Wpis z mikrobloga

Cześć i czołem, kluski z rosołem. Mam pytanie więc otaguję idiotycznie, bo się nie znam ale liczę na to, że ktoś się zna i być może pomoże.

#programowanie #raspberrypi #arduino

Przepraszam na wstępie, że wielu uzna mój wpis jako, hmmm, głupi.

Mój syn ma 10 lat i jest zafascynowany systemami operacyjnymi. Tworzy jakieś symulatory starych Windowsów na platformie scratch, wygląda to jak np stary XP i ma jakąś tam ograniczoną funkcjonalność. Można kliknąć, otwierają się foldery, czas zgadza się z systemowym itd. Widzę że ma po kilka tysięcy wyświetleń i komentarzy, więc kogoś to interesuje. Dla mnie szok, chyba troszkę odstaję od poziomu dobrego taty bo wiedziałem że coś tam grzebie ale nie miałem okazji by zagłębić się w temat ( mieszka z mamą, long story). Ale do rzeczy: pomyślałem że może można go zainteresować podstawami programowania i elektroniki ale nie wiem jak się do tego zabrać, więc pragnę prosić szanownych Mirków o sugestie.

Zajrzałem na stronę Forbot celem uzyskania informacji o różnicach pomiędzy raspberry i arduino i wydaje mi się że rozsądniej będzie wejść w malinkę. Forbot ma nawet kursy i możliwość zakupu sprzętu do wyżej wspomnianych https://botland.com.pl/1247-forbot-elektronika tylko nie wiem od czego zacząć, jak to ugryźć, może niekoniecznie z gotowym zestawem?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie i pomoc. Zdjęcia celem weryfikacji tu o w komentarzach.
Pobierz s.....s - Cześć i czołem, kluski z rosołem. Mam pytanie więc otaguję idiotycznie, bo ...
źródło: comment_1636274364Y54Q5282OOstJqEsaVEte7.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@supersonicmikeoftheskies: malina i Arduino moim zdaniem będą za trudne i młody może się zrazić jak nie będziesz go ciągle wspierał.Jak zna już scratcha to proponuję BBC microbit, można programować w scrachu albo w pythonie. Jak nabierze wprawy to dopiero Arduino gdzie można się pobawić elektroniką, np zbudować zdalnie sterowany samochód ale programuje się w c, a to nie jest przyjazny język( ͡° ͜ʖ ͡°) Malina może służyć
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@supersonicmikeoftheskies: właśnie sprawdziłem ten symulator, to jest zestaw prostych komend akcja-reakcja, np jak najedziesz myszką na obrazek to podmień obrazek na inny. Lepszy będzie BBC microbit a nawet dwa bo mogą się łączyć ze sobą, cena ok 200zl za 2. I pamiętaj, że samo kupno nie wystarczy, trzeba jeszcze z nim spędzać czas i pokazywać drogę.
@supersonicmikeoftheskies: A ja Ci jeszcze namieszam. Jako osoba pracująca z młodymi polecam:
https://trobot.pl/sklep/makeblock-roboty-edukacyjne-dla-dzieci/makeblock-robot-mbot-s/
To gotowy robot, programowalny w scratch, zgodny z arduino.

Również jeśli młody bawi się już scratchem to jednak polecam adruino nad rpi. Jest 10 razy tańsze. 4 razy trudniej je upalić, da się kupić dobry zestaw startowy z allegro poniżej 100. Do tego masz różne projekty umożliwiające programowanie arduino ze scratcha.
@lukaszw_: młody nie lubi linuxa, to z jego opisu:

Hello!
I'm messijestsuper and I like computers, Macs, Windows, Android, iOS and everything else that relates to technology (except Linux).
Here you can view all my projects!