Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Temat który się przewija tutaj wielokrotnie, w tym nawet dzisiaj był poruszany:

Dla wszystkich zastanawiających się czy branża IT już leży czy upadek jest tuż za rogiem. Przykład dla takiego Wrocławia bo to modne miasto na wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
We Wrocławiu jest obecnie około 110 tys. studentów na różnorakich kierunkach. Ile z tego jest w eldorado zwanym IT? 6.5 tys.

Pytanie do wszystkich wieszczących załamanie i generalny marazm - serio uważacie, że rynek się przesyci w momencie gdy jedna z najlepiej opłacanych branż przyciąga niecałe 6% studentów? Przecież nawet po przerzuceniu roboty do Indii, zatrudnianiu doświadczonych ludzi z Ukrainy i ogólnym parciu całego świata na IT niedobór specjalistów się jedynie powiększa. Co do bootcampów czy samouków to nikt rozsądny nie będzie ich wliczał do puli bo z tych wszystkich co się w końcu dostaną na wymarzonego juniora to sensownym seniorem, któremu można powierzyć projekt będzie max kilka %.
#pracbaza #studbaza #praca

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6176f5967f4944000a588aab
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: ale na studiach masz limity. Nie będzie tak, że nagle połowa studentów będzie na informatyce. Kierunków jak Elektronika, Elektromechanika, Automatyka i pokrewne bez problemu można się przekwalifikować. Jest duży przesyt, głównie bootcampowcami albo ludźmi co nagle chcą zmienić branże i nie bardzo jest w kim wybierać
Jest coraz bardziej słabo. Kompletnie nie ma ludzi do roboty tzn specjalistów, a nie code ninja po bootcampach. W mojej korpo specjalistom płaci się naprawdę dobrze, powyżej rynkowej. Zresztą nie tylko o devów tu chodzi, dobry PM, BA to również skarb.
OP: @nieocenzurowany88:Ostatnio widziałem 45k za polecenie architekta z Javki także ten ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@yggdrasil: Dokładnie mam takie same przemyślenia. W dodatku sporo osób po IT idzie w sieci albo z niewiadomych przyczyn do januszexów w charakterze "informatyka" od wszystkiego. Jest jeszcze niemały odsetek kończący infę i nie łapiący żadnych praktyk i marudzący, że pracy nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°
@AnonimoweMirkoWyznania: kierunek na studiach to "Informatyka” nie IT.
Teraz idąc dalej, są jeszcze ludzie którzy się przekwalifikowują, a na studia nie poszli.
Czy przesyci się to nie wiadomo, narazie mam wrażenie, że stawki spadły/stanęły w miejscu przez frajerów którzy myślą, że oferując pracę za daromo,” zostaną nagle docenieni i zacznie im się płacić dużo.
@AnonimoweMirkoWyznania:

architekta

specjalistę

doświadczonego programistę

Tu są słowa klucze xD
Wiecie gdzie szukają specjalistów w znaczeniu specjalistów z kilku/kilkunasto letnim doświadczeniem? - wszędzie xD

Jest różnica między małpą od kodu, których da się zatkać osoba po technikum informatycznym, a dosłownym artystą kodu, który ma pomysł, plan i wie jak coś zrobić. To jest umysł jednocześnie ścisły, humanistyczny, społeczny, zarządzający i jeszcze praktyczny. Ci to zarabiają 30k+. Ilu jest takich kuców? Na
OP: @ponczek721: Informatyka - IT, potato - potato. Jest to kierunek predysponowany bezpośrednio do pracy w IT.
Ludzie się przekwalifikowują od lat - jakoś trendu skokowego nie widać, nie widzę sensu aby brać to pod uwagę. Tak jak wspomniałem, z wannabe IT Crowd wartościowych specjalistów będzie góra klika %.
Gdzie te stawki spadły? Chyba na interna u Janusza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wszystkie statystyki mówią o
@AnonimoweMirkoWyznania: ale co masz na informatyce, a w czym jest zapotrzebowanie xD
O chmurach, testowaniu, machine learningu, kryptografii i takie tam nie ma NIC na studiach. Nawet nie ma zbytnio wspomnienia o takiej dziedzinie (według programu, dydaktycy sami dają jakieś nawiązania anegdotyczne.
@Kazadum: patrzyłam na różne sylabusy różnych uczelni, na "informatyka" na inż nikt nie miał kryptografii, ewentualnie były jakieś dedykowane kierunki o innej nazwie na WAT.
Na politechnikach były różne informatyki, pod różnym kątem w zależności która katedra ¯\_(ツ)_/¯
Nie oceniam przez swoją uczelnie u mnie babeczka przy matematyce dyskretnej trochę sała jakiś wstęp i oddelegowała zaciekawionych do konkretnych ksiązek
@ponczek721:
To nie wiem na jakie uczelnie patrzyłeś, ale ja na Polibudzie miałem zarówno Architekturę Komputerów opierająca o asemblera i mikroprocesory, kryptografię, aktualnie na semestrze mam trzy przedmioty z baz danych ->
-Nierelacyjne Bazki
-Zaawansowane (kontynuacja podstaw baz danych z MSSQL - TSQL przeważnie)
-Database Administration (Zarządzanie bazą danych Oracle)

W tym momencie mam również Sztuczną Inteligencję + Metaheurystyki i wspomniane również przez Ciebie, systemy przetwarzane w chmurach (AWS). Więc to
@Yakooo: ale bazy danych są wszędzie, chyba coś źle napisałam wyżej/źle przeczytałeś :D

Kryptografii nie miałam jakoś może w takim razie dzienie uczelnia zrobiła mi matematyke dyskretną, ale architekture też miałam, ale zbytnio z kryptografi nic tam nie było.
Sztucznà inteligencje i nauczanie maszynowe też miałam, ale mam wrażenie, że nic konkretnego i raczej wyszłam z niedosytem.
AWS u mnie uczelnia robiła "dla chętenych" szkolenie + cert.