•  

tl;dr
    mam dwie sieci połączone routerem do którego nie mam prostego dostępu (A), a potrzebuje, żeby komputer z sieci B, rozmawiał z komputerem (NASem) z sieci C. Czy da rade to ogarnąć bez ingerencji w A to ogarnąć?

Dłuższa wersja
    Mam ESP8266 które wrzucają dane na serwer sql. Do tej pory wysyłały wszystko do serwera z MyDevil, ale stwierdziłem, że nie będę płacił za serwer, bo i tak tylko sprawdzam te dane jak jestem w domu, więc jak tydzień temu kończył mi się okres umowy to zrobiłem backup i zgrałem wszystko na NAS-Gura. Wszystko działało pięknie do czasu jak testowałem ESP_Piwnica podłączone do tej samej sieci (Gura), ale to czujnik który jest w piwnicy i potrzebowałem przepiąć go do router Dul. Dodam tylko, że z ESP_Pogodynka wszystko jest ok.

Problem polega na tym, że mam w zasadzie 3 routery w domu, jeden główny który dostałem od ISP (ma wyłączone wifi i dostęp mam jedynie przez support, muszę do nich pisać żeby coś na nim zmienili) i dwa podłączone do niego, które rozsyłają internet po domu. ESP_Piwnica jest podłączone do dolnego routera, a nas do górnego.

Teraz pytanie, czy da się to jakoś ogarnąć bez ingerencji w ten router po środku? Rozumiem, że teoretycznie powinienem na routerze Dul wskazać, że droga do routera Gura jest przez router Guwny, a w routerze Guwny wskazać, która sieć jest na którym porcie, tak?

#siecikomputerowe #komputery #router

źródło: simple_routing.png

•  

po co rozdzielasz to na dwie (w sumie to 3) sieci?
      @sirgorn:

+: sirgorn
    •  

Rozwinę o co mi chodzi, nie powinno tam być routerów tylko switch, a jeśli już chcesz robić podsieci to VLANy. Jesli ma być koniecznie 2x router *(+1 ten od dostawcy neta) to na tych dodatkowych musisz robić przekierowanie portów by były widoczne urządzenia z ich podsieci w sieci głównego routera dostawcy.

•  

Teraz pytanie, czy da się to jakoś ogarnąć bez ingerencji w ten router po środku? Rozumiem, że teoretycznie powinienem na routerze Dul wskazać, że droga do routera Gura jest przez router Guwny, a w routerze Guwny wskazać, która sieć jest na którym porcie, tak?

@sirgorn: guwny, dol, gora sa w tej samej domenie broadcastowej. Więc jeżeli:
      Gura dostala adres od guwny: 192.168.1.2
      a Dul dostal adres od guwny: 192.168.1.3

To na routerze górnym robisz static route że adresacja 192.168.3.0/24 jest dostępna na hopie 192.168.1.3
      A na routerze dolnym robisz static route że adresacja 192.168.2.0/24 jest dostępna na hopie 192.168.1.2

Ogólnie to dramatycznie to jest zaprojektowane bo siedzisz za podwójnym natem, no ale co kto lubi.

•  

@sirgorn: Przeciez mozesz ustawic swoje 2 routery jako access pointy, zeby wszystko siedzialo w jednej sieci tylko adresacja IP ci sie zmieni, chyba, ze specjalnie pozostale routery maja inne podsieci? Jak wyzej wspomnienie masz podwojny nat, domyslnie masz zablokowany ruch przychadzacy na pozostalych dwoch routerach.

•  

@lucasy:
      No to ten potworek powstał przez parę rzeczy.
      1. do tej pory kompletnie mi to nie przeszkadzało
      2. mój dostawca internetu odmówił mi założenia terminalu, a nie chciałem z routera od nich korzystać, bo nawet po zmianę hasła sieci musiałem do nich dzwonić - ba, nie mogłem nawet dziecku brata zablokować internetu, bo mi ciągle do chromecasta się podłączało ¯\_(ツ)_/¯
      3. najpierw dodałem router na górze, który zainstalowałem ze względu na Oculusa - gram na 5ghz wifi
      4. rodzice na dole mieli straszny zasięg, więc kupiłem lepszy router i w głównym kazałem wyłączyć całkowicie wifi
      ta dam.

pokaż spoiler no i jak to powstało to miałem gdzieś pomysł, że NAS-Dul udostępnię do Internetu, żeby mi robił za serwer www i podgląd kamer, ale stwierdziłem, że za słabo się znam, żeby to zrobić bezpiecznie - a jak widać po ostatnim wycieku ttv, to nawet amazon tego nie potrafi (:

@d1sconn3cted: brzmi rozsądnie, ale może najpierw przetestuję tą opcję z access pointami, bo kompletnie nie zależy żeby mieć 3 sieci, chce tylko mieć jakąkolwiek kontrolę nad tym co się z nią łączy

@krzywy_kanister: przetestuje, bo widzę taką opcje

dziękuję bardzo za odpowiedzi - a pomyśleć, że na studiach nawet miałem jakiś certyfikat z cisco xD

•  

@sirgorn: Chyba miales fragment kursu z cisco. Postawiaj routery jako access pointy i tyle, powylaczaj na nich dhcp i podpinaj po lan nie wan, tylko jak napisalem bedzie zmiana adresacji, jak cos masz recznie ustawione trzeba poprawic pod siec z pierwszego routera.

•  

@sirgorn: Tu masz instrukcje ze strony tplinka ale wiekszosc podobnych routerow (jakies dlinki, netgeary) to bedzie podobnie wygladac, zalezy czy router ma tryb AP czy ustawiasz recznie jak opisalem. https://www.tp-link.com/us/support/faq/1384/

•  

@krzywy_kanister: przetestowałem ten tryb AP i widzę tam tylko do ustawiania nazwę wifi i hasło

@d1sconn3cted: próbowałem to ustawić jak napisałeś, tylko lekko to zmodyfikowałem (mam inne sieci) i jak patrzę na tracert z tych moich routerów (z jednego chce spingować drugi) to pakiet idzie do routera głównego, a potem wychodzi w świat i ***

tak to wygląda

źródło: static-routing-gura.png

•  

próbowałem to ustawić jak napisałeś, tylko lekko to zmodyfikowałem (mam inne sieci) i jak patrzę na tracert z tych moich routerów (z jednego chce spingować drugi) to pakiet idzie do routera głównego, a potem wychodzi w świat i ***

@sirgorn: takie zachowanie by świadczyło o tym że:
      1. porty na guwny są L3 i pomiędzy routerami (guwny -> gora oraz guwny ->dol) masz inną adresację i wtedy wchodzi default route do neta
      2. masz jakiś host isolation po lanie na guwny i urządzenia podpięte nie mogą ze sobą gadać co by było w uj dziwne.

Pokaż ten trace z routerów i pokaż tablice routingu na dul i gura

•  

@sirgorn: Przeciez masz opisana roznice w linku, tryb AP upraszcza proces.

•  

@d1sconn3cted: taki tylko update napiszę

pisałem do supportu żeby mi to ogarnęli na głównym routerze, ale odpisali tylko żebym sobie routery w ap przełączył ¯\_(ツ)_/¯
      koniec końców puściłem nowy kabel i połączyłem górny router do dolnego i ustawiłem go w AP. W sumie wyszło nawet lepiej, bo teraz kontrolę nad cała siecią mam łącząc się tylko na jednym routerze

podwójny nat nadal mam i chyba nie rozumiem problemu, bo w supporcie też o tym pisali

•  

podwójny nat nadal mam i chyba nie rozumiem problemu

@sirgorn: niektóre aplikacje/gry mogą mieć problemy

Gorące dyskusje ostatnie 12h

mateosze rocznik 85-95 to literalnie najlepsza grupa społeczna w tym kraju: w miarę jeszcze młodzi, wychowani w relatywnej "biedzie", widzieli dziub dziuba, najczęściej wyborcy konfederacji, humor z 2009r rodem z wielkiego mixu youtube i komixxów, szkalują papieża, antyimigranci, no trzymają ten kraj na barkach jak Atlas. A im dalej w las tym więcej do dźwigania
    #polskiedomy

odpowiedzi (97)

Zbieracie punkty VITAY na Orlen? Przecież to jest jakaś kpina i nieśmieszny żart xD

Przejechane ponad 50 tys km, wydane na paliwo ponad 17 tys PLN. Daje to 11 tys punktów VITAY które mogę wymienić na - uwaga :
    1. wkład zapachowy do Ambi Pur xD
    2. LUB zimowy płyn do spryskiwaczy xD
    3. LUB kupon rabatowy 30 zł w poczcie kwiatowej xD

Tak, program lojalnościowy który za wydanie 17 000 PLN daje wkład zapachowy xD albo cos o wartości 30 zł. XD

A teraz najlepsze! Punkty mogą być umorzone (przepadną) po 3 latach xD

A zatem, żeby wziąć sobie z katalogu ciśnieniowy ekspres do kawy (370 tys punktów VITAY) trzeba wydać na paliwo 570 tys złotych (!) w ciągu 3 lat co daje około 100 tys litrów paliwa, co daje około 500 tys przejechanych kilometrów rocznie xDDDDDD a w 3 lata łącznie 1,5 mln kilometrów przebiegu xDDDDDDDD

#orlen #vitay #paliwo #januszebiznesu #zalesie #bekazpodludzi #cebuladeals #obajtek #samochody #samochod #auto #motoryzacja #bekaztransa
    pokaż całość

odpowiedzi (172)

• odpowiedzi (133)