Wpis z mikrobloga

Od tego miesiaca zaczalem wynajmowac mieszkanie (najem okazjonalny). Zlozylem stosowne zawiadomienie w #urzadskarbowy i babeczka mi powiedziała, że mam czas do 20-stego na zapłacenie podatku i że pierwsza wpłata jest wiążąca czy chce się rozliczać ryczałtem, czy na zasadach ogólnych. Sąsiad #ksiegowy powiedział mi, że nic nie muszę teraz robić do chwili złożenia deklaracji #pit 36 za 2021r. Uargumentował to, że "Wpłata do 20-go obejmuje podatek od dochodu, natomiast wykazując wartość wydatków na remont oraz dokonane zakupy sprzętu AGD mamy do czynienia ze stratą na wynajmie." Stratę rzeczywiście mam, bo robiłem generalke, także mam faktur na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Sąsiad czynny zawodowo, ale cały czas nie daje mi spokoju to co babeczka mówiła w skarbówce. Bo sam myślałem, że po prostu będę musiał płacić co miesiąc a po prostu w rozliczeniu rocznym dostane zwrot podatku.
A więc co powinienem zrobić? Słuchać sąsiada i czekać na składanie deklaracji PIT36, czy powinienem wpłacać normalnie co miesiąc pieniądze?
#ksiegowosc #rachunkowosc #podatki #nieruchomosci #wynajem #biurorachunkowe
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@EmANDeM: jesli w PIT też się kwalifikują koszty i masz obecnie stratę to rzeczywiście nie płacisz zaliczki, dopiero jak będzie na plus. Ale to chyba przy zasadach ogólnych. Przy ryczałcie trzeba wpłacać zaliczki, od każdego przychodu. A sposób opodatkowania wybierasz do 20dnia miesiąca po miesiącu w którym się osiągnęło dochód.
@EmANDeM: jeżeli chcesz być na zasadach ogólnych, to sąsiad ma racje

Jak na ryczałcie to US

Obydwie strony nie są w pełni poinformowane

Wydaje się na 1wszy rzut oka, zd lepiej wyjdziesz na ogólnych, ale niekoniecznie to lepsze rozwiązanie - proponuje policzyć uwzględniając cele biznesowe bo możesz być w plecy podatkowo