Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (338)

Ukraina
Rada UE nałożyła sankcje na 8 obywateli Rosji za aktywne wspieranie działań, które podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażają. Wśród osób dodanych do unijnej listy sankcji są funkcjonariusze państwowi – sędziowie, prokuratorzy i funkcjonariusze organów ścigania – odpowiedzialni za egzekwowanie rosyjskiego prawa na nielegalnie zaanektowanym Krymie i Sewastopolu. „Osoby te podejmowały stronnicze decyzje w sprawach o podłożu politycznym i prześladowały przeciwników nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola” – czytamy w oświadczeniu. Unijne sankcje dotyczące integralności terytorialnej Ukrainy dotyczą obecnie łącznie 185 osób i 48 przedsiębiorstw. Mają zakaz wjazdu do UE, a ich aktywa są zamrożone.
Źródło

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew napisał artykuł o braku sensu w negocjacjach z obecnym kierownictwem Ukrainy. Stwierdził, że prezydent Wołodymyr Zełenski zdradził swoją tożsamość i język rosyjski. Nazwał również ukraińskie prawo o rdzennych mieszkańcach Ukrainy „bękartem”, a platformę krymską „głupią” i zasugerował, że Rosja będzie czekać na nowe, prorosyjskie przywództwo na Ukrainie. Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, powiedział, że Ukraina w stosunkach z Rosją bierze pod uwagę jedynie oficjalne stanowisko prezydenta Władimira Putina. Zaznaczył, że Miedwiediew, który „wypadł z obecnej politycznej agendy”, „nie został zaproszony do rozmów o organizowaniu rozmów między prezydentami Ukrainy i Rosji”, a były prezydent Rosji jest traktowany z ironią nawet w rosyjskich mediach.
Źródło

Białoruś
Roczna inflacja na Białorusi wzrosła powyżej 10%. Według Belstatu, we wrześniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 10,2% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 roku. Miesięczna inflacja we wrześniu wyniosła 1,3% i stała się najwyższa w ostatnich latach. W okresie lipiec-sierpień CPI rosło o 0,1-0,2% miesięcznie. We wrześniu ceny artykułów spożywczych wzrosły o 2,1%, artykułów nieżywnościowych o 1%, usług o 0,5%.
Źródło

Litwa
Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis omówił w poniedziałek w Londynie kwestie bezpieczeństwa euroatlantyckiego oraz stosunki z Moskwą i Pekinem z kolegami z Łotwy, Estonii i Wielkiej Brytanii. Podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa ministrowie podkreślili, że NATO pozostaje głównym gwarantem bezpieczeństwa euroatlantyckiego i zgodzili się na dalszą współpracę na rzecz wzmocnienia Sojuszu w adaptacji do nowych zagrożeń. Podczas spotkania zwrócono uwagę na wkład Wielkiej Brytanii we wzmacnianie bezpieczeństwa w krajach bałtyckich. Historia potwierdza, że świat jest o wiele bezpieczniejszy, gdy Europa i Stany Zjednoczone współpracują ze sobą – powiedział Landsbergis.
Źródło

Łotwa
Obroty handlu zagranicznego Łotwy w cenach bieżących w ciągu ośmiu miesięcy br. wyniosły 22,53 mld euro – 4,73 mld euro, czyli o 26,6% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Wartość eksportu wyniosła 10,14 mld euro (wzrost o 1,88 mld euro lub 22,8%), a importu 12,39 mld euro (wzrost o 2,85 mld euro lub 29,8%). W sierpniu najważniejszymi partnerami eksportowymi w handlu z krajami Unii Europejskiej były Litwa (17,3% całości eksportu), Estonia (10,5%), Niemcy (8,8%) i Szwecja (5,6%). Najważniejszymi partnerami importowymi są Litwa (17,7% całości importu), Estonia (8,6%), Niemcy (8,2%) i Polska (8,2%).
Źródło

Estonia
Dla Estonii jeden z najważniejszych dni tego roku. Alar Karis otrzymał w poniedziałek łańcuch prezydencki, stając się szóstym prezydentem Estonii.Karis złożył przysięgę przed Riigikogu, a ustępująca prezydent Kersti Kaljulaid przekazała łańcuch prezydencki nowej głowie państwa.
"Inteligentny naród jest w stanie oddzielić ziarno od plew; rozumie motywującą moc faktów. Jednak w naszym przesiąkniętym komunikacją społeczeństwie nawet najbardziej nieprawdziwe twierdzenia mogą zyskać podziw i poparcie. Ludzie tworzą bańki informacyjne w mrocznych zakamarkach mediów społecznościowych, a ich wątpliwości niemal bez wysiłku pozbawiają rozsądku" - powiedział w przemówieniu Karis. "Inteligencja staje się niema, a uległe milczenie może nas wpędzić w kłopoty".
Źródło

Polecam:
Wokół decyzji naszego Trybunału: polecam zdecydowanie przeczytanie artykułu Rocco Todero na łamach włoskiego think-tanku Atlantico.
"Wiadomość o wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który wydaje się ustanawiać wyższość prawa krajowego nad prawem europejskim, wywołała wiele komentarzy. Większość komentarzy wydawała się jednak tak nieistotna, że pomyślałem, iż w rzeczywistości wielu z nich bardziej pragnęło po raz kolejny wywiesić sztandar dobrych i sprawiedliwych w odwiecznej krucjacie przeciwko złym i niegodziwym, niż zrozumieć prawdziwe kwestie leżące u podstaw decyzji polskich sędziów."
Polscy sędziowie powtórzyli rzecz oczywistą, podobnie jak niemieccy i włoscy: suwerenność to (jeszcze) państwo, a nie UE

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 3
@Ten_od_Hanki: artykuł na włoskiej stronie jest ciekawy. Z tego co pamiętam z praworządnoscią miało problem kilka krajów, ale żaden nie był nigdy tak grillowany jak Polska. Nie wspomne tu nawet o żółtych kamizelkach które na moich oczach były pacyfikowane niezwykle brutalnie, lub zatrzymania nacjo katalończyków w Hiszpanii. I tam nic nie wymagało interwencji hmmm. Cóż, bronienie fikołków prawnych pisu zupełnie nie ma sensu bo to co robią to zbrodnia na trójpodziale
@uszyk90: Zaczynam coraz bardziej przychylać się do zdania, że to nie w naszym - albo inaczej - nie tylko w naszym posiadaniu jest klucz do tego, czego wielu z nas nie chce i się obawia. O znaczeniu dlaczego tak jest i z czego to wynika szerzej jutro w komentarzu, który pojawi się na naszym portalu napisze nasz kolega.