•  

  Tak ostatnio czytam sobie co wykopki myślą na temat Evergrande i takie IKSDE mnie łapie jak bardzo niedoceniany jest to temat i jak bardzo nikt nie dopuszcza do siebie możliwości upadku tego kraju i jak będzie kryzys to na pewno z USA, a nie z tak "świetnie zarządzanego" kraju jak Chiny. Przecież wiadomo - Komunizm tym razem działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na początek zaznaczam że wróżką nie jestem, mogę się mylić w absolutnie każdym rozdziale i czeka nas nieskończona hossa, a Evergrande o ile upadnie to bez echa ¯\_(ツ)_/¯

  TL;DR

  pokaż spoiler BREDZE SOBIE NA TEMAT SYTUACJI W CHINACH, CZEKA NAS MATKA WSZYSTKICH KRYZYSÓW, JESTEM SIEWCĄ PANIKI XD


  Rozdział 1. Evergrande to nie tylko deweloper

  Evergrande to nie deweloper, to ogromny konglomerat, zajmują się produkcją samochodów elektrycznych, parkami rozrywek, mają własną drużynę piłkarską (z największym szkołą piłkarską na świecie!), wodą butelkowaną, produkcją nabiału, no Evergrande to taki Orlen, zajmuje się wszystkim xD I to nie jest tak że tylko filia deweloperska upada, wszystkie biznesy Evergrande padają. Jako że to bardzo zdywersyfikowany biznes nie dziwne że wszyscy chcieli obligacje tego giganta. W końcu co mogło pójść nie tak. No, ale OK wszystko spoko, gdyby w Polsce upadł Orlen pewnie byłby by pewne perturbacje ale nic poważnego by się nie stało prawda?

  Rozdział 2. Chiny to państwo z kartonu

  Chinofile stworzyły propagande że państwo komunistyczne może wygrać z kapitalistami i rozkwit i dobrobyt jest możliwy tylko z komunistyczną władzą, TYM RAZEM SIĘ UDAŁO. No sęk w tym że nie. Chiny to wkurwy zadłużony kraj, mają rozwiązania rodem z Polski gdzie dług publiczny jest eksportowany do spółek typu PFR czy BGK. No więc według analityków goldmana okazało się że Chińskie samorządy są potężnie zadłużone, ukryty dług Chin sięga nawet 50% PKB. Dług samorządów w ciągu 8 lat powiększył się 3 krotnie i coraz gorzej sobie z nim radzą.

  Rozdział 3. Komunistyczny rynek nieruchomości

  "Potęga" Chin nie jest zbudowana na przemyśle jak wszyscy sądzą. Prawie 30% ich PKB to właśnie rynek nieruchomości, najdroższy na świecie zresztą. Sam sposób funkcjonowania deweloperki w Chinach jest dziwny. Jako że to komuniści to nie sprzedają ziemi. Nie możesz mieć działki, możesz ją co najwyżej wydzierżawić i właśnie z tej dzierżawy przez deweloperów, lokalne samorządy miały lwią część dochodów. Dorzućmy do tego kwestie kulturowe że ABSOLUTNIE KAŻDY FACET MUSI mieć mieszkanie bo inaczej raczej nie znajdzie żony i to że Chińczycy nie bardzo bawią się w wynajem bo ceny pustych mieszkań i tak rosną, a poza tym są naleciałości kulturowe jak przeświadczenie że można przejąć pech poprzednich lokatorów. Więc mamy już obraz jak bańka się rozwija (presja na posiadanie mieszkanie, ciągle rosnące ceny) i mamy też potencjalnie pierwsze ofiary pęknięcia bańki w postaci załamanego cash-flow samorządów kiedy utracą kolejne zyski z nowych dzierżaw i przestaną spłacać własne obligacje, a to się właściwie dzieje.

  Rozdział 4. Nie tylko Evergrande

  Spółki dewloperskie w Chinach to właściwie piramidy finansowe, zresztą czasem w Polsce widać też deweloperów którzy sprzedają mieszkania na etapie dziury w ziemi, a potem jest pikachuface, tylko tutaj jeszcze jest to jakoś zabezpieczone funduszami powierniczymi itd. W chinach już nie.
  Jako że rynek w Chinach się powoli załamuje mamy tragiczne raporty odnośnie wolumenu sprzedaży, ponieważ raz że ceny lecą na mordę bo Evergrande wyprzedaje się z czego tylko może to jeszcze jest strach na rynku i ludzie nie chcą kupować. Ceny mieszkań spadły póki co o 11,5%, a wartość kontraktów budowlanych o 26%

  A jako że nie tylko Evergrande był piramidą tak zaczynają powoli pękać inni deweloperzy którzy ogłaszają że nie mają z czego spłacać milionów obligacji https://www.reuters.com/business/chinese-developer-fantasia-misses-repayment-deadline-2021-10-04/ kwestia czasu, aż ta lista będzie coraz dłuższa.

  Rozdział 5. Dług to nie jedyny problem

  Chiny jako komunistyczne państwo z kartonu zmaga się z również z innymi problemami nie znanymi w żadnym innym ustroju ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sami na własne życzenie mają kryzys energetyczny. Nie mają po prostu węgla co za tym idzie prądu. Całe miasta mają blackouty, wszystko w Chinach jest zadłużone, ani samorządy ani elektrownie nie bardzo chcą kupować węgiel który wystrzelił w kosmos z cenami, a szaleńcy za sterami nie dopuszczają handlu z Australią bo się na nich obrazili. Oprócz tego regulator w postaci rządu szaleńców pokazał że dla nich nie liczy się gospodarka, ale tylko i wyłącznie szalona ideologia. Wcześniej w tym roku zaorano sektor szkół prywatnych właściwie z dnia na dzień, nie mają zarabiać i chuj, atakują swoje big-techowe korpo rządając niesamowitą ilość danych, jak ktoś ich krytykuje to znika. Jeśli nadal są ludzie którzy twierdzą jak Cezary Graf jak to Czerwony Chiński smok jest przebiegły to w moich oczach mają intelekt Sasina. Jest to tragicznie zarządzane państwo które zaraz upadnie po własnym ciężarem niekompetencji

  Rozdział 6. Święta wiara w bank centralny

  Z jakiegoś powodu sporo wykopków podnosi DEBILNY argument że RZĄD DO TEGO NIE DOPUŚCI ŻEBY COŚ SIĘ STAŁO xDDDD Rząd to nie czarodzieje którzy mogą zadecydować czy zadłużona gospodarka upadnie czy nie. Gdyby tak było to nigdy by nie było żadnego kryzysu. Wiara w Bank Chin też jest conajmniej debilna bo uwaga uwaga BANK CHIN NIE MOŻE DRUKOWAĆ DOLARÓW co za tym idzie NIE SĄ W STANIE ZADRUKOWAĆ ZADŁUŻENIA DENOMINOWANEGO W DOLARZE. Im więcej dodrukują Yuanów tym mniejszą wartość będzie miał w stosunku do dolara. Komunistyczna waluta państwa z kartonu vs Oficjalna waluta rezerwowa świata. Co prawda w głowach Chinofili dolar już dawno przegrał z Yuanem, ale rzeczywistość jest dewastująca xD Chiny pompują codziennie miliardy yuanów żeby utrzymać płynność sektora finansowego, ale to za mało. Mogą tylko złagodzić cios, a nie go zatrzymać.

  Rozdział 7. Wszyscy wiedzą co się święci

  Nikt poważny już za bardzo nie inwestuje, skala reverse repo w USA jasno pokazuje jak bardzo gargantuiczne pozycje gotówkowe mają banki i fundusze. Kto może z świata finansowego ten czeka na "coś". Jeśli Evergrande upadnie to pociągnie za sobą cały sektor gospodarki odpowiadający za 30% PKB DRUGIEJ GOSPODARKI ŚWIATA. Razem z obligacjami deweloperów popłynie cały sektor finansowy z Chin. Właściwie to będzie masakra. Jeszcze nie wiemy jak to odbije się na rynkach zachodnich. Zachodnia ekspozycja na obligacje Chińskie nie jest jakoś bardzo duża, chociaż nadal mówimy o dziesiątkach , potencjalnie setkach miliardów. Dla porównania dług Evergrande denominowany w dolarze to "tylko" 20 miliardów dolarów, ale istnieje szansa załamania całego rynku obligacji korporacyjnych w Chinach.

  Więc mamy DRUGĄ GOSPODARKĘ ŚWIATA, która stoi na krawędzi zagłady z jednej strony nie mając prądu z drugiej mając kryzys zadłużenia. Jej upadek pociągnie szerokie konsekwencje dla zachodu, ciężko mi ocenić jakie bo nie ma precedensu w tej sytuacji. Z jakiegoś powodu zrobiliśmy sobie fabryke świata w komunistycznym kurwidołku który zaraz upadnie xD Jeszcze można dorzucić że zachód wiele mniej zadłużony nie jest, widma wysokich inflacji, podniesienia stóp, setki jak nie tysiące scenariuszów. To czego można być na pewno pewnym to że to nie rozejdzie się kościach i giełdy ani gospodarki nie zostaną obojętne na co się zbliża. Co by się nie stało po każdej Bessie nadchodzi Hossa i jeszcze wszyscy będziemy zarobasami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler Jeśli ktoś uważa że nie jesteśmy globalną wioską przypominam że w 2007 ktoś dał kredyt hipoteczny na psa na drugim końcu globu, ktoś inny zrobił z tego obligacje, a ktoś trzeci ją kupił przez co Polacy z kredytami w Frankach zbankrutowali xD

  #gielda

  #kochanekhedgefund - Mój tag z bredniami, można dać follow albo zablokować jak tam chcecie xD

  SPOKOJNIE KOMUCHY, NASTĘPNYM RAZEM SIĘ UDA ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  źródło: 149494764.v2.pressablecdn.com

  •  

   Jej upadek pociągnie szerokie konsekwencje dla zachodu, ciężko mi ocenić jakie bo nie ma precedensu w tej sytuacji

   @KochanekAdmina: dobry wpis ale imho odpowiedź tutaj jest że nie będzie za bardzo konsekwencji

   Zachód nie lubi inwestować na tzw. "rynkach wschodzacych", jak już inwestuje to liczy się z ryzykiem

   Kryzys w Chinach będzie jeszcze wręcz korzystny bo spadną ceny produkcji jeszcze bardziej a to że małe chińskie dziecko nie będzie miało co do garnka włożyć - dzień jak co dzień, kogo to obchodzi? Na pewno nie dyrektorów zachodnich korporacji

  •  

   dobry wpis ale imho odpowiedź tutaj jest że nie będzie za bardzo konsekwencji

   @gatineau: spowolnienie dynamiki wzrostu PKB w Chinach pociągnie ze sobą konsekwencje w rozwoju gospodarki światowej. Dla wszystkich zachodnich firm Chiny to ogromny i bardzo szybko rosnący rynek zbytu. Jeżeli tam siądzie popyt to czym go zastąpią?

  •  

   Zachód nie lubi inwestować na tzw. "rynkach wschodzacych", jak już inwestuje to liczy się z ryzykiem

   @gatineau: Tak nie lubi że w same evergrande utopione 20 miliardów.

   Zresztą ja bardziej stawiam na globalny kryzys gospodarczy z powodu wywrotki fabryki świata niż utopienie zachodnich banków i funduszy chociaż te też dostaną lekko po głowie.

   Kryzys w Chinach będzie jeszcze wręcz korzystny bo spadną ceny produkcji jeszcze bardziej a to że małe chińskie dziecko nie będzie miało co do garnka włożyć - dzień jak co dzień, kogo to obchodzi? Na pewno nie dyrektorów zachodnich korporacji

   @gatineau: Nic nie spadnie tylko będzie na odwrót. Fabryki bez prądu, bez pieniędzy i z brakiem kontenerów żeby transportować. Dyrektorzy zachodnich korporacji to już od miesięcy robią pod siebie bo zarządzanie "JUST IN TIME" przestało działać, firmy nie mają chociażby półprzewodników, na transport czegokolwiek z Chin czeka się miesiące, a już nadchodzą kolejne poważniejsze problemy.

   Poza tym biedne Chiny to gigantyczne straty dla chociażby Apple czy innych zachodnich korporacji które mają tam rynek zbytu.

   W dłuższej perspektywie zachód jest wygrany bo fabryki wrócą do nas, ale w krótkiem to będzie pogrom

  •  

   @KochanekAdmina: wpis interesujący, tylko na litość boskąpo chuj ten Caps i XD? (╯︵╰,)

   W temacie https://twitter.com/YuanTalks/status/1445198250772889600

  •  

   @KochanekAdmina: Dzięki Pan kochanek. Zarobiłem na Twoich newsach ostatnio parę stówek :D

  •  

   tylko na litość boskąpo chuj ten Caps i XD? (╯︵╰,)

   @Sabarolus: bo jesteśmy na wykopie na tagu gielda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Dzięki Pan kochanek. Zarobiłem na Twoich newsach ostatnio parę stówek :D

   @gpctlvt: chyba zaczne sprzedawać szkolenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: Biorąc pod uwagę ich politykę i to, jak szybko Chiny się rozwinęły, każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, nawet bez większej analizy, że muszą mieć ogromne długi. Przecież tam są całe miasta stawiane i nikt w nich nie mieszka. No ale kuce myślą, że tam każdy na paróweczkach się dorobił XD

  •  

   @KochanekAdmina a ty masz jakieś akcje czy tylko gotówka?

  •  

   Dla wszystkich zachodnich firm Chiny to ogromny i bardzo szybko rosnący rynek zbytu

   @Sabarolus: Masz jakieś konkretne liczby? Wydaje mi się że chinole mają wszystko swoje i zachodnie korporacje nie są w stanie tam konkurować poza segmentem luksusowym bo cena

   No ale może się mylę

  •  

   W dłuższej perspektywie zachód jest wygrany bo fabryki wrócą do nas, ale w krótkiem to będzie pogrom

   @KochanekAdmina: meh, ja uważam że ta cała globalizacja jest przereklamowana.

   Wmówiono nam że świat to system naczyń połączonych i przerwanie łańcuchów dostaw spowoduje masowy kryzys i głód i zniszczenie gospodarek.

   I przyszedł Trump i rozpoczął wojnę celna z Kanada, Europa i Chinami. I co? I nic, światowa gospodarka się kręci.

   A potem przyszedł Brexit i Brytyjczycy mieli umierać z głodu. I co? I nic, gdzieś tam zabrakło kierowców ciężarówek a poza tym nikt nie zauważył różnicy.

   A potem przyszła pandemia i świat stanął na 1 okrągły rok. I co? I nic, drukarki robią brrr,. Łańcuchy dostaw przerwane, miała być apokalipsa a jest bezprecedensowa hossa.

   Ta cała globalizacja to imho jedno wielkie kłamstwo mające na celu napełniać kabzę banksterki, dla szarego człowieka ten iPhone tańszy o $25 nie ma znaczenia, te $25 i tak zgarniali akcjonariusze Apple a nie John-konsument.

  •  

   a ty masz jakieś akcje czy tylko gotówka?

   @card_man: obecnie siedzę na gotówce, resztki akcji sprzedaje w tym tygodniu. Betuje własny hajs na kryzys. Możliwe że stane się albo memem albo zarobasem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Masz jakieś konkretne liczby? Wydaje mi się że chinole mają wszystko swoje i zachodnie korporacje nie są w stanie tam konkurować poza segmentem luksusowym bo cena

   @gatineau: Zachodnie korpo mogą konkurować tym co mają najlepsza - kulturą. iPhony, przemysł filmowy, sporo surowców idzie do Chin. Pewnie jest tego wiele więcej. Wiadomo chleba tam nie sprzedajemy, ale Chiny wbrew pozorom całkiem sporo importują i wiele produktów robi się specjalnie pod rynek Chińskich jak np. gry

  •  

   @KochanekAdmina:

   regulator w postaci rządu szaleńców pokazał że dla nich nie liczy się gospodarka, ale tylko i wyłącznie szalona ideologia.

   Brzmi mocno znajomo

  •  

   A potem przyszła pandemia i świat stanął na 1 okrągły rok. I co? I nic, drukarki robią brrr,. Łańcuchy dostaw przerwane, miała być apokalipsa a jest bezprecedensowa hossa.

   @gatineau: Inflacji podażowej to pan nie widzi na całym globie?

  •  

   obecnie siedzę na gotówce, resztki akcji sprzedaje w tym tygodniu

   @KochanekAdmina: Podczas takiej inflacji? Ja bym to przemyślał i jednak zostawił jakiś nietrywialny % majątku poza gotówka i na wszelki wypadek nieruchomościami

   Bo uratujesz oszczędności przed korekta o 20% na giełdzie ale w międzyczasie 3x 6% inflacji RDR ci to zje.

   A giełda kiedyś odbije, wyższe ceny już zostaną.

  •  

   @KochanekAdmina: To na kiedy przepowiadacz ten krach? Bo ze kiedy to wszystko jebnie to kazdy wie. Zazwyczaj pisza jebnie za 2-3 miesiace, poczym wydłużają ten termin w nieskończoność, przekonując, ze krach jest juz za rogiem

  •  

   @KochanekAdmina: Chiny shrodingera - potężna gospodarka która zaraz zaora Stany (kiedy trzeba kląć na zachód) i komunistyczne państwo z kartonu (kiedy trzeba kląć na lewaków).

   Oczywiście bliżej mu do tego drugiego, a każdy kto zna historie Chin chociaż pobieżnie wie jaki mają talent do samodestrukcji.

  •  

   @gatineau: Auta:
   https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ofensywa-volkswagena-w-chinach/b093r8l

   Chiny kochają Volkswagena i Volkswagen kocha Chiny. W 2018 r. sprzedaż marki z Wolfsburga wyniosła 3,11 mln sztuk, co czyni ją numerem jeden w Kraju Środka i jednocześnie rynek chiński jest też największym dla Volkswagena na świecie.

   Apple:

   https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10288204/apple-odbija-sie-na-chinskim-rynku-sprzedaz-iphoneow-w-gore.html

   Wszystko przez fakt, że Chiny są dla Apple jednym z najważniejszych rynków. Sprzedaż w tym kraju odpowiada za 17 proc. przychodów firmy.

   Plus oczywiscie marki luksusowe, o ktorych wspomniałeś.

  •  

   To na kiedy przepowiadacz ten krach? Bo ze kiedy to wszystko jebnie to kazdy wie. Zazwyczaj pisza jebnie za 2-3 miesiace, poczym wydłużają ten termin w nieskończoność, przekonując, ze krach jest juz za rogiem

   @maniek74: O ile się orientuje to oficjalny upadek evergrande (30dni niewypłacania obligacji) jakoś w okolic 24 października występuje i wtedy bym się spodziewał krachu o ile jakoś się ta spółka nie ogarnie.

  •  

   Inflacji podażowej to pan nie widzi na całym globie?

   @KochanekAdmina: Widzi, ale to nie apokalipsa a wręcz przeciwnie, puchną ceny i wartość mojego portfolio akcji jednocześnie

   Moja teza nie jest taka że nic się nie dzieje tylko że nie ma apokalipsy a zachód sobie poradzi

   Jak był Covid to wiesz co się stało w Holandii nad morzem? Bezprecedensowy biznes, bogaci Holendrzy nie polecieli do Hiszpanii, zostali w domu. Całe morze północne zajebane leżakami, nadmorskie bary nie nadążały z otwieraniem nowych lokali. Hajs nie wyleciał za granicę, został w domu i cały ten kryzys można sprowadzić do pana w telewizji który coś tam mówi o wirusie.

   Kryzys jak to kryzys, biedny dostanie po dupie a bogaty wzbogaci się jeszcze bardziej

  •  

   @KochanekAdmina: nic sie nie stanie, wiesz czemu ? Bo jestesmy w srodku wojny ekonomicznej chiny usa paradoksalnie dla nas to gwarancja bezpieczenstwa, omijać stany i chiny w inwestycjach i wszystko bedzie ok

  •  

   @KochanekAdmina: dałem plusa, bo po większej części się zgadzam...

  •  

   ... a ja myślałem że Chiny trzymają nas za jaja.
   W każdej branży brakuje materiału... od automotive do meblarstwa.

  •  

   @KochanekAdmina: fajnie by było jakbyś dodał do tego jakieś liczby, wykresy, tabele obrazujące o czym mówisz. Sama narracja to trochę za mało

  •  

   @KochanekAdmina: W dłuższej perspektywie zachód jest wygrany bo fabryki wrócą do nas, ale w krótkiem to będzie pogrom

   Wasnie odwrotnie, w krotkiej jestesmy wygrani, bo przenosimy fabryki do nas, w dlugiej przegrani, bo nic nowoczesnego nie robimy, chyba w piecdziesiatce najwiekszych firm na swiecie tylko SAP byl przedstawicielem czy jakos tak

  •  

   Tak nie lubi że w same evergrande utopione 20 miliardów.

   @KochanekAdmina: co to są za pieniądze dla zachodu? Nawet Polska by ledwo odczuła ubytek takiej kasy w budżecie

  •  

   @KochanekAdmina w porównaniu do Europy to 50% PKB to mało, no i mają wykupionych dużo długów w innych państwach

  •  

   @KochanekAdmina: Czyli może jebnąć wszystko, a może nie jebnąć nic. Pewnie będziesz miał rację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: nie znam się ale co z ich gigantycznymi zapasami za które wykupywali długi USA?

  •  

   Aha, czyli jebnie albo nie jebnie. wykop pe el twój doradca inwestycyjny xD

  •  

   @KochanekAdmina: To co mnie rozwala, to to że wszystkie te inwestycje Chińskie to totalny karton. Te całe miasta z bloków stoją puste i nie posiadają nawet okien czy wykończenia klatek schodowych. Zwykłe szkielety (w dodatku stosuje się tam technikę wzmacniania betonu drewnem xD - taki chiński odpowiednik żelbetu). To się kurwa wszystko sypie po 2 latach. Masakryczne marnotrawienie materiału.

  •  
   eternit_nie_wybacza

   0

   @KochanekAdmina: nie rozumiesz podstaw, ta firma ma ogromne aktywa. Mozna zaczynac je sprzedawac zeby splacic zadluzenie.

  •  
   eternit_nie_wybacza

   0

   @DexterFromLab: to sie kupy nie klei przeciez

  •  

   Jeśli ktoś uważa że nie jesteśmy globalną wioską przypominam że w 2007 ktoś dał kredyt hipoteczny na psa na drugim końcu globu, ktoś inny zrobił z tego obligacje, a ktoś trzeci ją kupił przez co Polacy z kredytami w Frankach zbankrutowali xD

   @KochanekAdmina: to jest jakiś taki żarcik czy stoi za tym jakaś historia?

  •  

   @KochanekAdmina: nic nie rozumiem co do mnie piszesz
   BAŃKA JEBNIE CZY NIE JEBNIE?

  •  

   @KochanekAdmina: nawet nie wiesz jak bardzo się zgadzam z ta analizą. Ale brakło mi jeszcze jednej rzeczy - przyparte do muru władze w Pekinie będą musiały jakoś zareagować - i tu widza dwie opcje: gwałtowna wyprzedaż aktywów w dolarze (czyli pełnoskalowa wojna gospodarcza) albo odwrócenie uwagi od tych problemów w inny sposób, konkretnie myśle o Tajwanie i pelnoskalowej wojnie (gospodarka przejdzie na tory wojenne i nikt się nie będzie przejmował jakimś tam deweloperem czy brakami prądu). Tak czy inaczej kiepsko widzę najbliższe pół roku…

  •  

   @KochanekAdmina: czyli Twój plan to poczekanie na krach i zakup przecenionych akcji? Żadnej innej opcji dla posiadanej gotówki nie przewidujesz?

   +: Mihajuj
  •  

   @KochanekAdmina a ja uważam że nam nic poważnego się nie stanie. Fabryki dalej będą produkować, a to co oni kupują z zachodu to głównie maszyny do fabryk.

  •  

   mają tam rynek zbytu.

   @KochanekAdmina: Ale tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak "rynek zbytu". Żeby coś sprzedać trzeba coś kupić, a żeby kupić to trzeba coś sprzedać.

   bo fabryki wrócą do nas
   Jedne wrócą, za to inne znikną bo, jak wyżej, żeby coś kupić musisz coś sprzedać. Efektywność układu będzie mniejsze, więc przegramy. Wiem, że według wykopkowej ekonomii, swobodna wymiana handlowa jest zła, a najlepszym sposobem na rozwój jest zamknięcie granic bo wtedy wszystkie fabryki "wrócą" do nas, no ale to tak nie działa. Anglicy mają lekki przedsmak wykopowej ekonomii.

  •  

   @KochanekAdmina: wspaniały był to wpis nie zapomnę go nigdy

  •  

   @KochanekAdmina Kierowniku jeszcze dodałbym:
   Najbogatsi Chińczycy wyprowadzali od lat hajs na zachód kupując rezydencje i apartamenty najwyższej klasy windując ich ceny i ciągnąć cały rynek wyżej.

   Zobacz co się dzialo z Jack Ma, jak zarekwirowano majątki pozostałych najbogatszych i ostudzono ich zapędy do bycia superstar CEO na wzór zachodni. Wstrzymano IPO (debiuty giełdowe) na zachodzie a dotychczasowe spółki wręcz wycofują z rynków publicznych.

   I teraz:
   Cyk albo nakaz sprzedaży zagranicznych posiadłości Chińczyków albo wręcz ich przejęcie. Nierealne? To niech każdy sobie przypomni że niedawno coś takiego zrobił Putin wobec ludzi uciekających z majątkiem na Cypr/Maltę :D Chiny mają wiele powodów by to zrobić, nawet nie tylko na potrzeby własne ale żeby też uderzyć wprost w najbogatszych na zachodzie bo to ich pociągnęła by ta fala najpierw najbardziej ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   Gdzie te wszystkie kraje są zadłużone? Największe gospodarki, średnie, małe, każdy jest zadłużony, ale u kogo¯\(ツ)

  •  

   @robert_czerwonyford: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: demotywatory.pl

  •  

   @KochanekAdmina: Czyli wojna :p zacznie się propaganda, że wszystkiemu winne USA, że naród chinski od lat cierpiał katusze i teraz to juz mial byc ten moment, że uwolnienie a tu przyszedł zły pan USA i znowu robi problem. Armii mają opór więc głupio nie skorzystać.

  •  

   @KochanekAdmina: trzymam kciuki za jakiś krach (jestem za biedny na inwestowanie XD), ale po prostu uwielbiam pyszne memiki z tagu i WSB. Czy jeżeli na evergrande ma wystarczająco gotowych mieszkań na sprzedaż, to ich masowe wyprzedanie nie uratuje ich lub przynajmniej mocno opóźni upadek? To tylko część rynku nieruchomości w chinach, no i ceny mieszkań są tam kontrolowane przez rząd, więc ceny spadną o góra kilkanaście procent, a jak sam pisałeś chętnych na kupno nie brakuje.

  •  

   @KochanekAdmina: Ten wpis ma wartość tylko jeśli pokażesz swoje pozycje short. Inaczej sam w to nie wierzysz i szerzysz tylko publicystykę rodem z bankiera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Edit: może być też long na złoto czy coś tam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Więc mamy DRUGĄ GOSPODARKĘ ŚWIATA, która stoi na krawędzi zagłady z jednej strony nie mając prądu z drugiej mając kryzys zadłużenia

   @KochanekAdmina: XD
   Większośc punktów jest częściowo lub kompletnie przekręcona

  •  

   Ten wpis ma wartość tylko jeśli pokażesz swoje pozycje short. Inaczej sam w to nie wierzysz i szerzysz tylko publicystykę rodem z bankiera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @dodo_: Przecież już pisałem że sprzedałem akcje bo moja pozycja to nie short tylko pozycja gotówkowa (głównie w dolarze). Cash is king.

  •  

   Nic nie spadnie tylko będzie na odwrót. Fabryki bez prądu, bez pieniędzy i z brakiem kontenerów żeby transportować. Dyrektorzy zachodnich korporacji to już od miesięcy robią pod siebie bo zarządzanie "JUST IN TIME" przestało działać, firmy nie mają chociażby półprzewodników, na transport czegokolwiek z Chin czeka się miesiące, a już nadchodzą kolejne poważniejsze problemy.

   @KochanekAdmina: o, to dobrze wiedziec, ze mam jeszcze mniejsze szanse na wlasne mieszkanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Tak nie lubi że w same evergrande utopione 20 miliardów.

   @KochanekAdmina: evergrande na rynku zagranicznym ma może 30mld długu co jest kroplą w morzu. Dla porównania sam FED w ramach QE skupuję 130mld miesięcznie

   Biorąc pod uwagę ich politykę i to, jak szybko Chiny się rozwinęły, każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, nawet bez większej analizy, że muszą mieć ogromne długi. Przecież tam są całe miasta stawiane i nikt w nich nie mieszka. No ale kuce myślą, że tam każdy na paróweczkach się dorobił XD

   @ZieloneKoloTramwaja: Chiny są mniej zadłużone niż np USA. Poza tym gospodarka jest tam bardzo kapitalistyczna z kilkoma wyjątkami, na pewno bardziej kapitalistyczna niż w Europie. Komunizm tam się jedynie objawia przez inwigilacje i cenzurę jedynej słusznej partii

  •  

   @KochanekAdmina: kurdełe dla takich wpisów wchodzę na wykop. Dzięki szefie!

  •  

   @KochanekAdmina: kryzys evergrande juz jest w wiekszości w cenie, IMO kolejna dobra okazja na DCA

  •  

   @KochanekAdmina: Nigdy nie przestanę być pod wrażeniem tego, jak giełda i sektor finansowy potrafią zmielić i wypluć właściwie wszystko.
   Sposób i logika działania tych 2 gigantów są dalece poza pojmowaniem nie tylko zwykłego człowieka, ale również całej masy ludzi biznesu. To nie jest stary dobry popyt i podaż, produkcja i sprzedaż, tylko jakiś kosmiczny konglomerat spierdolenia.

   A najlepiej ilustrują to właśnie kryzysy finansowe, gdzie niby nadal wszystkie fabryki stoją, dobra nadal można produkować, a nagle wszystko szlag trafia i ludzie biednieją, bo się coś w Excelu przestało zgadzać.

   Ja uczciwie powiem - gówno się znam i nawet nie próbuję tego systemu ogarnąć, bo zapewne zacząłbym spać dużo gorzej, gdyby mi się udało.

  •  

   @lukenzi: też bym się dowiedział, bo gówno wiem o ekonomii a to brzmi zabawnie chociaż

  •  

   Nie mają po prostu węgla co za tym idzie prądu. Całe miasta mają blackouty,

   @KochanekAdmina: znajoma w UK zamawia podzespoły do fabryki z chin i mówi, że co chwilę podnoszą ceny bo im spada podaż,
   o cenach kontenerów już nie wspominając,

   ogólnie to z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń ale za chwilę się keszuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Gdzie te wszystkie kraje są zadłużone? Największe gospodarki, średnie, małe, każdy jest zadłużony, ale u kogo¯(ツ)/¯

   @robert_czerwonyford: U takiego państwa na "I" na Bliskim Wschodzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: toworel
  •  

   @maciakowy: Na mieszkania od Evergrande, które już od nich kupili czeka 1,3 miliona osób, co i tak nie jest istotną liczbą dla Chin.

   @thunder08: I jeszcze tym, że za korupcję zarządzający funduszem ostatnio wyłapał kulkę w łeb od rządu XD

  •  

   . Dla porównania sam FED w ramach QE skupuję 130mld miesięcznie

   @thunder08: Tylko QE to nie do końca czysty dodruk bo w zamian zbiera z rynku obligacje które na rynku finansowym są niemal równe gotówce. Nie ma co porównywać tego co robi FED do tego że jakiś bank na balance sheecie straci miliard. QE bardziej służy dostarczaniu płynności.

   Chiny są mniej zadłużone niż np USA

   @thunder08: Nie ważne jaki masz dług, ważne jak go możesz obsłużyć. USA może bo ma walutę rezerwową świata. Chiny już nie są w takiej pozycji.

   kryzys evergrande juz jest w wiekszości w cenie

   @to_nie_tak_jak-myslisz: Nie jest, rynek go ciągle wycenia co widać po obecnej korekcie, a i sam rynek nie jest pewny czy do upadku dojdzie czy nie. Zresztą było tak samo w przypadku marcowej korekty covidowej gdzie rynek sobie powoli wyceniał skutki pandemi aż wpadł w panikę.

   I jeszcze tym, że za korupcję zarządzający funduszem ostatnio wyłapał kulkę w łeb od rządu XD

   @ZiobroTyPrzestan: Tylko on dostał kulę w łeb bo raz że to był PAŃSTWOWY FUNDUSZ, a dwa że się zesrał i partia musiała go ratować dlatego że to był państwowy fundusz. Za taką potwarz musieli kogoś odstrzelić.

  •  

   @KochanekAdmina Może i to będzie głupie ale skoro fabryka całego świata upada to czy to nie spowoduje wzrostu cen już istniejących dóbr? Skoro się nie będzie dało czegoś wcale lub tanio wyprodukować to ludzie będą kupować to co jest w wysokich cenach. Jak z kartami i samochodami.

  •  

   @gatineau jak nie będzie konsekwencji co tym gadasz? Jak mają firmy na zachodzie i coś jebnie to zachód też przy tym ucierpi. Większość produkcji w Chinach, wez to teraz przenieś i zrób tanio.

  •  

   czyli może jebnac a może nie jebnac xD

   @BrakWolnegoLoginu: Jak to zawsze na rynkach finansowych. Rynek może być dłużej irracjonalny niż ty wypłacalny xD Michaela Burrego między byciem legendą, a bankrutem dzieliło pare miesięcy xD

   Może i to będzie głupie ale skoro fabryka całego świata upada to czy to nie spowoduje wzrostu cen już istniejących dóbr?

   @Roztropny: Bardzo możliwe, ale Chiny w dużej mierze dostarczają półprodukty. Jak masz firmę na zachodzie która się opiera w jakimś stopniu na dostawach z Chinach to ciężko, ale przeżyjesz spóźniające się dostawy. Gorzej jak te dostawy się skończą bo produkcja stoi, a koszta jakie były takie są.

  •  

   @KochanekAdmina: Brzmi jakbyś ty wyolbrzymiał w drugą stronę. Nie będzie tak źle. Wszystkie dane jakie podajesz znane były wcześniej a sam Evergrande nie odpowiada nawet za promil PKB Chin. Nie wiadomo w jaki sposób łączysz to z węglem - nie ma związku z tą sytuacją. Siejesz panikę.
   Każde państwo ma liczne problemy a ten Chin dla UE odbije się tylko korzystnie.
   Zresztą przy obecnej inflacji grozi nam najwyżej zatrzymanie cen nieruchomości. Dobrze bo pojebało już z tymi cenami.
   W Chinach żaden obywatel poza garstką nie będzie narzekał. To nie sytuacja z USA że ludzie bez kasy dostawali kredyty i nie mają za co spłacić. Tam po spadku cen nie nakręci się spirala bankructw i bezrobocia.

  •  

   @Laryngoskop: Kryzys w USA z 2008 roku. Jak chcesz w formie popkulturowej to obejrzyj Big Short.

  •  

   @KochanekAdmina: Chiny są zadłużone ale i u nich wiele krajów jest zadłużonych. Czarno za ten spam

  •  

   Wszystkie dane jakie podajesz znane były wcześniej a sam Evergrande nie odpowiada nawet za promil PKB Chin.

   @Bubbo: A za jaki promil PKB USA był odpowiedzialny Lehman Brohters? Nawet mi się nie chce tego tłumaczyć. Rozpisałem wszystko jak to działa i tu nie chodzi tylko o evergrande bo już pada reszta sektora, nawet zalinkowałem do artykułu.

   Zresztą wszyscy w tym momencie betujemu. Ja shortuje własne akcje poprzez pozycje gotówkową, ty możesz iść w longa. Wkrótce zobaczymy kto stracił, a kto zyskał ¯\_(ツ)_/¯

   . To nie sytuacja z USA że ludzie bez kasy dostawali kredyty i nie mają za co spłacić.

   @masz_fajne_donice: Akurat Chińskie banki mają całkiem nieźle rozkręconą akcje kredytową. Chiny mają najdroższe nieruchomości na świecie w towarzystwie tego że przeciętny Chińczyk dalej jest biedniejszy od przeciętnego Polaka, a i tak schodzą całe miasta na etapie dziury w ziemi.

   Czarno za ten spam

   @Kryptonim_Janusz: Nie zesraj się, pozdrawiam

  •  

   @KochanekAdmina: Najgorsze jest to, że możesz mieć rację. Wychodzi na to, że covidowy kryzys to była tylko zabawa.

   Z całego serca życzę nam wszystkim, żebyś się mylił i że chińczyki mają jakiś plan...

  •  

   @gatineau to żart czy ironia?
   W UK jest problem z paliwem i brakuje ludzie do pracy czy zawodach najniższego szczebla. To spowoduje ogólny problem i wzrost cen bo Ci co nie wyjechali będą mieli roboty X3. Nie ma kierowców - nie ma paliwa, nie ma paliwa to nie ma jak transportować żywności, materiałów itd a to spowoduje wzrost cen - albo dadzą wizy imigrantom chetnym pracować albo będą w dupie za parę miesięcy.

   Pandemia i przerwane łańcuchy - nic się nie stało? To chyba mówi człowiek, który siedzi w piwnicy. Budujesz dom? To popatrz jak wzrosły materiały budowlane. Jeździsz do roboty samochodem? Popatrz pk ile jest paliwo. Chciałeś kupić cokolwiek z chin? Nie ma kontenerów a koszt wzrósł o 300% ich transportu więc nie zdziw się jak za jakiś czas będziesz miał elektronikę itp droższe bo aktualnie sprzedają jeszcze stare towary. Tak można wyliczać bez końca ...

  •  

   Dla porównania dług Evergrande denominowany w dolarze to "tylko" 20 miliardów dolarów, ale istnieje szansa załamania całego rynku obligacji korporacyjnych w Chinach.

   @KochanekAdmina: A dałoby się to zrefinansować? "Dobra inwestorku, tu Miś Puchatek, dawaj te skurwiałe obligi korporacyjne, masz tu w zamian obligi rządowe na 80% poprzedniego nominału i cześć"?

   Dyrektorzy zachodnich korporacji to już od miesięcy robią pod siebie bo zarządzanie "JUST IN TIME" przestało działać

   @KochanekAdmina: JIT nie jest metodą zarządzania, jest objawem bonusowych chromosomów.

  •  

   Z całego serca życzę nam wszystkim, żebyś się mylił i że chińczyki mają jakiś plan...

   @mp4s: Bessa to naturalny cykl rynkowy. Kryzysy są potrzebne bo oczyszczają gospodarkę z firm które nie powinny się na niej znajdować. Ja nawet jestem w stanie powiedzieć że jest potrzebna w tym momencie chociażby głębsza korekta.

   A dałoby się to zrefinansować? "Dobra inwestorku, tu Miś Puchatek, dawaj te skurwiałe obligi korporacyjne, masz tu w zamian obligi rządowe na 80% poprzedniego nominału i cześć"?

   @Filipterka25: No w teorii to by mogło zadziałać, ale wtedy rząd Chin ma problem bo ma niewypłacalny papier i trzeba będzie znowu komuś zrobić egzekucje.

   Zresztą jeszcze nie znamy skali. Jak mówiłem evergrande to szczyt góry lodowej na której zamontowana jest bomba atomowa. Nie wiem jak głęboka jest ta góra bo sporo osób zakłada że to tylko problem Evergrande, a nie całego sektora.

  •  

   obecnie siedzę na gotówce, resztki akcji sprzedaje w tym tygodniu. Betuje własny hajs na kryzys. Możliwe że stane się albo memem albo zarobasem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @KochanekAdmina: A jakieś obligi, coś? Nie wiem, ale jeżeli a) bessa ma trwać rok-dwa, c) inflacja ma wyjebać w kosmos, d) ryzyko plajty nie zaistnieje w wypadku polskiego skarbu państwa to wydaje mi się, że wejście w obligacje typu EDO ma sens.

   pokaż spoiler tak, naganiam.

  •  

   A jakieś obligi, coś? Nie wiem, ale jeżeli a) bessa ma trwać rok-dwa, c) inflacja ma wyjebać w kosmos, d) ryzyko plajty nie zaistnieje w wypadku polskiego skarbu państwa to wydaje mi się, że wejście w obligacje typu EDO ma sens.

   @Filipterka25: Nie no oczywiście też uważam że obligi USA 7-10 letnie albo 20+ (te pierwsze mniejsza zmienność) to jak najbardziej spoko pomysł na przechowywanie gotówki w takim klimacie.

   Polska ma niepoważny rząd, te obligacje mają śmieciowe oprocenowanie i sama waluta jest śmieciowa. Raczej grałbym na wzrost popytu na obligi amerykańskie i umocnienie dolara/euro/chf

  •  

   Gdzie te wszystkie kraje są zadłużone? Największe gospodarki, średnie, małe, każdy jest zadłużony, ale u kogo¯(ツ)/¯

   @robert_czerwonyford: W bankach i u własnych obywateli.

   Ja np. mam obligacje skarbu państwa (czyli Polska ma u mnie dług), których część kupiłem za kredyt w banku będącym kontrolowanym przez skarb państwa. Czyli podwyższam dług publiczny o wartość ww. obligacji (państwo mi wisi) oraz swój dług o ten kredyt (ja wiszę bankowi, czyli państwu w tym wypadku ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

   Razem wychodzi spora kwota "na papierze", ale realnie zadłużenie wynosi jedynie różnicę między odsetkami mojego długu wobec państwa i długu państwa wobec mnie - jeżeli oprocentowanie obligacji będzie wyższe niż mojego kredytu to państwo mi wisi, jeżeli oprocentowanie obligacji będzie niższe niż kredytu to ja wiszę państwu.

  •  

   Bo uratujesz oszczędności przed korekta o 20% na giełdzie ale w międzyczasie 3x 6% inflacji RDR ci to zje.

   @gatineau: To jest dobry argument i szkoda że @KochanekAdmina się do tego nie odniósł

  •  

   Polska ma niepoważny rząd, te obligacje mają śmieciowe oprocenowanie i sama waluta jest śmieciowa. Raczej grałbym na wzrost popytu na obligi amerykańskie i umocnienie dolara/euro/chf

   @KochanekAdmina: Zgadzam się częściowo, ja je trzymam (nasze obligi) żeby się zabezpieczyć przed wybuchem inflacji w złotówkach - no nie przeskoczę, wydatki, zarobki i wiele innych mam w polskich złotych i waluty mogę trzymac jedynie spekulacyjnie.

  •  

   To jest dobry argument i szkoda że @KochanekAdmina się do tego nie odniósł

   @javelin: Odniósł się przed chwilą, wyżej.

  •  

   To jest dobry argument i szkoda że @KochanekAdmina się do tego nie odniósł

   @javelin: Jeśli twoja kasa ma iść na inwestycje to obchodzi cie tylko i wyłącznie inflacja/deflacja na akcjach. Zakładając krach i besse twoja pozycja gotówkowa rośnie na wartości i masz w dupie inflacje bo te pieniądze przeznaczasz rzeczy inne niż są w koszyku CPI @gatineau tak samo jak nie interesują ciebie koszty płyt OSB i inflacja w sektorze budowalnym w sytuacji w której już masz dom i nie planujesz kupować nowego.

  •  

   @Filipterka25 to zabawne, nigdy nie pomyślałem o takim modelu. Dzięki za nowy punkt widzenia!

  •  

   No w teorii to by mogło zadziałać, ale wtedy rząd Chin ma problem bo ma niewypłacalny papier i trzeba będzie znowu komuś zrobić egzekucje.

   @KochanekAdmina:

   Egzekucja: no to zrobią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Większy problem, to jak spłacić obligacje państwowe wydane za obligacje korporacyjne i komunalne - czym, jak? Refinansowania, konsolidacje i inne tak takie to raczej przesuwanie kupy z kąta w kąt, niż sprzątanie.

  •  

   @KochanekAdmina: Kraj upaść nie upadnie; z tego słyszałem to na stole jest: ratować firmę, żeby nie było szamba, czy nie ratować firmy, żeby nie zachęcać innych do zadłużania się na 300 mld dolarów XD Prawdopodobnie chińczycy wybiorą kompromis, na przykład częściowe wykupienie przedsiębiorstwa (Evergrande ma ponoć nawet jakieś samochody elektryczne w Hong Kongu)

  •  

   firmy nie mają chociażby półprzewodników

   @KochanekAdmina: Półprzewodniki to głównie Tajwan nie Chiny i półprzewodniki się transportuje samolotami a nie statkami. Tak gwoli wyjaśnienia :)

  •  

   @KochanekAdmina:

   TLDR: OP myśli, że wie co mówi, ale mówi co wie.

   2. USA jest zadłużone na 107% PKB, UK 107% PKB, Polska 45.6% i co z tego?

   Posiadają do tego jedne z większych rezerw złota. Mają duże rezerwy w dolarach:

   The total of the reserves is regularly announced by the central bank. In July 2020, China's reserves totaled US$3,150 billion, which is the highest foreign exchange reserves of any country,[7] apparently more than twice the size of next country.[8] In August 2021, the reserves stood at US$3,408 billion.[9]

   Do tego:

   W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Chiny stale gromadziły amerykańskie papiery skarbowe. Od stycznia 2021 r. naród azjatycki posiada 1,095 biliona dolarów, czyli około 4%, z 28 bilionów dolarów długu narodowego USA, czyli więcej niż jakikolwiek inny kraj poza Japonią. Wraz z eskalacją wojny handlowej między obiema gospodarkami przywódcy obu stron poszukują dodatkowego arsenału finansowego.

   3. Taka sama bańka była w USA w 2008/09 roku.

   4. Efekt domina no i?

   5. Druga ekonomia świata, od lat 80 systematycznie z największym stabilnym wzrostem PKB.
   Są inne narzędzia do wykupu tej firmy - niebezpośrednie.

   For China, the risk of contagion far outweighs any potential damage from an Evergrande collapse on its own. Though Evergrande is one of the largest developers in China, it accounts for just 4% of sales in the country. A run on property firms in the wake of an Evergrande failure threatens to destabilize an industry that accounts for 29% of China’s economy, according to new research from Harvard University economist Ken Rogoff.

   Evergrande and its property services arm were halted in Hong Kong stock trading pending an announcement on a “major transaction,” the developer said Monday in a stock exchange filing. Hopson Development Holdings Ltd. plans to acquire a 51% stake in Evergrande’s property services unit, according to Chinese financial news platform Cailian, citing unidentified people.
   “Given the gigantic size and importance of the sector to the economy, we expect China to make every effort to avoid a hard landing, especially at a time when the economy is facing heightened uncertainty amid a pandemic,” Moody’s Analytics analyst Christina Zhu wrote in a Sept. 30 note.


   6. Brednie, brednie i brednie.

   So far, China has been able to limit Evergrande’s contagion. Standard & Poor’s said it sees little evidence of a broader spillover into other parts of the financial markets, with impact confined to single-B rated developers. Citigroup expects some fallout from Evergrande, prompting a cut in its 2022 economic growth forecast to 4.9% from 5.5%.

   The challenge for China is to support the property sector without stoking the type of overheating that it’s been working for years to curb. President Xi Jinping’s mantra is that housing is for living not for speculating, and Beijing wants to avoid another run up in prices that would exacerbate inequality in the world’s second-largest economy. Still, inflicting pain on Evergrande and its investors also sends a signal that China doesn’t condone massive accumulations of debt and the moral hazard that often comes with it.

   “Regulators will make sure no systemic financial crisis will happen, which is their bottom line,” said Zhou Hao, senior emerging markets strategist at Commerzbank AG in Singapore. “At the same time, they will punish developers that are highly leveraged.”
   “We don’t know what that recovery value is but we’re getting close to the point where it now makes sense” to buy, Richards said in a Bloomberg Television interview.


   https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-10-03/china-steps-up-efforts-to-ring-fence-evergrande-not-to-save-it

  •  

   Jeśli twoja kasa ma iść na inwestycje to obchodzi cie tylko i wyłącznie inflacja/deflacja na akcjach. Zakładając krach i besse twoja pozycja gotówkowa rośnie na wartości i masz w dupie inflacje bo te pieniądze przeznaczasz rzeczy inne niż są w koszyku CPI

   @KochanekAdmina: Ale nawet jak będzie korekta na rynku akcji tak jak pisał @gatineau 20%, to wychodzisz na tym korzystniej niż na inflacji 6% przez 3 lata. A akcje będą szły w górę w długiej perspektywie

  •  

   półprzewodniki się transportuje samolotami a nie statkami. Tak gwoli wyjaśnienia :)

   @nikifor: ale krzem już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Nie_bo_ty: Nawet nie chce mi się komentować bo całą twoja wypowiedż to "AŃ AŃ W USA MURZYNÓW BIJÓW". Już widze jak cashują rezerwy i złoto żeby spłacać długi sektora prywatnego xD

   Na następny dzień mieliby najazd sektora finansowego anglo-saskiego i skończyliby jak Turcja. Te papiery i złoto to zabezpieczenie nie na wypadek kryzysu tylko na wypadek ataku spekulacyjnego więc sugerując że jest to argument do ratowania sektora prywatnego to z nas dwóch ty bredzisz.

  •  

   a pewno nie dyrektorów zachodnich korporacji

   @KochanekAdmina: Ale jak to bałtosiak mówił że chiny są super xD

  •  

   Ale nawet jak będzie korekta na rynku akcji tak jak pisał @gatineau 20%, to wychodzisz na tym korzystniej niż na inflacji 6% przez 3 lata. A akcje będą szły w górę w długiej perspektywie

   @javelin: Pobawię się w adwokata diabła:

   KochanekAdmina nie rozpatruje inflacji CPI (tej z GUS) wobec swojej kasy na inwestycje, gdyż jego kasa na inwestycje nie będzie szła na nic z koszyka CPI.

   Na co będzie szła nie powiedział - jeżeli docelowo ma iść na nieruchomości to go interesuje cena nieruchomości i jej dynamika, jeżeli na lokomotywy to cena lokomotyw... a może kasa ta nie ma innego celu, niż rośnięcie na papierach, ponieważ on nigdy nie planuje jej wydać na nic innego niż na inwestycje.

  •  

   @Nie_bo_ty: Ad zadluzenia to samo chcialem pisac wlasnie. Kochani pomimo tego ze historyjka fajnie opowiedziana autor wykazuje sie skrajnym (niepopularnym w swiecie nauki) podejsciem do dlugu publicznego.

   Sama wartosc w relacji do pkb nie jest niepokojaco wysoka. Dlug publiczny trzeba tez analizowac od strony struktury zadluzeni, ktora jest zazwyczaj istotniejsza niz sama wartosc w relacji do pkb.

  •  

   ale krzem już nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @KochanekAdmina: Racja, ale zator jest w miejscu przerabiania krzemu na układy scalone.

  •  

   @KochanekAdmina: typie, cały ten twój wysryw polega na ciśnięciu beki jaki oni słabi i z kartonu bo nie majo dolarów, weź się ogarnij bo paradoksalnie oni lepiej to ogarną niż USA które rozwaliło światową gospodarkę w 2009. Nie ma to jak śmiać się z komunistycznego kraju odnoszącego sukcesy na wolnym kapitalistycznym rynku XD
   Do tego sugerowanie, że to przez ich ustrój - zapominając, że kapitalizm tworzy kryzys średnio co 7 lat bo jest tak felerny. Beka z ciebie.

  •  

   Tak nie lubi że w same evergrande utopione 20 miliardów.

   @KochanekAdmina: Przy dzisiejszych wycenach to raczej nie będzie większy problem. Samo Apple ma 100 razy większą kapitalizację, z czego ponad 50% jest w rękach instytucji - czyli "Zachód" ma 50 razy więcej samego Apple niż Evergrande. Pewnie jeśli Evergrande się całkowicie wywróci to będzie trochę perturbacji, ale 20 miliardów straty rozłożonej na kilkanaście podmiotów to nie jest konie świata.

   A pewnie Chiny wykorzystają swoje magiczne totalitarne moce i tak to wszystko zrestrukturyzują, że wszyscy będą trochę poszkodowani, ale operacje firmy nie zostaną jakoś poważnie zachwiane. A jakaś nieszczęśliwa osoba albo kilka zostanie sprzedana na organy

   +: toworel
  •  

   @KochanekAdmina:
   nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale bardzo blisko załamanie byliśmy w ostatni czwartek.
   GEX rekordowo nisko.

   Gamma Exposure (GEX) is a dollar-denominated measure of option market-makers' hedging obligations. When GEX is high, the option market is implying that volatility will be low. When GEX is low, volatility is high, and while we expect a choppy market, further losses are unlikely.

   źródło: tytttttyytytyt.jpg

  •  

   Do tego sugerowanie, że to przez ich ustrój - zapominając, że kapitalizm tworzy kryzys średnio co 7 lat bo jest tak felerny. Beka z ciebie.

   @Nie_bo_ty: Towarzyszu, uspokójcie się. Tranquillo!

   typie, cały ten twój wysryw polega na ciśnięciu beki jaki oni słabi i z kartonu bo nie majo dolarów, weź się ogarnij bo paradoksalnie oni lepiej to ogarną niż USA które rozwaliło światową gospodarkę w 2009.

   @Nie_bo_ty: Wyobraź sobie taką sytuację:

   - masz majątek wart 100 tysięcy złotych
   - masz dług 1 tysiąca dolarów płatny do wtorku
   - masz jako kasę 20 tysięcy złotych
   - nie masz ani jednego dolara, ani możliwości zakupu 1 tysiąca dolarów - i to nie dlatego, że nie masz za co je kupić, tylko że nikt ci ich nie chce sprzedać.

   Czy zdołasz uregulować dług w terminie?

  •  

   A właśnie Chinom to jest na rękę. Evergrande wyprzedaje akcje, które skupują firmy powiązane z rządem. Nie będzie upadku ani niczego, po prostu firma powoli przejdzie w ręce rządu.

  •  

   @Manymouse: xD jakby w chinach coś było po za kontrolą rządu xD

  •  

   Wiadomo chleba tam nie sprzedajemy,

   @KochanekAdmina: Akurat pod względem samowystarczalności żywnościowej Chiny stoją bardzo słabo i importują potężne ilości żywności, w tym z Europy.

  •  

   @KochanekAdmina: Hmmm, być może - od dwóch lat ma być kryzys, a na razie nie ma go (Burry też myślał, że bańka pęknie w 2006 bodaj - czekał dwa lata).

   Myślę, że jest jeden problem w tych dywagacjach - zakładanie, że obecny system monetarny przetrwa ten kryzys - co jeżeli wierzyć w NWO może nie nastąpić.

  •  

   @KochanekAdmina: fajna wizja kryzysu, ale nie pasuje mi w tym wszystkim jedna rzecz, mianowicie. O evergrade słyszymy od miesiąca, FB jest nim zajebane, na YouTube tysiące filmików, teraz wykop, onety, i inne tabloidy. Wszędzie właśnie z narracją jaki to wielki kryzys wywoła i że w ogóle trzeba robić zapasy puszek... a z tego co pokazuje historia to kryzysy właśnie dlatego są kryzysami, bo nikt się ich nie spodziewa. Jak to mówią na Śląsku: "kryzys i sracka przychodzom z nienacka"

  •  

   @KochanekAdmina: Jak widzisz obecną sytuacje na kryptowalutach, obawiasz się dużej korekty?

  •  

   o, to dobrze wiedziec, ze mam jeszcze mniejsze szanse na wlasne mieszkanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @C8H18: Mniejsze albo większe - jak Chiny przestaną budować na potęgę to będzie mniejszy popyt na materiały budowlane. Chociaż nasze polskie wzrosty cen niekoniecznie z tego powodu by zahamowały

   +: C8H18
  •  

   @Nie_bo_ty: spójrz na SPX i inne indeksy i mi powiedz, że cała giełda w stanach nie jest zesrana i nie czeka co się wydarzy. Jest i każdy kto siedzi trochę bliżej widzi co się dzieje. GUMA JEST BARDZO NAPIĘTA. Czy pęknie nie wiadomo. Ale fakty są fakty - strach zajrzał wszystkim w oczy.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @KochanekAdmina: Dodałbym tag #nieruchomosci bo jego obserwatorzy w sporej części nie dopuszczają scenariusza spadku cen nieruchomości. Jak gospodarka w dużej części zaliczy faila, to nieruchomości także.

  •  

   @KochanekAdmina: ciekawa perspektywa.
   Zastanawiam się co może być bezpieczną przystanią do inwestowania. Zdywersyfikowane ETFy? Oczywiście w long termie bo wiadomo, że prędzej czy później wszystko wstanie na nogi.
   A może jeszcze coś innego?

  •  

   to żart czy ironia?
   W UK jest problem z paliwem i brakuje ludzie do pracy czy zawodach najniższego szczebla. To spowoduje ogólny problem i wzrost cen bo Ci co nie wyjechali będą mieli roboty X3. Nie ma kierowców - nie ma paliwa, nie ma paliwa to nie ma jak transportować żywności, materiałów itd a to spowoduje wzrost cen - albo dadzą wizy imigrantom chetnym pracować albo będą w dupie za parę miesięcy.


   @maryjuszpitagoras: zawołaj więc jak już będą w dupie bo to że będą w dupie to ja słyszę o 4 lat i jak na razie w dupie nie są, nikt w Wielkiej Brytanii nie umiera z głodu, nie ma fali bezdomności, ludzie mają pracę, chodzą normalnie do lekarzy i szkół, mają gdzie mieszkać i są bogatym krajem tak jak byli bogatym krajem.

   Nie ma porównania z 2008 gdzie wielki kryzys finansowy spowodował trwały wzrost bezrobocia w wielu krajach do poziomów typu 20%

  •  

   typie, cały ten twój wysryw polega na ciśnięciu beki jaki oni słabi i z kartonu bo nie majo dolarów

   @Nie_bo_ty: Bo nie mają i nawet nie wyobrażam sobie sytuacji w której rezerwy walutowe idą na pokrycie obligacji sektora prywatnego.

   Jesteś po prostu chinofilem i spoko. Do końca 2022 rynek zweryfikuje kto miał racje. To że Chiny w ogóle znalazły się w sytuacji w której są oznacza że nie panują nad niczym.

   fajna wizja kryzysu, ale nie pasuje mi w tym wszystkim jedna rzecz, mianowicie. O evergrade słyszymy od miesiąca, FB jest nim zajebane, na YouTube tysiące filmików, teraz wykop, onety, i inne tabloidy. Wszędzie właśnie z narracją jaki to wielki kryzys wywoła i że w ogóle trzeba robić zapasy puszek... a z tego co pokazuje historia to kryzysy właśnie dlatego są kryzysami, bo nikt się ich nie spodziewa. Jak to mówią na Śląsku: "kryzys i sracka przychodzom z nienacka"

   @Aleksander_Wayne: To fakt, ale zauważ nastroje inwestorów. Nikt nie wierzy w upadek evergrande, a jeśli upadnie to nie będzie to miało znaczenia. Enron czy Lehman już przed upadkiem dawały znaki że coś jest nie tak. Kiedy pierwsze obligacje subprime stały się oficjalne niewypłacalne to wybiły nowe szczyty. Rynek ma to do siebie że jest pojebany.

   Osobiście zakładam że będą wypadać trupy z szafy. Info o zadłużeniu samorządów z Chin to właśnie gorący news, a kto wie ile tam jeszcze czeka niespodzianek i żeby się nie okazało że jeden z tych trupów będzie potężnym triggerem.

   Jak widzisz obecną sytuacje na kryptowalutach, obawiasz się dużej korekty?

   @FxJerzy: Nie mam wiedzy odnośnie krypto żeby się wypowiadać o niej ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale przy pierwszym możliwym teście "odporności na kryzysy" nie zdały testy i posypały się jak reszta atywów.

   Zastanawiam się co może być bezpieczną przystanią do inwestowania.

   @MatthewDuchovny: Nie ma czegoś takiego. Za każdym razem zakładasz się z rynkiem. Ja osobiście dla siebie jako bezpieczną przystań wybrałem gotówkę w dolarach i euro. Sęk w tym że jak już podkreśliłem mogę się mylić xD Jeśli mam racje to będę zarobasem, jeśli nie to inflacja i odjeżdżający pociąg mnie pokara.

  •  

   @KochanekAdmina: Wykop straszy. Jutro Xi spłaci długi Evergrande i jedziemy dalej.

  •  

   Wykop straszy. Jutro Xi spłaci długi Evergrande i jedziemy dalej.

   @Pompejusz: no wiadomo byczq stonks only go up ( ͡° ͜ʖ ͡°) auuuuu pociąg odjeżdża, obsrańcy zostają na peronie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   @KochanekAdmina: jeden ważny punkt, chiny z komunizmem mają wspólnego tyle, co stany z anarchokapitalizmem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: skoro zadłużenie Chin wieszczy ich rychły upadek, to ciekaw jestem jaki autor ma pogląd na gospodarkę USA

  •  

   @galeon: A słucham czasem ale tego akurat nie słyszałem. Dzięki, przesłucham wszystko ʕ•ᴥ•ʔ

  •  

   @KochanekAdmina: Generalnie padną z wielkim hukiem. I to szybciej niż Francja, Szwecja.. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: masz dużą wiedzę, dobrze się to czyta, popracuj tylko nad błędami ortograficznymi i możesz publikować w świat :D #dobrzecisiewydajeredagujekochanka

  •  

   @KochanekAdmina: > ChRL

   komunizm jako określenie panującego tam systemu gospodarczego

   pick one

  •  

   @KochanekAdmina: Nie produkują samochodów elektrycznych tylko to planują

  •  

   @KochanekAdmina: Odpowiadając na Twoje pytanie, czemu ludzie się tym nie przejmują: bo zasadniczo informacji o tym nie ma, w porównaniu z innymi fackupami na podobną skalę o Evergrande jest bardzo cicho w zachodnich mediach.
   Tak więc świetna robota z tym podsumowaniem i szerzeniem wiedzy - plusik!

  •  

   @KochanekAdmina: Co byś zrobił na moim miejscu?

   Udało mi się na covidowej panice kupić duże spółki z GPW na których teraz jestem 100% a w niektórych przypadkach nawet 200% do przodu. Duża część to banki lub spółki które wypłacają dywidendy. A że kupowałem super tanio to mam dywidendy rzędu 8-13%.

   Z jednej strony zgadzam się z Tobą, że jest duża szansa na globalny kryzys i kusi żeby zrealizować zyski i to wszystko sprzedać. Z drugiej strony ciężko mi sobie wyobrazić, że to jebnie jeszcze taniej niż ceny po których kupowałem. A dywidendy po 10% rocznie to fajna sprawa bo za jakieś 10-12 lat wychodzę na zero i jeszcze mam akcje które pewnie w tak długim terminie wzrosną na wartości.

   Oprócz tego w portfelu trochę śmieci typu gaming, czy spółek w które wierzę fundamentalnie jak DataWalk i betuje na zyski rzędu 20-40x w perspektywnie kilku (np. 10) lat.

  •  

   @KochanekAdmina: Dzięki za analizę ! Bardzo ciekawa.
   To co, w momencie przesilenia wyprzedzające uderzenie na Tajwan i "ratowanie" się wygenerowaniem konfliktu ? W ranach wojny można przecież z punktu widzenia takiego kraju jak Chiny dowolnie wpływać na gospodarkę i relacje społeczne - w imię wygranej naturalnie

  •  

   @KochanekAdmina: Mniejwięcej w tym samym czasie, gdy USA zaczęło wprowadzać duże cła na produkty z Japonii coraz bardziej otwierały się Chiny przyciągając zachodni (głównie amerykański) kapitał. Co się wtedy stało na rynku w Japonii - czy to Nikkei, czy real estate to chyba wiesz. Trump rozpoczął wojnę handlową z Chinami. Biden wcale się z tego pomysłu nie wycofał. W kluczowych sprawach republikanie i demokraci niczym się nie różnią. Chińska bańka właśnie pęka i nawet jeśli uda się ją "zadrukować" to będzie pewnie wykresy poszybują w górę tak jak indexy w Wenezueli.

   Ceny stali, węgla i ropy są moim zdaniem napędzane głównie przez Chiny które tych surowców potrzebują jak nikt inny. Gdzie wszyscy widzą galopującą inflację na widzę kolejny element wojny handlowej. A USA już wiele lat temu stało się net exporterem ropy - wielki sukces którym tak chwalił się Trump. Moim zdaniem demokraci działaliby dokładnie tak samo, bo to część tej gry, która trwa latami i dekadami, podczas gdy my skupiamy się na wydarzeniach tu i teraz. Tak jak pisałem wyżej - republikanie i demokraci w kluczowych sprawach się nie różnią.

   Potężny chiński smok właśnie uderza w ścianę. Za chwilę zobaczymy co stanie się z tym śmieciowym dolarem, gdzie tak wielu wieszczyło koniec hegemonii USA i hiperinflację.

  •  

   @KochanekAdmina:

   Nikt poważny już za bardzo nie inwestuje, skala reverse repo w USA jasno pokazuje jak bardzo gargantuiczne pozycje gotówkowe mają banki i fundusze. Kto może z świata finansowego ten czeka na "coś".

   ja już zacząłem kaszę jęczmienną jeść od pół roku, staram się przeżyć za 100zł miesięcznie

  •  

   @KochanekAdmina: W 2021 r. mamy 100 lecie Komunistycznej Partii Chin, w 2022 będą Igrzyska zimowe w Pekinie. KPCh raczej nie chce żeby w chwili wielkiego święta ludzie rozmawiali o kryzysie na rynku nieruchomości. Bailout raczej pewny (i to się już dzieje, państwowa spółka wykupiła należący do Evergrande bank), pytanie czy skuteczny.

   Z jednej stronie lubię patrzeć jak świat płonie i chętniej bym zobaczył jak się chinofile wywracają i głupi ryj rozwalają, z drugiej jednak strony mam zamówiony samochód, chciałbym go zobaczyć przed 2025 r. xD

  •  

   @gatineau: to ja przecież nie mówie, że bedą głodować - bez przesady. Chodzi mi poprostu o to, że mają gorzej niz wczesniej a jak to bedzie w długim terminie to tylko od nich zależy jak sobie poradzą.

  •  

   @KochanekAdmina: wobec tego co napisałeś:
   - jakie wskazówki co do zainwestowania gotówki w obecnym momencie?

  •  

   kopanie w dupe debili-wykopków zawsze na propsie, plusik

  •  
   eternit_nie_wybacza

   +4

   @HighFlyingBird: smiesznie ze ktos uzywa ksiazek do ekonomiii z lat 50 xD ciekawe co wtedy by mowili o ujemnych stopach % pewnie by im wyebalo procesory.

  •  

   @KochanekAdmina: co do punktu 6 to dodam jedynie, że rząd nie ma zamiaru ingerować w tę sprawę - takie są przynajmniej oficjalne komunikaty, a wydaje się nawet, że jest im to na rękę, bo uważają, że budowanie wzrostu gospodarczego na mieszkaniach to nie jest droga, którą Chiny chcą iść. Xi Jinping uważa, że mieszkania są po to by w nich mieszać tylko.

   Co do Chin w ogóle to też od niedawna zaczynam się przekonywać, że to, że oni "planują na 1000 lat naprzód" to tylko element ich marketingu. Czytałem ostatnio, że rząd inwestuje tam gigantyczne pieniądze w startupy technologiczne w nadziei, że spośród tysięcy, które nie wypalą wyłoni się kilka z niezłymi pomysłami. Coś nie do pomyślenia na zachodzie. Oczywiście jest to głownie sposób na marnowanie i defraudowanie wielkich pieniędzy.

  •  

   fb to the moon

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: IMG_3234.PNG

  •  

   @KochanekAdmina Mnie ciekawi w sumie jedno i o tym za duzo nikt nie pisze. O ile wiemy ze zachodnie gospodarki swoje łancuchy dostaw opierają na chinczykach i tu konsekwencje updatku calej gospodarki idzie jako tako przewidziec dla sektora prywatnego. To mnie ciekawi jaką ekspozycję mają banki zachodnie na całą gospodarkę Chin. Coś czuję że jest tu ryzyko kolejnego kryzysu sektora finansowego.

  •  

   @KochanekAdmina: robie screena ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Najbogatsi Chińczycy wyprowadzali od lat hajs na zachód kupując rezydencje i apartamenty najwyższej klasy windując ich ceny i ciągnąć cały rynek wyżej.

   @Saeglopur: Podobnie jak rosyjscy oligarchowie czy arabscy szejkowie. W krajach autorytarnych lepiej jest dmuchać na zimne i lokować pieniądze w bezpieczniejszych miejscach, bo jak głosi stara prawda "łaska pańska na pstrym koniu jeździ"

   Cyk albo nakaz sprzedaży zagranicznych posiadłości Chińczyków albo wręcz ich przejęcie. Nierealne? To niech każdy sobie przypomni że niedawno coś takiego zrobił Putin wobec ludzi uciekających z majątkiem na Cypr/Maltę

   Putin ogłosił, że oligarchowie którzy przeniosą swoje aktywa z zagranicznych banków do Rosji nie zapłacą przy tym żadnych podatków ani nie zostanie wobec nich podjęte postępowanie karne gdyby okazało się, że pieniądze pochodzą z niepewnego źródła.
   Efekt był żaden, nie było chętnych XD

   +: ste3
  •  

   Chiny

   @KochanekAdmina: daj spokój ludzie nie są w stanie pojąć skali tamtego ktaju. Wikszość wykopków nie jest w stanie przetworzyć informacji, że część dużych firm z chin nie wchodzą na rynek europejski bo jest dla nich za mały. Starczą im same Chiny i Indie. Złożoności tamtejszej gospodarki nie pojmą nigdy

  •  

   skoro zadłużenie Chin wieszczy ich rychły upadek, to ciekaw jestem jaki autor ma pogląd na gospodarkę USA

   @Jaca656565: posiadanie waluty rezerwowej świata daje możliwości dowolnego rolowania i dewaluacji długu.

   To co, w momencie przesilenia wyprzedzające uderzenie na Tajwan i "ratowanie" się wygenerowaniem konfliktu ? W ranach wojny można przecież z punktu widzenia takiego kraju jak Chiny dowolnie wpływać na gospodarkę i relacje społeczne - w imię wygranej naturalnie

   @Squarius: Nie jestem jakimś ekspertem wojennym, ale moim zdaniem Chiny nie są gotowe na konfrontacje z Ameryką która rządzi na Ocenie i powietrzu więc ten atak na Tajwanie może się nie udać.

   Udało mi się na covidowej panice kupić duże spółki z GPW na których teraz jestem 100% a w niektórych przypadkach nawet 200% do przodu. Duża część to banki lub spółki które wypłacają dywidendy. A że kupowałem super tanio to mam dywidendy rzędu 8-13%.

   @markier: Przede wszystkim określ sobie stragedie wychodzenia z rynku. Na Wallstreetbets widziałem typów którzy z groszy robili miliony, a potem tracili wszystko bo 100%, 200%, 1000% profitu nie jest wystarczającym argumentem żeby wyjść z pozycji to żaden profit nim nie jest. Określ sobie cele. Inwestorzy najcześciej mają dobre strategie wejścia, ale prawie nigdy nie mają strategii wyjścia przez co później łamią sobie ręce. 100% w rok wymaga przemyślenia przyszłości tej pozycji.

   Bailout raczej pewny (i to się już dzieje, państwowa spółka wykupiła należący do Evergrande bank), pytanie czy skuteczny.

   @Celinka95: Nie do końca sytuacja tak wygląda. Sprzedali część tego banku (zresztą Evergrande sprzedaje teraz wszystko) za 1,5mld $. To akurat spora kwota, ale kropla w morzu potrzeb.

   Ponad to ten bank skupował obligacje evergrande więc kasa z sprzedaży ich własnego banku w całości idzie spłate zadłużenia evergrande w tym banku. Widzisz pojebaność tej sytuacji? xD

   To mnie ciekawi jaką ekspozycję mają banki zachodnie na całą gospodarkę Chin. Coś czuję że jest tu ryzyko kolejnego kryzysu sektora finansowego.

   @RobotKuchenny9000: Chiny były modne. Jeszcze nie dawno alibaby i inne chińskie spółki szturmem wbijały na NYSE.

  •  

   @KochanekAdmina: Mam odłożone 10 k na koncie w Getinie, pure cash.

   Zachowam płynność, kupie se tanio spółeczki jak wszystko padnie i to będzie mój złoty strzał.

   Czekałem na to od 2008, jestem gotowy.

  •  

   Czekałem na to od 2008, jestem gotowy.

   @rachuneksumienia: To gdzie byłeś w marcu 2020? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Jest to tragicznie zarządzane państwo które zaraz upadnie po własnym ciężarem niekompetencji

   @KochanekAdmina: Tu nie ma co owijać w bawełnę - sposób działania Xi Jinpinga jest zbliżony do Putina, Erdogana czy Orbana.
   Poprzednicy stopniowo decentralizowali organy państwa, bo widzieli, że pomaga to w sprawnym podejmowaniu decyzji. Xi przyszedł na gotowe i korzystając z rozpędzonej przez poprzedników gospodarki przypisał swojej administracji zasługi i zdławił opozycję wewnątrzpartyjną. Jednocześnie cofnął reformy poprzedników z powrotem kumulując pełnię decyzyjności w rękach garstki ludzi, a w zasadzie swoich.

   Autorytarni przywódcy nie potrafią zrozumieć, że do sprawnego zarządzania czymś większym niż sołectwo trzeba delegować uprawnienia i decyzje, a nie robić mikrozarządzanie. No, ale cóż. Historia Chin to nie kilka tysięcy lat wielkiego prężnego jednolitego państwa tylko historia podziałów, upadków, wewnętrznych konfliktów, zdrad, a potem odbudowywania potęgi by znowu ją utracić. Ah shit, here we go again ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: Kupowałem GME po 300 $ za akcje ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  
   cocktostova

   0

   @KochanekAdmina: podzielam twoje zdanie, dlatego wszystko, ale to wszystko sprzedalem. Nie mam juz zadnych papierow

  •  

   @Asarhaddon: Ostatnio jakiś gość na youtube którego słucham zarzucił, że ceny mieszkań i domów są elementem kontroli populacji... I ma to ogromny sens szczególnie w Chinach.

   Powojennemu baby-boomowi w USA towarzyszyły niskie ceny nieruchomości, co sprzyjało zakładaniu rodzin. W Chinach jest bardziej autorytarny rząd więc mogą sobie pozwolić na bardziej drastyczne metody kontroli populacji. Jeśli excel mówi, że chińczyków za dużo, to "1 child policy" i drogie nieruchomości napędzane tanim kredytem i ponzi-spółkami jak Evergrande. Jak excel mówi że czas się rozmnażać to "3 child policy", pierdolnięcie bańki real estate i przystępne ceny nieruchomości co sprzyja zakładaniu rodzin.

   Takie pierdolenie, niewiele w tym sensu, ale jakiś plan za tym stoi skoro z "1 child policy" przeszli do "3 child policy" i pozwalają największemu developerowi upaść.

  •  

   Efekt był żaden, nie było chętnych XD

   @arkan997: Dlatego porozumieli się z Cyprem/Maltą i jednego dnia wszyscy obudzili się zamrożonym wszystkim co tam ukrywali - o tym mówie. Chiny mogą dążyć do czegoś identycznego ale nawet nie muszą sie porozumiewać z rządami USA, UK żeby wymusić na tych swoich oligarchach zbycia praw tych nieruchomości - że tak się dzieje to już jest przykład właśnie w tych wielkich ich spółkach i np Jack Ma. O tym mówie

  •  

   @robert_czerwonyford: tak to jest jak ma się pieniądze oparte na zadłużeniu. Bank kreuje pieniądze z niczego, udziela kredytu i chce odsetki od pożyczonych pieniędzy. Wszystko się kręci jak jest wzrost gospodarczy ale jak go nie ma to wybucha kryzys.

  •  

   @KochanekAdmina niech przy okazji odniesie się do tego @Lucky_Strike chciałbym poznać go stronę

  •  

   Ja, natykając się na ten wątek:

   źródło: i.dailymail.co.uk

  •  

   @Gorbo2004: A jak ma się odnieść do komunistycznej partii chin? xD

   źródło: lh3.googleusercontent.com

  •  

   @Gorbo2004: W sensie, że chcesz pooglądać zdjęcia jak chleje chińską wódkę ze swoim oficerem pro... przepraszam, "żoną"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina: Nie zapominaj o fakcie, że ze względu na politykę jednego dziecka Chiny czeka kryzys demograficzny, gdzie jeden mężczyzna będzie musiał utrzymywać swoją rodzinę, rodziców i dziadków (jak dożyją). No i KPC ostro promowało studiowanie, przez co masa ludzi jest święcie przekonana, że bez papierka nic w życiu nie osiągnie. Jak się okazało, że niedługo nie będzie komu robolić w fabrykach za psi grosz, bo nie będą mogli utrzymać swoich rodzin, to z dnia na dzień KCP zablokowało możliwość robienia magistra i wszystkie tytuły mogą być tylko pod pracę fizyczną. Studenci zaczęli pokojowo protestować no to oczywiście wysłali na nich swoje ZOMO, czy inny SWAT. Im więcej słucham jak tam wszystko funkcjonuje, tym bardziej jestem w szoku, że ktokolwiek traktuje ten dom wariatów serio.

  •  

   @KochanekAdmina No dobra ale dlaczego jak USA drukuje dolary to dolar nie obniża swojej wartości w stosunku do innych walut

  •  

   No dobra ale dlaczego jak USA drukuje dolary to dolar nie obniża swojej wartości w stosunku do innych walut

   @Benio_Czarodziej: Bo większość dolarów jest poza Ameryką, gniją w rezerwach finansowych każdego kraju przez co robi z się z tego safe haven gdzie w razie dymów wszyscy uciekają do dolara (w tym scenariuszu ten słynny dolar za 5zł jest całkiem możliwy).

   Cene waluty w dużym stopniu definiuje popyt na daną walute, a na dolar jest ZAWSZE potrzebny bo to globalna waluta tranzakcyjna.

   I kilka ważnych rzeczy QE =/= Dodruk. EBC, NBP czy każdy innych bank centralny też obecnie luzuje finansową politykę więc "drukują" tylko mając słabszą walutę niż dolar widać skutki takiej polityki po nich mocniej.

  •  

   Jeśli ktoś uważa że nie jesteśmy globalną wioską przypominam że w 2007 ktoś dał kredyt hipoteczny na psa na drugim końcu globu, ktoś inny zrobił z tego obligacje, a ktoś trzeci ją kupił przez co Polacy z kredytami w Frankach zbankrutowali xD

   @KochanekAdmina: Przepiękne zdanie xD w 2007 roku byłem ciut za młody żeby się tym przejmować, więc byłbym wdzięczny za rozwinięcie jeśli można prosić.

   +: toworel
  •  

   Przepiękne zdanie xD w 2007 roku byłem ciut za młody żeby się tym przejmować, więc byłbym wdzięczny za rozwinięcie jeśli można prosić.

   @Kwazariusz: Jeśli chcesz znać Polską perspektywę to polecam film, trochę w klimatach Vegi ale dobrze ukazuje tamtejsze czasy https://www.filmweb.pl/film/Banksterzy-2020-847524

   A w wielkim skrócie to wiadomo, wybuchł kryzys, wszyscy uciekają do pewnych walut więc popyt na dobre waluty się zwiększa. Złotówka wtedy się bardzo mocno umacniała, mieliśmy hossę, dolar był po 2zł i spadał, Frank tak samo i spadał i BENG. Waluty safe haven wróciły do łask, kurs dolara czy franka poszybował w kosmos, jak miałeś kredyt we Frankach twoja rata rosła kosmicznie, to był taki oczywisty scenariusz że nie mam pojęcia jak te kredyty przeszły. Pęknięcie bańki na nieruchomościach, ludzie wyprzedawali domy za psi chuj byle by pętla nie uciskała. Fetyszyści nieruchomości nie pamiętają wycen 2008-2014 i co się wtedy działo na rynku.

   Kulisy samego kryzysu w USA świetnie obrazuje ten film
   https://www.filmweb.pl/film/Big+Short-2015-732548

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @KochanekAdmina: Kochanku, a wiesz może, jak coś ugrać na pierdolnięciu tego całego Elemelegrande? A jak nie, to może znasz wykopka, który by się podzielił tą wiedzą? Chcę zainwestować, bo wiem, że na każdym upadku można się wzbogacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Jej upadek pociągnie szerokie konsekwencje dla zachodu, ciężko mi ocenić jakie bo nie ma precedensu w tej sytuacji.

   @KochanekAdmina: E tam, bzdura. Chiny to nie USA. Kryzys mieszkaniowy w Chinach będzie, ale lokalny, bo brak tu takich powiązań finansowych jak w USA pomiędzy dolarem, instytucjami finansowymi, a gospodarką. Po prostu upadnie kilka firm, ceny mieszkań spadną, a potem rząd wszystko załagodzi i dalej będzie jazda w górę. Tym bym się w ogóle nie przejmował. Tych co straszą w amerykańkiej TV nie wolno słuchać, bo to manipulanci grający dla siebie.

   Natomiast globalny kryzys będzie, ale on przyjdzie z USA, bo tam manipulują przy finansach od lat 70. Pętla finansowa się zaciska i FED będzie miał wkrótce do wyboru dwie rzeczy: albo drukować dalej i wywołać hiperinflację na dolarze, albo przestać drukować i wywołać kryzys na wzór wielkiego kryzysu sprzed 100 lat. Bo nie będzie innego wyjścia, polityki pompowania wszystkiego nie da się utrzymać w nieskończoność, powietrze musi być spuszczone z balona. Oczywiście oni to będą utrzymywać tyle ile się da, więc jeszcze 5,10 lat możemy pociągnąć, ale to już niedługo, nawet przyszły rok może być początkiem.

  •  

   @KochanekAdmina Czyli jak mocarstwa odejdą od dolara to generalnie Ameryka jest w czarnej dupie

  •  

   @KochanekAdmina: widzę post kochanka admina, daję plus

  •  

   Czyli jak mocarstwa odejdą od dolara to generalnie Ameryka jest w czarnej dupie

   @Benio_Czarodziej: Za dolarem stoi największa potęgą militarna w historii tej planety. Już było takich dwóch gagatków co chcieli obalić dolara, jeden chciał handlować ropą za euro, a drugi stworzyć walute na parytecie złota xD Hussein i Kaddafi mówi ci to coś? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @KochanekAdmina Tak, wiem o tym. Jednak jak większości odejdzie a tak będzie nic nie będą mieć do gadania

  •  

   @KochanekAdmina: Dobry wpis, nie należy lekcewaźyć potęgi i niemocy Chin. Kto teraz kupuje akcje ładuje sie na górce, ale jak kto lubi.

  •  

   Jeszcze nie wiemy jak to odbije się na rynkach zachodnich

   @KochanekAdmina: mnie zastanawia co będzie jak zachodnie instytucje z ekspozycja na Chiny zaczną zamykać pozycje na pokrycie strat na Chinach.

  •  

   @KochanekAdmina: skąd czerpać taką wiedzę jaką Ty masz (gospodarka, ekonomia, rynki itd) ?

   +: toworel
  •  

   @KochanekAdmina: Kryzys? Co ty opowiadasz za głupoty... Przyznaj się, zostałeś wyleszczony i nie wsiadłes do pociągu? ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)
   BTC po 100k a może 200k USD, sp500 nowe ath, ceny nieruchomości będą już tylko rosnąć. Zresztą wszystko będzie już tylko rosło.

  •  

   @KochanekAdmina: usuń to, bo zaraz przyjdzie LakiStrajk i ci wyjaśni, że Chiny są spoko bo możesz stoisko z burgerami otworzyć xD

  •  

   @KochanekAdmina świetna dyskusja się tu zrobiła. Jednak Miraski potrafią pozytywnie zaskoczyc czasami (。◕‿‿◕。)

  •  

   @KochanekAdmina: dobra analiza, dzięki. Nie zgodzę się tylko z punktem 7. Wolumen Reverse repo ma kilka przyczyn, ale przede wszystkim w ostatnim czasie jest dodanie 5bps do repo rate przez FED. Wcześniej FED wpuścił do systemu potężne ilości pieniądza, które zostały zainwestowane w aktywa IG, które teraz posłużyły do reverse repo. W skrócie pieniądza jest tyle, że nie ma w co inwestować, dlatego trafia wszędzie, w tym także na rynek secured fundingu.

  •  

   @KochanekAdmina: szkoda że można plusować tylko raz, szacun i jazda z czerwonymi, za morde i do ziemi

   +: toworel
  •  

   @THredrock: gdyby tak bylo to w takiej Szwecji nie bylo by zalamania dzietnosci po gigantycznym programie budowy mieszkan w latach 70 - a byl. Tak samo w PRL zalamala sie dzietnosc w latach 70. To nie jest takie proste niestety a USA to nie jest caly swiat. Tym bardziej ze na baby boom nalozyly sie tam inne czyniki - wczesniej wielki kryzys a potem powrot z wojny - po 1 wojnie swiatowe tez tam byl baby boom.

  •  

   @KochanekAdmina: MEGA podsumowanie, chcialbym jednak uslyszec drugą stronę medalu, wiesz dla rówowagi. Jakkolwiek bardzo Ci dziękuje za ten wpis.

  •  

   @Miniu30: Oczywiście na dzietność ma wpływ wiele rzeczy, jednak musisz przyznać że przejście z 1 child policy na 3 child policy (ogłoszone w maju 2021) bardzo koliduje w czasie z kłopotami deweloperów w Chinach i już spadających cenach. Bardzo możliwe że partia uznała, że spekulacja zaszła za daleko i właśnie ukręca temu kark.

  •  

   @THredrock: tylko z tego co wiem to tylko pozwala miec 3 dzieci. W 2016 roku zniesli polityke 1 dziecka a dzietnosc im i tak spada https://www.globaltimes.cn/page/202105/1223141.shtml. Tak sie dzieje wszedzie na swiecie gdzie ludnosc koncentruje sie w miastach a dzieci na wsi przestaja byc rekami do pracy.

   źródło: ichef.bbci.co.uk

  •  

   Biorąc pod uwagę ich politykę i to, jak szybko Chiny się rozwinęły, każdy średnio rozgarnięty człowiek wie, nawet bez większej analizy, że muszą mieć ogromne długi. Przecież tam są całe miasta stawiane i nikt w nich nie mieszka. No ale kuce myślą, że tam każdy na paróweczkach się dorobił XD

   @ZieloneKoloTramwaja o kurczę, gdyby tylko byli producentami ogromnej części światowych dóbr, które eksportują na każdy kontynent. No szkoda, że Chiny nic nie produkują i inne kraje nie pchają w nie miliardów dolarów rocznie...

   Całe szczęście że mamy takich inteligentnych wykopków, którzy jak tylko usłyszą Chiny, albo komunizm, to im piana z pyska leci i piszą bez zmrużenia oka o niebotycznych długach Chin, a dla przeciwwagi mówią o USA, które wcale nie mają żadnych długów xD

  •  

   Zresztą ja bardziej stawiam na globalny kryzys gospodarczy z powodu wywrotki fabryki świata niż utopienie zachodnich banków i funduszy chociaż te też dostaną lekko po głowie.

   @KochanekAdmina: Jak to się wywróci to będzie pozamiatane na długo, wiosna 2020 to nie była nawet przystawka do dania głównego bo tym razem nie da się tego ani zadrukować ani zaszczepić. Wywalą się wszystkie znaczące gospodarki świata ze względu na braki wszystkiego i wszędzie, inflacja poleci na dwie cyfry a przeniesienie produkcji zajmie długie lata gdyż do budowy naszych fabryk potrzebne będą fabryki których już u nas nie ma. Jedno jest jeszcze bardziej zatrważające, jeśli ten smok rzeczywiście upadnie to zanim dostanie ostateczny cios mieczem może zacząć ziać ogniem, stąd ta koncentracja różnych wojennych stateczków tuż pod granicami. A już miało być tak pięknie, szczepionki on, wirus off i jedziemy do przodu. Taa, do przodu...

  •  

   Chiny to państwo z kartonu

   @KochanekAdmina: Chiny to państwo z kartonu, ale lekceważenie ich to najgłupsze co Europa i USA może zrobić. Różnica między nami a nimi jest taka, że u nas wzrost to 1% i tracimy udział w światowym GDP, a wzrost w Chinach to parę procent, a udział w światowym GDP rośnie. Rośnie także poziom ich inwestycji i obecności na świecie.

   Skoro to takie państwo z kartonu, to niech USA pokaże im już teraz miejsce w szeregu. Nie może? To znaczy że nie są tacy słabi.

   +: Benize
  •  

   @Squarius: Nie jestem jakimś ekspertem wojennym, ale moim zdaniem Chiny nie są gotowe na konfrontacje z Ameryką która rządzi na Ocenie i powietrzu więc ten atak na Tajwanie może się nie udać.

   @KochanekAdmina: To może nie mieć znaczenia. Xi Jinping może potrzebować sukcesu jeśli gospodarka zejdzie poniżej pewnego poziomu i bezrobocie wzrośnie. Nie wiadomo jakie będzie miał poparcie wśród swoich w Komunistycznej Partii Chin w dłuższym terminie. Take zajęcie Tajwanu może być jedynym ratunkiem dla jego pozycji. Czasem rozsądek trafia na dalszy plan kiedy u władzy zasiądzie nieodpowiedni człowiek.

  •  

   @KochanekAdmina: Biorąc pod uwagę rywalizację USA - Chiny, to USA chyba nie mogły sobie lepszego scenariusza wymarzyć - przeciwnik załamie się pod własnym ciężarem...
   Pytanie natomiast jest takie: co dalej...
   Ludziom, karmionym idelogią i oficjalną propagandą, nie będzie można wytłumaczyć, "Zjebaliślmy", trzeba będzie znaleźć "zewnętrznego wroga"... a jak historia już nie raz pokazała - gdzie najlepiej niweluje się długi? Na wojnie...
   Obawiam się tego, aby ten kryzys finansowy w Chinach - jeśli do niego dojdzie w takiej skali jak piszesz, nie był zarzewiem "światowej napierdalanki bez pardonu" - zwłaszcza, że Rosja też jedzie "na oparach" i nikt nie wie co się stanie, jak się skończy tam hajs...

   @detalite: zajęcie Tajwanu jest strategicznie potrzebne z punktu widzenia Chin, bo właśnie na Tajwanie są produkowane wszystkie "wysoko wydajne chipy" - wszelkie krzemy nVidii, Apple-a, Intela i inne takie. Zajmując Tajwan - Chiny będą monopolistą światowym - więc na miejscu państw zachodnich, broniłbym tej wyspy praktycznie za wszelką cenę...

  •  

   @detalite: Tak w tym kontekście chciałbym nawiązać właśnie do takiej interwencji w Czeczeni wykreowanej przez Rosjan (fałszywa flaga w postaci ataków w metrze) która była narzędziem Putina. Oczywiście inwazja na Tajwan to zupełnie inna skala natomiast może jednak Chiny w momencie przesilenia zaryzykują ? Licząc, że sama operacja będzie tak dynamiczna, że siły sojusznicze Tajwanu nie zdążą zareagować ? Być może w ogóle nie będzie kalkulacji i machina ruszy na całego byleby odsunąć widmo zapaści gospodarczej i pewnie de facto upadku komunistycznych rządów ? Kryzysy w tak specyficznych państwach to dalece groźniejsze zjawisko niż kryzysy w państwach o stabilnych demokracjach.

  •  

   2. USA jest zadłużone na 107% PKB, UK 107% PKB, Polska 45.6% i co z tego?

   @Nie_bo_ty: @KochanekAdmina

   wg pewnego mateusza złapanego na rozmowie to uk już 5 lat temu było zadłużone na ponad 400% pkb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   niby nadal wszystkie fabryki stoją, dobra nadal można produkować, a nagle wszystko szlag trafia i ludzie biednieją, bo się coś w Excelu przestało zgadzać

   @Pantokrator: Elektrownia niby działa, rodzinka sobie obiadki na kuchence grzeje a tu nagle wszystko szlag trafia i ludzie żyją bez prądu bo się coś w Excelu przestało zgadzać. A przestało się zgadzać opłacanie rachunków ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @bajcik: To jest delikatnie rzecz ujmując co innego - świadczenie usług, kupno i sprzedaż, podmioty, które mają konkretne zobowiązania i dostarczają konkretnych dóbr.
   To nie jest "niezgadzanie w Excelu", tylko prosta zależność, porównywanie tego do giełdy, to jak porównywanie abakusa do mikroprocesora.

  •  

   @Pantokrator: Evergrande też pada przez długi.

  •  

   @bajcik: Nie chodzi o sam mechanizm padania przez długi. Chodzi o to, że gdzieś jebnie na giełdzie, a Polak nie ma czego do gara włożyć :D

  •  

   @mozaika: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/ng3otr/i_dont_care_cat/ ( ͡° ͜ʖ ͡°) ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■ (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   @KochanekAdmina: kurde i nic dalej się nie dzieje, jakieś nowe info?

  •  

   @PolskiCzarnuch: faktycznie nic. Indeks hang seng testuje dołek z początku pandemi. Na razie Chiny próbują jakoś uklepywac to ale jest cała kolejka deweloperów ustawionych do bankructwa w następnych miesiącach. Zobaczymy co zrobi evergrande jak będzie miał do wykupienia obligacje warte miliardy.

  •  

   @KochanekAdmina: czyli sumując wiadomo tyle że chuja wiadomo xd jak będzie im pasować upadłość i recesja to będzie. A ty szaraczku plac raty i spróbuj się spóźnić to cię koledzy dojadą ( ͡º ͜ʖ͡º)