Wpis z mikrobloga

Halo, czy jest tu jakiś #dentysta ?
Po kilku latach wziąłem się ponownie za zęby - trochę to zaniedbałem, głównie ze względów finansowych. Ale nie o tym. Po pierwszej wizycie zostałem skierowany na pantomogram. Robiłem go dziś, dałem stówę, a jak tak patrzę na to zdjęcie, to wydaje mi się jakieś rozmazane. Mam rację?

Kolejna sprawa - z racji, że kolejną wizytę u stomatologa mam dopiero w przyszły czwartek, to stresuje mnie stan moich zębów. Głównie to, czy któryś z nich będzie musiał zostać przeleczony kanałowo. Czy ktoś z szanownego grona Mirków i Mirabelek jest w stanie stwierdzić to po poniższej fotografii? Ucałuję rączki za pomoc!

#stomatologia
HamsterPL - Halo, czy jest tu jakiś #dentysta ?
Po kilku latach wziąłem się ponownie...

źródło: comment_1632431615bC2mpJuyZ57G4ocJw8wThe.jpg

Pobierz
  • 27
@HamsterPL: @SkrytyZolw jest dentystką pewnie rano Ci odpisze
- ja nie jestem dentystą, ale tą prawą górną piątkę/szóstkę (lewa strona zdjęcia) to to miejsce bym punktowo prześwietlił bocznym rtg, bo tam dużo nachodzi, a masz pod tym bardzo głębokim wypełnieniem jakiś ciemny cień na dole (pod onlayem? nie bardzo kumam co to jest tam na tym zębie zbudowane bo z jednej strony przykrywa bardzo głęboko, ale też nie całą koronę i
affairz - @HamsterPL: @SkrytyZolw jest dentystką pewnie rano Ci odpisze
- ja nie jes...

źródło: comment_1632439025ovbibk0FQTfWAKCnze7EzE.jpg

Pobierz
@HamsterPL: faktycznie zdjęcie troszkę niewyraźne, ale powinno wystarczyć. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, nie widząc zębów w usta. Na pierwszy rzut oka nie widać nic niepokojącego, natomiast masz duże wypełnienia w 2 zębach i czasami po zdjęciu wypełnienia, jest pod nim sporo próchnica, a ząb jest martwy. Na następnej wizycie dentysta na pewno z Tobą omówi zdjęcie i zaplanuje leczenie. Jak się martwisz kosztami, to uwzględnij, że potrzebujesz leczenia ortodontycznego.

@
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@affairz: @SkrytyZolw: w prawej piątce na górze mam założony opatrunek leczniczy, zapomnialem wspomnieć. to dlatego, że od dłuższego czasu coś mnie pobolewa w tych okolicach. na twierdzę, że to właśnie ta leczona, zalepiona szóstka, ale dentysta nic tam nie widział. amalgamatow nie posiadam, wszystkie plomby, jakie tam są to te białe. ale bardzo dziękuję Wam za pomoc! ❤️
@HamsterPL Zwróć uwagę na okrągławą zmianę w prawej zatoce szczękowej w rzucie korzeni piątki i szóstki. Skoro masz w jednym z tych zębów opatrunek, to całkiem możliwe, że rozwinęła się torbiel. Wskazana jest dalsza diagnostyka, najlepiej tomografia CBCT.
@Kiyoe: Ta szóstka boli mnie już bardzo długo. Nie ma jednak opuchlizny, ani nic z tych rzeczy. Ból nie jest również jakoś bardzo uciążliwy, trwa wyłącznie w losowych etapach dnia. Dziwne to... Ale dzięki za komentarz!
@HamsterPL: a reaguje na zimno i ciepło poprawnie? na opukiwanie reaguje? przy tak głębokim wypełnieniu jak boli to raczej kanałowo trzeba będzie leczyć
@Kiyoe: zaznaczysz obrys tej zmiany dla mnie tak z ciekawości?
@affairz: na ostatniej wizycie dentysta opukiwał każdy z zębów i żaden nie bolał. z ciepłem i zimnem nie potrafię odpowiedzieć - jeśli pytasz, czy boli w trakcie picia zimnych albo ciepłych napojów, to nie.
@Kiyoe: dzięki, zawsze myślałem że zmiany okołowierzchołkowe na rtg (i w żuchwie i szczęce) mają postać zaciemnień, tu jest ten okrąg jaśniejszy niż sąsiadujący obszar
@HamsterPL: objawy z tym bólem na zwiększone ciśnienie akurat dosyć typowe dla zapalenia miazgi, ale jeśli ząb na lód reaguje tak samo jak sąsiadujące (przykładasz - boli tak samo jak inne, odejmujesz - przestaje boleć tak samo szybko jak inne) i na zdjęciu bocznym nie
@affairz W kościach takie zmiany faktycznie wyglądają na ciemniejsze. Natomiast w zatoce, która jest (upraszczając) pustą jamą (więc powinna być czarna na RTG) takie zmiany są jaśniejszymi obszarami.
@affairz: @Kiyoe: @SkrytyZolw: Odzywam się po dzisiejszej wizycie, bo może jesteście zainteresowani_ne []. Ogólnie rzecz biorąc, podobno powyższe zdjęcie jest #!$%@? zrobione, a dałem za nie więcej niż w innych gabinetach. :) Ból, który (jak sądziłem) wychodzi z górnej, prawej dwójki (leczonej kanałowo), nie pochodzi stamtąd. W zasadzie nie wiadomo skąd pochodzi. Zrobiliśmy rtg dwójki i z nią wszystko jest ok. Możliwe,
@HamsterPL: nie lecz zębów na fundusz. są gorsze materiały, lekarze mają bardzo mało płacone i takie wypełnienia nie będą trwałe. pozorna oszczędność spowoduje docelowo większe koszty i problem. na tej ósemce faktycznie na okluzyjnej (od góry) widać jakby coś mogło być, ale ze zdjęcia nie wynika że głębokie- inna sprawa że próchnica tej powierzchni w trzonowcach najgorzej wychodzi na rtg

jeśli chodzi o piątkę to z mojej wiedzy wynika (a dentystą
@HamsterPL: nie lecz na fundusz, nie jest lepiej. Nie stosuje się już opatrunków, tylko od razu wypełnia zęba, a na fundusz zakłądają opatrunki, bo taniej. Co do bólu to jest to kwestia mocno indywidualna, ale jeśli się nasili to na pewno trzeba leczyć kanałowo.