie się działo na lotnisku to dam jeszcze znać.

•  

Kurła tyle postów że powycieram sobie opuszki palców zanim dotrze do końca komentarzy....

•  

Jeśli coś będzie się działo na lotnisku to dam jeszcze znać.

@randeb: Zamelduj powrót - z domu.

Bezpiecznego lotu i dojazdu do domu.

+: oremi
    •  

@randeb: o 6:15 wylatuje do Turcji z Enter Air xD

•  

@OsgnistyRydwan ;)

źródło: ei_1631992058145.jpg

•  

@randeb: „Jak będzie zainteresowanie” ???? Ziom rozbiłeś bank tym trilerem. Jak u Hiczkoka, najpierw było łuuuup, a potem jeszcze lepiej.

•  

@robert-sad 6000 januszy lotnictwa plusuje ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@randeb: zrób drugi post z podsumowaniem jak już będziesz w Polszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: Potatox
    •  

@maniol92 nigdzie nie byłem Afrykę oglądałem z filmów bez planu i fazy i wiem że jest chujowo tam xD

•  

@randeb zajebiscie, wysrales się na kapitana, który zrobił wszystko zgodnie z procedurami zamiast na linie, która puszcza na taki lot dwudziestoletni samolot :) jak już wszyscy ci wyjaśnili wcześniej, samolot w momencie startu byl w pełni sprawny i kapitan nie miał przeciwskazań do odmowy wylotu, a następnie jak nastąpiła usterka, spokojnie i bezpiecznie was posadził. Współczuję sytuacji, nic przyjemnego, ale nie na kapitanie czy personelu pokładowym się nie wyżywaj, tylko na linii.

•  

Ja ostatnio leciałem czarterowym lotem angielskich linii, o ile do stanu maszyny za bardzo nie było się do czego doczepić poza odpadającymi uszczelkami na skrzydle tak pilot to chyba wcześniej latał myśliwcami. Latałem na różnych trasach różnymi liniami i typami samolotów ale takich przeciążeń jeszcze nigdy nie doświadczyłem.

Pomijając już etap zniżania które zajęło z 10 minut zamiast jak zawsze pół godziny do godziny to samo lądowanie dalekie było od tradycyjnego bo bardziej to pierdolniecie o płytę lotniska aż podłoga zatrzeszczała.

I tak największe wrażenia to chyba z lotów krajowych po USA, tam piloci kamikaze i naprawy taśma to standard o patologii wśród pasażerów nie wspomnę.

•  

Stary ale Ty wiedz ze tam was nikt w chuja nie robił.
      Nie zaczęliście opadać, tylko załoga juz wcześniej podjęła decyzje o awaryjnym ladowaniu i zaczęła procedurę zniżania do lotniska awaryjnego. A lądowanie z jednym sprawnym silnikiem, tez skrajnym wyczynem nie jest.

@marcinsa12: Ale z kogo ty robisz kretyna, chyba z siebie xd Czytałeś co powiedział rzecznik EnterAir? Nie było żadnego awaryjnego lądowania. To robi ktoś w chuja czy nie robi? Bo sam napisałeś, że było awaryjne

•  
      churros8 via Android

+1

@randeb siedzę w branży nie chcę mi się opisywać dokładnie dlaczego to zrobili. Generalnie linia z góry mu powiedziała że go zwolnią jak nie poleci dziadowanie w Polsce na każdym kroku bo Polak chcę za 200zl polecieć w jedną stronę albo i taniej na wakacje. Siatka połączeń ciasno planowana nie ma w zapasie samolotu jak się coś stanie to może posypać się cała linia. Moim zdaniem nic nie ugracie nie zgłosił mayday to nie będzie śledztwa tak się robi znany sposób. Usuną nagrania wewnętrzne śledztwo i ucichnie zero konsekwencji od pilota bo robił co firma chciała. Zapisz sobie ten komentarz i obserwuj. Państwo z kartonu nie zrobi nic. Moim zdaniem powinni siedzieć kary odszkodowania i zaorać cała tą gówno firmę. To samo byłoby z Smartwings (co już pokazali kilka lat temu jak lecieli bez silnika do Pragi z tego samego powodu i nie zgłosili tego później wyszło) pilot dalej lata. Bluepanorma to pralnia pieniędzy i też nie byłoby zrobione nic. Polska to Meksyk Europy jeśli chodzi o latanie i nie tylko

@Marvel7 przecież mógł to zgłosić gdzieś, ze go szantażują. W razie wypadku gość miałby przesrane, kto by na to poszedł?

+: p4tryq
    •  

@randeb w Afryce Cię okłamali? Niesamowite ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@churros8 xD tak działa to w Polsce norma

•  

@Chehu: To skoro rzecznik tak powiedział, to pewnie nawet nie było awaryjnego przyziemienia jak to opisuje OP w stylu "Brace for impact", a jedynie procedura przerwania oryginalnego lega podróży w celu przekierowania na lotnisko zapasowe. Z filmiku który OP wrzucił w którym się śmieje z "nieawaryjnego" lądowania w sumie nawet to wynika. Także ja nie robię ani z siebie ani z nikogo kretyna.

•  

@Spider1919: 20letni samolot to jakas katastrofa? Sam jezdzisz starszym rzechem, ktory ledwo przechodzi przeglad a armia USA lata nawet i 50 letnimi maszynami i co?

•  

@umtali: to polecam sie wybrac na wakajki w Afryce, kijowe to tu jest co najwyzej zycie na codzien i nadal nie rozumiem co to ma do usterki w samolocie i miedzynarodowych procedur ;)

•  

@OsgnistyRydwan: niesamowity wyczyn, nie zapomnij wysmarowac posta, ze zabraklo wody w spluczce i byly turbulencje, pozniej to juz wiadomo, telefon do ddtvn i szybki wywiad z rmfem

•  

Ktoś wie dlaczego oni ładowali w Hurghada?

źródło: IMG_4242.PNG

•  

@randeb
      Za granicę leciałeś bez kasy?
      Zero sklepów na lotnisku, żeby kupić coś do jedzenia?

•  

Ok, wyladowalismy ;)
      Dalsza podróż obyła się już bez niespodzianek. Sprawne międzylądowanie w Hurghadzie, obsługa bardzo miła.
      Niestety na lotnisku okazało się, że dotarło bardzo mało bagażu - około 30-40 sztuk (na około 170 pasażerów), więc teraz ludzie czekają w kolejce żeby zgłosić brak walizek.
      Na lotnisku nie ma żadnego przedstawiciela ani Enter Air, ani Rainbow - tego się akurat nie spodziewałem, zwłaszcza, że wczoraj mieliśmy zapewnienie od rezydenta rainbow, że ktoś będzie tu na nas czekał

•  

@DerMitteleuropaer: przecież to polska linia i polski kapitan. Jakby planował sam to by mógł wybrać normalne linie a nie to gówno enter air.

•  

@blinxdxb mądry Polak po szkodzie :D braliśmy cała wycieczkę z Rainbow, wydawałoby się sprawdzone biuro, więc wychodziliśmy z założenia, że nie mamy się o co martwić. Nasz błąd...

+: luki478
    •  

@randeb: nie ma czegoś takiego jak sprawdzone biuro. Następnym razem poświęć kilkadziesiąt minut przy kompie i zaplanuj sobie sam wycieczkę, obejdzie się bez traktowania cię jak śmiecia.

•  

@blinxdxb korzystałem z biura chyba 2. raz w życiu. Uznałem, że akurat Afryka to ciężki temat do ugryzienie samemu

•  

@randeb: bardzo prosty, zjechałem dużą część wliczając mało turystyczne kraje jak Zambia.

•  

@monster-erni wozisz na wakacje w plecaku cały dorobek życia? Brawo!

•  

@randeb: Ale co pasażerowie chcą od biura podróży? Biuro podróży sprzedaje Ci przelot, transfer i hotel. Nic więcej. To nie kolonia z małymi dziećmi że rezydenci są za Was odpowiedzialni xD

•  

@spysz: Zwykle biorę na wakacje konsole a utrata jej to dla mnie jak stracić rodzine.

•  

Ja pier... eksperty od spraw lotnictwa...! :/
      Jakie urojenia trzeba mieć, żeby myśleć, że ktokolwiek zaryzykowałby lot uszkodzonym samolotem, żeby nie zasponsorować obiadu na lotnisku w ramach odszkodowania?
      Co trzeba mieć w głowie żeby w ogóle tak pomyśleć?
      Ja rozumiem, że IQ większości ludzi nie jest w stanie okiełznać złożenia się 2 dziwnych zdarzeń następujących po sobie, ale żeby aż tak!
      Tak ciężko zakumać, że najpierw zadymiła bateria w bagażu (której w bagażu nie powinno być, więc możesz pozwać jakiegoś współpasażera), a później w czasie lotu wystąpiła awaria wskazań silnika jakich setki dziennie na świecie w lotnictwie!
      Lądowanie NIE BYŁO AWARYJNE, bo taki samolot na jednym silniku mógłby dolecieć do Warszawy jakby tylko chciał, ale jak widać ENTER dba o bezpieczeństwo, więc zgodnie z procedurami wylądowali na najbliższym lotnisku!
      Ale januszerce oczywiście zawsze za mało, zaraz zaczyna kręcić aferę, że startowali uszkodzonym samolotem, żeby niby jakiegoś odszkodowania imbecylom nie wypłacać!
      Bagaże też zostały DLA WASZEGO BEZPIECZENSTWA, i enter musiał zapewne opłacić dodatkowy transport tych bagaży. Jak rozumiem ty byś wolał, żeby ten bagaż ulegający samozapłonowi leciał z tobą w samolocie?
      ps. Już widzę to twoje "odszkodowanie" za opóźniony wylot z wakacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Bayu1983 w punkt. Generalnie mam wrażenie, że co by nie zrobiła załoga i jakie by nie były procedury Entera, to zawsze byłoby źle, bo wykopek w obesranej zbroi wie lepiej i jemu się należy, a kapitan jest głupi i cała załoga też ¯\(ツ)

•  

@randeb: cześć wojtek, przestraszyłeś się?

+: Pangia
    •  

@monster-erni: "popieram ludzi zabierających bagaż podczas ewakuacji jak są tutaj takie kwiatki. Życzę teraz tym osobom by same straciły swój dorobek życia."
      Jak "STRACIŁY" imbecylu? Jesteś tak głupi, że myślisz, że zostawione bagaże zostaną wyrzucone na śmietnik czy jak? Taki pustak nie jest w stanie ogarnąć że bagaże przylecą następnym lotem?
      A imbecylem jesteś, bo pieprzysz coś o bagażach w czasie ewakuacji...
      Jakbym miał ewakuacje w samolocie i zobaczył takiego gamonia jak ty co zamiast spier...ać ryzykuje moim życiem i łapie się za swoją Januszową torbę, bo ma tam luksusowe koszulki Armani z bazarku, albo inny chiński zegarek, to osobiście "jebł bym" w łeb ominął i zostawił cię abyś sczezł w pożarze najlepiej!

•  

Można też wylądować bez silników, ale to wyższa szkoła jazdy i przy lądowaniu kończy się zwykle albo rozbiciem albo rozbiciem z pożarem.

@Marek_B: Ja jebe, kolejny Janusz lotnictwa, a czemu niby lądowanie bez silnika miałoby się kończyć rozbiciem? Nie chce mi się nawet polemizować z tą głupotą, ale słyszałeś kur... o szybowcach?

•  

@Bayu1983: Gdzie tu masz szybowce? Czytaleś co kometujesz? Wpis od poczatku do końca jest o dużych samolotach pasażerskich.

•  

Gdzie tu masz szybowce? Czytaleś co kometujesz? Wpis od poczatku do końca jest o samolotach pasażerskich.

@Marek_B: Ja jebe nie wierzę.... A co robi samolot jak straci napęd? Spada jak kamień czy UWAGA: "szybuje"?
      Oczywiście zrozumienie korelacji cię przerasta?
      Czemu nie odpowiedziałeś ćwoku na zadane pytanie: "czemu miałby się rozbić"?

•  

@Bayu1983: Tak, idą na śmietnik. Tak się składa że ten inbecyl o którym mówisz aktualnie się szkoli więc czytałem o tym.

Widzę że znów trafiłem na takiego samego idiotę co nie potrafi zrozumieć że ktoś może mieć w bagażu podręcznym coś co od dekady było jego codziennością. Ale czego oczekiwać od kogoś kto uważa że w bagażu podręcznym mam ubrania. Sam bym ci jebnął jakbyś mi utrudniał zabranie rzeczy.

•  

@monster-erni: gdzie i w jakim kierunku się szkolisz?
      Nie ma znaczenia co masz w bagażu. Rzeczy cennych i niezbędnych nie zostawia się w rejestrowanym, bo może dotrzeć z opóźnieniem. A w przypadku ewakuacji nie zabiera się żadnego bagażu - masz zgodnie z poleceniami załogi, spokojnie ale sprawnie i bez tworzenia zatorów opuścić samolot. Ode mnie też dostałbyś otrzeźwiający strzał na twarz i albo byś wyszedł bez bagażu, albo z nim tam został. Jak nie potrafisz się rozstać z konsolą, to nie lataj samolotem.

•  

@Falco_Peregrinus: Pisze magisterkę i akurat prawo lotnicze jest mi niezbędne.
      Nie mówię o rejestrowanym (ale czekać tydzień na bagaż lecąc tym samym samolotem to absurd). Jak najbardziej po ewakuacji nie da się odzyskać bagażu podręcznego a tam się wozi cenne rzeczy.

•  

Jak najbardziej po ewakuacji nie da się odzyskać bagażu podręcznego a tam się wozi cenne rzeczy.

@monster-erni: Po pierwsze oczywiście że się da, jeżeli pozostały całe, po drugie jakie to cenne rzeczy wozi się w bagażu podręcznym na wycieczkę do Afryki, żeby ich zabranie było ważniejsze niż życie i zdrowie swoje i innych pasażerów?

Nie mówię o rejestrowanym (ale czekać tydzień na bagaż lecąc tym samym samolotem to absurd)

Tym samym samolotem co kto?

•  

@czysty_start: Jak się samolot palił to nikt bagaży nie odzyskuje. Wożę na wakację sprzęt którego używam od dekady który ma szyfrowane dane i nie da się ich odzyskać potem. Backup też nie obejmuje plików- takie już jest PS3

A co do bagażu rejestrowanego to chodzi o sytuację wyżej, gdzie samolot rozładowano z bagaży i miały lecieć nie z właścicielami tylko za tydzień innym samolotem. Z resztą było to wątpliwe bo biorąc pod uwagę że wyładowano całość i samolotem za tydzień też ma lecieć podobna ilość osób ze swoim bagażem jest to mało prawdopodobne że masa nie została by przekroczona. W ogóle taka sytuacja jest normalna w przypadku kilku bagaży a nie całej ładowni. To hipokryzja bo przewożenie bagażu pasażera który nie wsiadł jest niedozwolone ale już odwrotnie można.

•  

Jak się samolot palił to nikt bagaży nie odzyskuje. Wożę na wakację sprzęt którego używam od dekady który ma szyfrowane dane i nie da się ich odzyskać potem. Backup też nie obejmuje plików- takie już jest PS3

@monster-erni: No a co o czym piszesz w przypadku ewakuacji?

A co do bagażu rejestrowanego to chodzi o sytuację wyżej, gdzie samolot rozładowano z bagaży i miały lecieć nie z właścicielami tylko za tydzień innym samolotem.

@monster-erni: Ale to, że będzie innym samolotem tej samej linii lecieć za tydzień wymyślił sobie wykopek - w prawdziwym życiu tak to nie działa, studiujesz lotnictwo i łykasz takie baity?

To hipokryzja bo przewożenie bagażu pasażera który nie wsiadł jest niedozwolone ale już odwrotnie można.

@monster-erni: Bagaż pasażera który nie wsiadł na pokład, a tzw. "RUSH baggage" z innego samolotu wymaga zupełnie innych wymogów skanowania i bezpieczeństwa przed dopuszczeniem na pokład, hipokryzji tu nie ma.

•  

@czysty_start:

No a co o czym piszesz w przypadku ewakuacji?

Biorę sprzęt pod pachę i uciekam :D

Ale to, że będzie innym samolotem tej samej linii lecieć za tydzień wymyślił sobie wykopek - w prawdziwym życiu tak to nie działa, studiujesz lotnictwo i łykasz takie baity?

Studiuje Prawo :) ale co do tej sytuacji to chodzi o to że to czarter i akurat o tym to nie wiem jak działa. W Liniach rejsowych owszem zgadzam się że tak nie ma.

Bagaż pasażera który nie wsiadł na pokład, a tzw. "RUSH baggage" z innego samolotu wymaga zupełnie innych wymogów skanowania i bezpieczeństwa przed dopuszczeniem na pokład, hipokryzji tu nie ma.

Chodzi mi o to że bagażu wsadzić nie chcieli a jakby było go za dużo to by szukali pasażera.

•  

Biorę sprzęt pod pachę i uciekam :D

@monster-erni: Typowy Janusz, poczekajcie z ewakuacją bo savy z PS3 muszę zabrać( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale co do tej sytuacji to chodzi o to że to czarter i akurat o tym to nie wiem jak działa.

@monster-erni: Działa tak samo jak w przypadku lotów rozkładowych.

Chodzi mi o to że bagażu wsadzić nie chcieli a jakby było go za dużo to by szukali pasażera.

@monster-erni: Nie "chcieli" tylko nie mogli bo nie mieli gdzie, jakby było za dużo to zostawiliby na miejscu nikogo nie szukając.

•  

@czysty_start: Owszem wolałbym zostać w samolocie z PS3 niż wyjść bez. PS4, PS5 na luzie przywrócę wszystko ale nie z PS3.

Co do lotu powyżej to sam już nie wiem w co wierzyć. Bo raz czytam że samolot sprawny więc mieli gdzie wsadzić. A innym razem że niesprawny więc nie powinni lecieć.

•  

Owszem wolałbym zostać w samolocie z PS3 niż wyjść bez. PS4, PS5 na luzie przywrócę wszystko ale nie z PS3.

@monster-erni: Serio wolałbyś umrzeć i uśmiercić dziesiątki innych ludzi, żeby zachować savy z ps3? Może zainwestuj 200-300zł i zrób sobie kopię dysku z konsoli i trzymaj w domu?( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co do lotu powyżej to sam już nie wiem w co wierzyć. Bo raz czytam że samolot sprawny więc mieli gdzie wsadzić. A innym razem że niesprawny więc nie powinni lecieć.

@monster-erni: Za parę miesięcy zobaczymy raport - ale interesujesz się lotnictwem, jak łączysz założenie MELa na cargo z usterką silnika, bo jestem ciekaw?;)

•  

@monster-erni nie masz praktycznego pojęcia o czym piszesz.
      Narażanie życia dla konsoli jest chore, nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w razie faktycznego zagrożenia możesz zginąć przez to Ty, współpasażerowie oraz członkowie załogi którzy byli tam, by chronić Twój tyłek? Może być też tak, że faktycznie dostaniesz w mordę i ktoś Cię z tego samolotu siłą wyciągnie, narażając własne życie dla typa, który od życia wyżej cenił zabawkę. Ja rozumiem że ludzie w panice nie myślą racjonalnie i zachowują się dziwnie, ale Ty na spokojnie i z rozmysłem twierdzisz, że Twoja konsola jest ważniejsza niż zdrowie i życie człowieka. Może powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty?
      A jeśli po ewakuacji samolot nie spłonie, to nie bój się, zabawka bez której nie wyobrażasz sobie życia do Ciebie wróci.

•  

@czysty_start: > zrób sobie kopię dysku z konsoli
      Właśnie o to chodzi że nie da się bo zmiana dysku równa się format.

•  

@Falco_Peregrinus: Dziwisz się że autystyk ma swój świat i będzie o niego walczył?

•  

@monster-erni a to sorry, spoko, w takim razie niech wszyscy giną, Twoja zabawka ważniejsza od ich życia, bo masz autyzm i studiujesz prawo.
      No nie, nie przemawia do mnie takie podejście.

•  

@randeb jak tam po dwóch tygodniach od gówno burzy? Zbroję doczyściłeś? Bagaż dotarł? Bo odpowiedzi na pytanie nadal się nie doczekałem, więc choć jej nie znam, to się domyślam ( ͡º ͜ʖ͡º)