•  

  1815 + 1 = 1816

  Tytuł: Szepty zmarłych
  Autor: Simon Beckett
  Gatunek: kryminał
  Tłumacz: Sławomir Kędzierski
  Wydawnictwo: Czarna owca
  Ocena: ★★★★★★★☆☆☆

  Trzecia część przygód Davida Huntera - brytyjskiego antropologa sądowego.

  Tym razem wracamy do początków, David po wydarzeniach z poprzedniego tomu przeżywa traumę i postanawia wrócić do miejsca, gdzie uczył się zawodu - na Trupią farmę, czyli ośrodka badań antropologicznych w USA. Jest to miejsce, gdzie zwłoki poddawane są różnym warunkom, żeby sprawdzić, jak postępuje ich rozkład. W powrocie do normalności pomaga Davidowi przyjaciel - Tom Lieberman, który chcąc go czymś zająć, prosi o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczych morderstw.

  David od samego początku musi walczyć o swoje, nie jest tu rozpoznawalny jak w Anglii i nikt nie traktuje jego zdania poważnie. Problemem jest również jego pochodzenie, bo nawet jeśli zdobędzie dowody, nie będzie mógł zeznawać w sądzie. Śledztwo będzie miało sporo zakrętów fabularnych, które autor lepiej lub gorzej rozwiąże. Mam wrażenie, że książka dość wolno się rozkręca, jakby autor miał świetny pomysł na drugą połowę książki, ale pierwszą pisał trochę na siłę. Dlatego z początku trudno przez nią przebrnąć, ale póżniej jest już powrót do formy z 2 pierwszych tomów.

  Tematyka tej serii nie jest dla każdego, ilość dokładnych opisów rozkładu zwłok, pracy antropologów i patologów trochę przytłacza. Za to główny bohater jest świetny i jak już się wciągniesz, bardzo chcesz poznać jego dalsze losy.

  Wersja okładkowa jest inna niż 1 i 2 tom, więc jeśli ktoś chce zebrać je w jednakowym wydaniu, to musi na nowe wydanie jeszcze poczekać, z tego co pamiętam tomy 4 i 5 są już w tym samym wydaniu, co pierwsze dwa.

  Wpis dodany za pomocą tego skryptu
  115/120
  #bookmeter #czytajzwykopem #legimi

  źródło: szepty-zmarlych-david-hunter-tom-3-b-iext74457206.jpg