Wpis z mikrobloga

2127 + 1 = 2128

Tytuł: K-PAX
Autor: Gene Brewer
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
ISBN: 8324001840
Tłumacz: Maria Gardzielow
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 248
Ocena: ★★★★★

38/52

Do szpitala psychiatrycznego w Nowym Jorku trafia człowiek, który twierdzi, że przybywa z odległej planety o nazwie K-PAX. Jego ojczysta planeta ma być idyllą, gdzie nie trzeba pracować ani się uczyć i robi się co chce. Nie istnieje tam też przemoc oraz, w zasadzie, seks (ten wiąże się z bólem, a problem reprodukcji i tak nie istnieje, skoro mieszkańcy planety żyją po 1000 lat). Bohater (nazywany przez siebie "protem") podróżuje po wszechświecie zbierając informacje o zamieszkujących je cywilizacjach. Rewelacje prota nie robią większego wrażenia na opiekującym się nim lekarzu dr Brewerze, jednak okazuje się, że przybysz przejawia na pozór nadzwyczajne zdolności.

Trochę się rozczarowałem, bo film bardzo mi się podobał, natomiast książka jest w zasadzie przeciętna. Zwłaszcza słabo wypadają rozmowy "psychiatry" Brewera, który kompletnie nie potrafi prowadzić dialogu, przerywa drugiej osobie, zadowala się lakonicznymi odpowiedziami na najbardziej zdumiewające tematy i bezsensownie unosi się gniewem. Na plus jest na pewno postać prota, który ma swój charakterystyczny styl, a także jego historia, która mogłaby być ciekawym zapisem choroby.

Na mój gust za dużo tutaj inspiracji "Lotem nad kukułczym gniazdem", a wszystko jest jakieś takie cukierkowe i, w gruncie rzeczy, naiwne, pomijając już peany prota na rzecz komunizmu (nie nazwał go tak, ale jak inaczej określić system, gdzie nie ma religii, kapitalizmu, własności prywatnej, instytucji rodziny itp.?).

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantastyka
Pobierz Dziadekmietek - 2127 + 1 = 2128

Tytuł: K-PAX
Autor: Gene Brewer
Gatunek: fantastyka,...
źródło: comment_1637274034l8KniLYfq4ab6WfTOUQsPm.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: inne

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-01-17 - Użytkownik petla_sprzezenia ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Otchłań (Piotr Patykiewicz) - najnowsza recenzja usera Akatrosh ★★★★