Wpis z mikrobloga

Prawdopodobnie przez jakiś czas będę miał podłogówkę bez PC. Chcę jednak w zimę mieć przynajmniej te 5-10 stopni w domu. Przez większość czasu zapewni mi to słońce, ale pewnie w większe mrozy może być problem.

Myślałem, żeby do rozdzielacza podpiąć grzałkę przepływową:

https://allegro.pl/oferta/elterm-dogrzewacz-ukladu-co-strzelec-3-kw-230v-11000577564

Chociaż teoretycznie piszą w instrukcji, że nie może ona stanowić jedynego źródła ciepła, ale w sumie nie wiem czemu.

Ustawiłbym na niej te 10 stopni na termostatcie, pompa obiegowa w rozdzielaczu by pociągnęła obieg i woda w wylewce mi nie zamarznie.

Mądre / Głupie, inny pomysł?

#budujzwykopem #hydraulika
  • 21
@hipodrom: Czyli masz ściany i strop z niemal najbardziej przenikalnego cieplnie materiału stosowanego w budownictwie (ok. 1 W na mK). Gdybyś jeszcze podał powierzchnię ścian, to można obliczyć w dość dobrym przybliżeniu, ile energii będzie przenikać przez przegrody.
@czarny_i_zly: teriva jest cieplejsza niż monolit. No teoretycznie można policzyć. Ale trzeba by też policzyć zyski słoneczne żeby miało to sens. Dodatkowo okna pewnie będą zakryte przezroczysta folia ochronna więc pewnie trzeba by wziąć z połowę tych zysków. Ale to wszystko szacunek
@czarny_i_zly: no dobra pobawmy się w liczenie. Silka ma U około 0.50 w/Mk. Załóżmy że teriva tyle samo, chociaż pewnie więcej.
Licząc z grubsza jest 400mkw powierzchni zewnętrznej, bez podłogi, jej nie liczę bo ocieplona.
Czyli przy średniej dobowej -10 na dworze i +5 w środku wychodzi.

400 * 15 * 0.5 = 3kW.
Do tego zyski słoneczne czyli jeden taki spokojnie wystarczy na całą chałupę.
@hipodrom żebyś się nie zdziwił rachunkiem za prąd ;)
Byłem w podobnej sytuacji: nieocieplona chata, na suficie gk, a wyżej membrana i dachówka. Grzałem PC, rachunek za 2 miesiące (listopad/grudzien) ponad 3k zł.