Wpis z mikrobloga

@login-jest-zajety: teoretycznie jest to możliwe, nie mamy tylko technologii. Cywilizacja która mogłaby zbudować tak gigantyczną strukturę jak sfera dysona (i ją utrzymywać, serwisować itd.) powinna mieć również dostęp do fuzji jadrowej, a jeśli tak to po co komu coś tak skomplikowanego jak sfera ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@dzangyl: @Sekularyzacja: też o tym myślałem.

Ale poczytaj o fuzji jądrowej.

Żeby ją zrobić potrzeba np. hel-3. Na Ziemii jest go tylko 10 ton. Zapotrzebowanie roczne USA to byłoby 20 ton. Na Księżycu jest go stosunkowo dużo, ale to też tylko 10000 ton. Co potem?

Zaawansowana cywilizacja nie oszczędzająca energii (a tak się stanie, gdy wejdzie fuzja jądrowa, bo prąd będzie praktycznie darmowy) będzie potrzebowała dużo więcej energii i nie
@mk321: kto wie może uda się stworzyć efektywną fuzję jądrową bez Hel-3. Jeśli to jest możliwe to wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem od czegoś tak gigantycznego i pochłaniającego tak olbrzymią ilość zasobów (nie mówiąc już o serwisowaniu, ewentualnych uderzenaich jakichś skał itd.) jak sfera dysona.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mk321: odświeżyłem sobie temat i w sumie nie wiem skąd wziąłeś ten hel-3 skoro obecnie fuzję uzyskuje się z deuteru i trytu i wydaje się to najlepsza droga, hel-3 jest tu zbędny.