Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś kto w swoim zakresie zmontował monitoring kotłowni? Mam kocioł na ekogroszek z podajnikiem i sterownikiem który pokazuje obecną temperaturę pieca i w zasadzie tyle.

Chciałbym dodać:

1. monitoring temperatur zasilania i powrotu CO. W zasadzie to jak to się robi, czujnik ds18b20 przyklejony do rury i zaizolowany z zewnątrz czy jak?

2. Temp spalin - najlepiej byłoby dziurę w czopuchu zrobić i wpuścić czujnik ale jaki? A może tez na taśmie przyklejony do czopucha zwykły ds18b20 z jakimś offsetem?

3. Monitoring zużycia ekogroszku - macie jakiś pomysł? Może przeliczenie poprzez smart gniazdko zużycie prądu na czas działania podajnika a z czasu działania podajnika i jego wydajności wyliczenie ilości zużytego ekogroszku?

Docelowo wszystko po wifi czyli czujniki+esp itd wpięte w HA

#homeassistant #elektronika #ogrzewanie #budujzwykopem
#smarthome
  • 8
@ozzi91:
1. ds18b20 pezyklejony do rur i odizolowany termicznie
2. ds18b20 wytrzymał mi kilka tygodni, ale przy pellecie - tam temperatury chyba wyższe
3. przy pellecie mam hc-sr04, nie wiem czy przy groszku się nie zapyli

No i to wszystko najprostszym esp8266. Łączny koszt <50zł
@rolfik_r1: 1.ok
2. przyklejony miałeś tak samo jak do rur? Nie wiem na ile wytrzyma właśnie bo niby do 125*C jest a tyle spokojnie mogą spaliny dobić.
3. Poziom ekogroszku mam zamiar ogarnąc na hc-sr04 ale dodatkowo chciałem też zużycie mieć liczone inną metodą właśnie

@dktr: 1.ok
2. jakiś konkretny czujnik?
3. coś więcej?

@k0201: jakis konkretny?
@ozzi91: No enkoder, albo magnes do ośki przyklej i kontaktonem licz impulsy, wiadomo że ileś tam obrotów to podanie konkretnej ilości opału. Dowolna termopara, masz tysiące gotowców.
@ozzi91:
2. miałem powieszony w kominie
3. zużycie możesz liczyć tak jak pisze @dktr - enkoderem albo pomiarem zużycia energii przez silnik. Masz pewnie jakieś opcje sterowania ręcznego więc odpal sobie podajnik na minutę i zważ ile groszku przewali. Będziesz mógł wyliczać