Wpis z mikrobloga

Dobre policzyłem, że jeżeli mam ulgę dla młodych więc pit0 do tych +- 85k, a nie chcę płacić 32% podatku od nadwyżki to, zakładając takie wynagrodzenia w kolejnych miesiącach to, żeby nie płacić podatku i odliczyć sobie ikze, to mogę tam wpłacić max 3887,5 pln zgodnie z równaniem i w picie odliczę sobie 1244 zł?
Bo więcej się nie opłaca bo i tak nie mam od czego odliczyć?
1244-32%
x-100%

Niestety nie będę widział tego na picie, bo 2óch pracodawców w trakcie roku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#ikze #pit #podatki
Pobierz Mysciak - Dobre policzyłem, że jeżeli mam ulgę dla młodych więc pit0 do tych +- 85k, ...
źródło: comment_1634203769CYorCj43QFjK0cr9awASbe.jpg
  • 14
@JoMaHaa:

po przekroczeniu progu przychodu wynoszącego 85.528 zł stosuje się w pierwszej kolejności stawkę podatku w wysokości 17%,


Nawet nie wiedziałem, to czyli w praktyce pierwsze 85k jest na 0%, 85k-170k - 17%, a ponad 170k dopiero 32%?
@Mysciak: tak czy siak wpłacaj na IKZE i inwestuj, otwórz maklerskie i już zacznij oszczędzanie, serio. Gdybym miał możliwość mieć wiedzę na temat inwestowania ( nie jest jakaś ogromna, ale pozwala na inwestowanie w etf'y itp), którą teraz posiadam w wieku <26 lat to byłbym w chuu.. dumny dzisiaj z siebie
@JoMaHaa: @Mysciak: O przyczepię się do wątku, a co jak kończyłem w maju 26 lat? Jestem w tym roku podatkowym dalej rozliczany według stawki 17%? W listopadzie przekraczam przychód 85k i z kalkulatorów wynika, że od tego miesiąca powinienem płacić stawkę PIT 32% (zaznaczyłem, że mam ukończone 26 lat), a dopiero od czerwca jest mi odciągana zaliczka na PIT.
@mare4e:
Stawka opodatkowania nie jest zależna od wieku, po prostu masz przychody zwolnione z opodatkowania przez pit0 a potem płacisz normalnie 17% do 85k i 32% ponad.
Z mojego rozumowania to póki masz ulgę to płacisz 0zł. ( do maja)
Więc wydaje mi się, że od czerwca naliczają Ci 17% dopóki nie przekoczysz 85k opodatkowanego a dopiero ponad to 32%
@kicjow:
IKE i IKZE mam w BPS, bo najniższe prowizje. Na IKZE w zależności od tego jak podatek płacisz to możesz odliczyć 17/32% . Np. wpłacasz 5000 to możesz odliczyć 0,17/0,32*5000, no chyba, że nie masz czego odliczyć to wtedy się nie opłaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kicjow:
5000 obniża dochód
Jak masz np. 50000 dochodu i z tego 17% płacisz to masz 8500 podatku do zapłaty łącznie
Jak wpłacisz na ikze 5000 to odliczasz od dochodu 50000-5000 i masz tylko 45000 dochodu czyli *0,17 7650 podatku do zapłaty. Więc prawie tysiąc dostajesz do ręki z powrotem przy rozliczeniu pita jak pracodawca odprowadzał dobrze podatek.