Wpis z mikrobloga

TLDR: Nietypowe rozwiązanie sieciowe (°°
O kuхwa, Mirki z tagu #informatyka i #siecikomputerowe – co tu się odjeхаło to ja nawet nie. Byłem dzisiaj w redakcji pewnego wydawnictwa. Stacje robocze pamiętające stare, dobre czasy DDR-ów 2 i socketów 775 i Windowsa XP żywego nawet dziś. Photoshop CE7 i Corel Jedenastka to nadal codzienność. Klawiatury żółte, monitory powycierane i wypalone. Komputery grafików na Core 2 Quadach i nVidiach 9400 GT. Generalnie jest grubo. No i płyty główne wypasione jak na tamte czasy, cztery sloty na DIMM, osiem (albo sześć) portów SATA, diody na płycie, dobry czipset. Ram skrzętnie dokładany przez lata, na początku było 4GB, finalnie skończyło się na 8GB. Karty sieciowe to zawrotne 100 Mbpsowe integry. Ale zaraz, co to za dziwny duży komputer? To serwer. A co to za pudełeczko koło serwera? Pewnie switch. I teraz uwaga. Zostałem wezwany do wyczyszczenia tegoż serwera, bo działa coraz wolniej i nie działają nowsze drukarki wielkoformatowe do drukowania makiet. Moją uwagę wzbudził rzeczony switch. Wyobraźcie sobie, że serwer miał jeden interfejs ethernetowy 100Mbps oraz złącze FireWire. Dlaczego piszę o złączu FireWire? Bo zwrócił moją uwagę switch. Myślałem, że to może jednak router, i to może on zamula. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że to KONCENTRATOR FIREWIRE. Ktoś 10 lat temu postawił SERWER ZASOBÓW I KONTROLER DOMENY na protokole TCP/IP po #!$%@? FIREWIRE. Rozumiecie to? Windows XP obsługuje natywnie stos TCP/IP po FireWire, a co za tym idzie – Windows Server 2003 także. Więc ktoś założył DC z AD i DNS po interfejsie FireWire. Dołożony został routing do internetu z interfejsu ethernetowrgo. Od serwera ciągnie się pyta kabli do poszczególnych biurek i kolejnego rozgałęźnika (stacji wzmacniakowej?) a tam dalej do wypasionych przestarzałych stacji graficznych. Pierwszy raz musiałem powiedzieć klientowi, że sorry, ale takiego czegoś nie widziałem nigdy w życiu, i patrząc po stopniu absurdu nie podejmę się tego bez gruntownej modernizacji serwera i infrastruktury.

Klient: To wtedy tak dużo kosztowało, kolejny specjalista mówi, że widzi coś takiego pierwszy raz w życiu. Widzi pan - stać nas! A pan niech się doszkoli, bo w pana wieku to już się zapomina.

Zdjęcia nie wstawiam, ale postaram się wysłać tam zaprzyjaźnionego sieciowca, może zrobi zdjęcia zanim pokłóci się z wydawcą.

Może zrobię taki cykl historyjek #przepastnasiec o anegdotkach sieciowo-serwisowych?
  • 23
TCP/IP po FireWire

Ja wiem że coś takiego istniało bo raz czy dwa korzystałem jako sieć ad-hoc. Nawet to wszybsze było niż ethernet 100 po firewire 800. Ale aby postawić na tym całą sieć firmową to ktoś bardzo mocno musiał mieć wyobraźnie.

A co do rozwiązania tego problemu... No cóż... Nowe drukarki nie mają sterownika do XP. Więc trza zainwestować kase na nowe sprzęty. Inna spawa że tyle lat nie inwestowane to
@PAST Oj jakbyś widział co się dzieje na obiektach sportowych i niektórych państwówkach XD zajmowałem się ponad 6 lat systemami sieci, CCTV, kd, systemów parkingowych i innych pierdół. Urządzeń sieciowych dwa razy tyle co potrzeba (nie chodzi tu o jakieś hotspare, czy zabezpieczenie na ewentualne przeciążenia tylko stricte ładowanie towaru na jak największy koszt projektu)na przykład o ile dobrze pamiętam na jednym ze stadionów 18? Serwerów CCTV (z tego co pamiętam to
@PAST: ja rozumiem, ze FW było kiedyś ultra, ja rozumiem, ze domena itd. ale 10 lat temu (jak napisales) to firewire juz było #!$%@? zombiakiem. pewnie przetarg trwał 5 lat, technologia została jaka była w ofercie i ktoś kumaty to #!$%@?ł, skupując po cenie złomu a sprzedając po rynkowej na moment wyceny. nawet nie wiedziałem że da sie (dało sie) coś takiego (eth po FW puścic) zrobić, zawsze myslałem ze FW
@PAST ahh FireWire pamiętam pierwszą kamerę JVC ojca i musiałem to kupić żeby zgrać film. Zgrywałem przez windows movie marker do .avi i jaki był szok że nagranie tyle zajmuję miejsca na dysku. Gierki tyle nie zajmowały co film z kamery ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wojciet ja musiałem w 2012 załatwiać kartę scsi do współczesnego kompa, żeby skaner wielkoformatowy podłączyć, wiem z czym to się je. ale żeby sieć stawiać? to tak jak teraz byśmy chcieli sieć na BNC stawiać #!$%@? xD
@Just_Piotrek: No ja jak to zobaczyłem, to tez nie wierzyłem. Natomiast panel sterowania nie kłamie, ładnie nadana adresacja, domena działa. Cud #!$%@? nad Wisła.
@Just_Piotrek: Mam wiernego klienta, który niestety ma maszyny przemysłowe ma BNC i sterownik na BNC i Windows 95, wiec nie da rady tego zmodernizować, ale nie ma tez takiej potrzeby, a udało się obejść to dokładając do sterownika kartę ISA z obsługa protokołu TCP/IP i tak puścić go do biura.
@PAST ale tcpip pójdzie po każdym medium, to jest dopiero 3-4 warstwa xD niżej jest śmieszniej bo jakoś fizycznie to musi ze sobą gadać i tu podziwiam jak sie BNC żeni ze switchami xD czaj takie wynalazki jak bluetooth wpinane do sieci eth. jeszcze to przez vpna przepuść na drugiej warstwie żeby telefony działały. to jest #!$%@? wyzwanie xxi wieku xD link na bt do eth przez vpn żeby voip działał xD
Kumpel pracował w podobnej firmie. Tam szef firmy serwisującej im drukarki przyszedł z propozycją modernizacji do jego szefa, bo już nawet używanych części nie szło dostać.
@Pan_Slon: Tego, że jakkolwiek z punktu widzenia szybkości transferu to ma sens, to sens tego wdrożenia jest żaden z powodu inżynieryjnego – to nie jest standard pod budowę infrastruktury sieciowej. Nie ma skrętek pod FireWire, końcówek tez nie, switche czy koncentratory to rzadkość. Generalnie fajne na P-2-P natomiast nie na prace w trybie domenowym.