Wpis z mikrobloga

Pora na przedostatnie #rozdajo z okazji premiery naszego kolejnego numeru czasopisma SMART HOME Raport

Wśród plusujących (zielonki również, jak najbardziej, owszem, zapraszamy do zabawy) rozlosuję 3x zestaw:
- Książka „10 mitów inteligentnych domów”
- Papierowe wydanie czasopisma „SMART HOME Raport 2021”
- specjalny gadżet firmowy Futunext

Ponadto ostatnio spodobała się Wam zabawa w najciekawsze funkcje domu Smart, więc ponownie: w komentarzach piszecie swoje pomysły na najciekawsze funkcje, a ten, kto dostanie najwięcej plusów otrzyma dodatkowy zestaw ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pora ogłosić zwycięzców poprzedniego rozdajo z losowania:
@Chmuradin
@Nanuno
@PrincessPig

Napiszcie na PW wszystkie dane do wysyłki (paczkomat odpada, wysyłka pocztą Polską na wskazany adres) i wrzućcie jakiś komentarz dla zasięgu :).

Korzystając z posta zajawka czwartego tekstu z Raportu:

Rozwiązania Smart Home w dużych domach. Rynek wnętrz premium. (str. 18)

Rozmowa Macieja Turskiego (MT) z Dominiką Rostocką (DR), architekt, designer, kreator marek z ponad 20-letnim doświadczeniem. Właścicielka pracowni projektowej w Warszawie. Laureatka wielu polskich oraz zagranicznych wyróżnień i nagród.

MT: Może na wstępie zapytam, na czym polega różnica wnętrz klasy premium od wnętrz przeciętnego domu?
DR: Rynek premium to przede wszystkim budynki o większych metrażach, w których priorytetem jest komfort i wygoda ich obsługi, oraz standard wykończania. Budynki powyżej 400 m2 mają inną filozofię, inne potrzeby w zakresie infrastruktury, instalacji i wyposażenia. W takich domach projektant zupełnie inaczej podchodzi do funkcjonalności oraz instalacji wewnętrznych, które przy większym metrażu całkowicie zmieniają sposób zarządzania domem. Jakość powietrza, gospodarowanie ciepłem, zarządzanie mediami, ochroną, itd. stawiają zawsze sporo wyzwań.
Natomiast w małych domach zasadniczo nie występuje w ogóle szereg aspektów technicznych wymienionych wcześniej i nie do końca jest potrzeba stosowania rozbudowanych instalacji ze względu na funkcjonalność obsługi. W mniejszych metrażach architekt nie zawsze wykorzystuje wszystkie funkcje, które z powodzeniem a często i z konieczności wdraża w dużych obiektach.

MT: Czy wiedza o funkcjonalności instalacji inteligentnej jest istotna dla architekta, który pracuje nad projektem takiego obiektu? Kiedy się uzgadnia takie instalacje?
DR: Oczywiście, wiedza jest konieczna już od początku przy planowaniu bryły i na etapie projektu architektonicznego. Najlepiej, aby inwestor od początku miał świadomość przyszłych funkcji domu. Projektując bryłę, a następnie wnętrze bardzo istotną rzeczą jest dla mnie wiedza na temat przyszłej funkcjonalności, kubatury, stylu, a nawet miejsca posadowienia obiektu, oraz wiedzy kto w nim będzie mieszkał i jak chce nim zarządzać. Te wszystkie informacje wpływają na projekty branżowe.

Powyższy tekst jest tylko fragmentem artykułu o tym samym tytule w magazynie „SMART HOME Raport 2021". Klikając w poniższy link, otrzymasz bezpłatny egzemplarz czasopisma w wersji elektronicznej:
LINK
  • 10