Wpis z mikrobloga

Z cyklu ,,gorzkie pigułki":

1. Problemy Evergrande są lokalne, chińskie. Ewentualne pęknięcie bańki na chińskich nieruchomościach nie przeniesie się na resztę świata. źródło

2. 90% długów Evergrande posiadane jest przez Chińczyków i chińskie banki, powiązania kapitałowe z Zachodem są marginalne. źródło

3. Największy zachodni posiadacz obligacji ma pozycję wynoszącą około $400 mln. To nie jest wiele w porównaniu do innych pozycji gigantów. źródło

4. Kontrolowane bankructwo Evergrande jest w interesie Rządu Chin, który od ponad roku stara się schłodzić gospodarkę. źródło

Podsumowując, niedźwiedzie na nieruchomościach, zwłaszcza polskich, mocno się rozczarują. Entuzjaści chińskiej potęgi również. Zapraszam do dyskusji.

TLDR:


#gielda #nieruchomosci #ekonomia #chiny #evergrande #chiny
goferoo - Z cyklu ,,gorzkie pigułki":

1. Problemy Evergrande są lokalne, chińskie....

źródło: comment_1632046422E2cTPiTTYPDnB6nwehGbp9.jpg

Pobierz
  • 62
@goferoo: Ok czyli jesteś w miarę obiektywny. Część z nas prawdziwej bessy nie przeżyła na rynkach finansowych. Ale wiem tylko jedno że bańka na krypto z 2018 nauczyła mnie jednego, pękła wtedy kiedy wszyscy myśleli że BTC nigdy nie spadnie, prawie nie było narracji uważaj bo lubi skorekcic o 50% w dobę (jak jest teraz). A raczej - BTC tylko może rosnąć. Skończyło jak się skończyło. Ale coraz częściej widzę tego
@Corona_Beerus:
No ale bitcoinem się tylko spekuluje a w mieszkaniu się mieszka - przy tym, jaki beznadziejny jest w Polsce rynek najmu to co by się w gospodarce nie stało prędzej sprzedam samochód, meble, ubrania i jedną nerkę niż mieszkanie ;)
@Corona_Beerus: Masz rację, bessa na pewno jest przed nami. Jeśli kojarzysz mnie z #gielda, to wiesz, że jestem zatwardziałym niedźwiedziem na całą obecną sytuację. Clou tego wpisu nie jest przekonywanie, że bessa/krach nie przyjdzie, a tylko wskazanie faktów na to, że Evergrande nie jest i nie będzie zapalnikiem do szerszych problemów na światowych rynkach nieruchomości i giełdach.

Spadki cen w Chinach i może nawet problemy na chińskim rynku długu/giełdzie? Owszem,