Wpis z mikrobloga

1973 + 1 = 1974

Tytuł: Śniadanie u Tiffany'ego
Autor: Truman Capote
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
ISBN: 8389651629
Tłumacz: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Mediasat Poland
Ocena: ★★★★★★★★

Powiedziała, że trzeba chcieć coś robić, żeby to robić dobrze, a ona nie chce. No to pytam „Czego ty chcesz, do diabła?”, a ona „Jak sama się dowiem, to od razu dam ci znać”.


Philip K. Dick twierdził, że różnica między opowiadaniem a powieścią polega na tym, że opowiadanie jest o morderstwie, a powieść o mordercy. Mimo że w Śniadaniu u Tiffany’ego nikt nikogo nie morduje, to w myśl tej definicji jest to powieść, mimo swojej skromnej objętości.

Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem tego, w jaki sposób Truman Capote wykreował bohaterów. Z Holly Golightly na czele, ale nie tylko.

Sama Holly jest postacią bardzo antypatyczną. Infantylną, samolubną, niezdecydowaną, impulsywną, niestabilną, pełną sprzeczności. Kobietą, jakiej rozum kazałby unikać, ale nie tylko rozumem kieruje się mężczyzna, a czasami rozum w tym kierowaniu się zajmuje rolę bardzo poślednią. I może właśnie dlatego ta postać jest taka ciekawa.

Kolejną rzeczą, która mi bardzo zaimponowała jest to w jaki sposób autor pisał o zwykłych zdarzeniach. W całej książce nie stało się nic szczególnego, a i tak było to szalenie interesujące. Myślę, że duża w tym zasługa tłumacza, pana Rafała Śmietany, ale też właśnie bardzo ciekawych postaci. Same ich reakcje na te zwykłe rzeczy, choć też zwyczajne, były zajmujące. Jeśli doda się do tego drobne tropy, które autor zostawia po to, żeby podjąć je później, kiedy czytelnik w zasadzie zdąży o nich zapomnieć, to wychodzi naprawdę kawałek (choć nieduży) dobrej lektury.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 1973 + 1 = 1974

Tytuł: Śniadanie u Tiffany'ego
Autor: Truman Capote...

źródło: comment_1634667683rfUddfbtTmI8WJUUQ3OyjC.jpg

Pobierz
  • 8
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.3 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 224
Gatunek książki: zbiór opowiadań

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2018-02-04 - Użytkownik cebulepotargalwiatr ocenił na: ★★★★★ (5.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-12-21 -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@augusto-mises: Bo czytało się bardzo dobrze, a to zawsze jest trochę zasługą tłumacza. To jak dobiera słowa, jak zachowuje rytm. Bo dla mnie książka to więcej niż historia. To też język czy tempo narracji.