Wpis z mikrobloga

@tomasz-klaus: Czyli fabryki polprzewodnikow caly czas pracują na pelnych obrotach i nadal nie są w stanie zaspokoic tych dodatkowych chetnych ktorzy doszli przez te kilka miesiecy wstrzymania prac?
@lastro: chiny podobno wstrzymały sztucznie ale koncerny nie ruszą tak szybko, dopiero muszą otrzymać niezamówione przez kryzyz częsci, zrobić te auta, wysłać je do dealrów a dealerzy odpowiednio sprzedać więc to trwa, z drugiej strony sporo mniejszych firm upadło w łańcuchu dostaw + covid i niepewność związana z obostrzeniami klimatycznymi, koncerny postępują konserwatywnie, muszą domknąć rok, czekając na rozwój w 2022
@lastro: budują tak zajebiście szybko jak Izerę albo fabrykę masek w Stalowej Woli, budowa fabryki typu plant to rok, uruchomienie produkcji to kolejny rok, wejście na pełne obroty to kolejny rok, w 3 lata dla mnie byłoby ok
@lastro: azjaci lubią pogrywać z białasami przy takich okazjach. Pamiętasz powódź w fabrykach dysków twardych? Zalało, wysuszyli, wznowili produkcję a kryzys dopiero się rozkręcał. Po czasie wyszło, że chodziło tylko o kasę na bujnięciu rynkiem.
Jak im się to opłaca? Nie wiem.
@syn_admina: wchodzi kura na autosradę 3 pasmową bo ja ją tam wypuściłem, auta widzą ją z daleka i zwalniają i hamują, kura biegnie przez autostradę kilkanaście sekund, zwalnia i hamuje kilka aut, kura przebiega, za nimi hamują nastepne, i następne, robi się zator kilka kilometrów dalej i pół godziny po przebiegnięciu kury, tak dzaiałają supply chains w dzisiejszym świecie, bo dywersyfikacja ryzyka za dużo kosztuje, coś jak teoria wąskiego gardła
Co z tym? https://elektronikab2b.pl/biznes/53279-w-unii-europejskiej-powstana-zaawansowane-fabryki-polprzewodnikow


@lastro: przecież oni nawet nie mają koncepcji. Więc jeszcze dobre kilka lat zanim cokolwiek zaczną budować. Infineon w 2019 roku zaczął budować nową fabrykę półprzewodników w Austrii. Budynek powstał w 2020. Teraz ruszyli z produkcją i przez 5 lat będą ją zwiększali zanim osiągną planowaną wydajność. Więc od samego rozpoczęcia budowy do startu produkcji trzeba 30 miesięcy.
@lastro: "Normalni" dystrybutorzy typu Farnell/Mouser/AVNET/Arrow... nie mają nic na magazynie a chińscy dziesiątki tysięcy sztuk tego samego elementu ale w cenie kilkukrotnie wyższej niż cena producenta albo w cenie na telefon.
Chiny gdzie większość "prostych" półprzewodników jest produkowana (albo pakowana) w pierwszej kolejności zaopatrują rynek wewnętrzny i tym sposobem trafia to do spekulantów.