Wpis z mikrobloga

Najnowsze statystyki koronawirusowe z UK i kilka ciekawych obserwacji:

- 82% zgonów to osoby zaszczepione przynajmniej jedną dawką, a 78% dwiema dawkami
- W przeliczeniu na 100k osób, zaszczepieni dwiema dawkami umierają z covidem od 3.5 do 6 razy rzadziej niż niezaszczepieni ani jedną dawką; wyjątkiem są osoby 80+ gdzie iloraz ten wynosi zaledwie 2.5
- Niezaszczepieni ani jedną dawką w wieku 18-29 umierają na covid około dwa razy rzadziej niż w pełni zaszczepieni 40-49. Podobnie jest przy porównaniu niezaszczepieni 30-39 vs zaszczepieni 50-59.

A teraz wniosek:
Koronawirus ewidentnie pokazuje swoją największą siłę w przypadku ludzi starszych i schorowanych & są to czynniki ważniejsze niż status zaszczepienia. Skuteczność preparatu, który tzw. wolne media nie przestają przestawiać jako cudowny środek jest w rzeczywistości ograniczona w stopniu nie dającym się zignorować. Osoby będące w tzw. grupach ryzyka powinny wziąć szczepionkę na zasadzie "lepiej mieć niż nie mieć", ale zdecydowanie nie jest to powód by przestać się bać i na siebie uważać.

Nie wolno zapominać, że osoby starsze i/lub z chorobami współistniejącymi i tym samym bardziej narażone szczepią się częściej niż osoby młode i zdrowe - stąd spadająca skuteczność powyżej 80 roku życia. Myślę jednak, że w przypadku osób zmarłych w wieku poniżej 60 lat można śmiało założyć, że większość z nich dalej by żyła pomimo swojej przewlekłej choroby i tym samym nie można stwierdzić, że szczepionka zadziałała skutecznie, a w rzeczywistości tych ludzi zabiły choroby współistniejące.

#koronawirus #szczepienia #neuropa #4konserwy #nauka #gruparatowaniapoziomu
  • 3
@kurczok: To co ja napisałem to proste fakty wynikające z tabelki na 23 stronie. Ilość stwierdzonych zakażeń to natomiast coś co można zignorować bo nie ma odwzorowania w rzeczywistości. Przykładowo, wśród szurów w UK zakażeń będzie mniej bo nie chcą się testować. W PL z kolei na odwrót - osoby zaszczepione nie dostają skierowania na test.

Zresztą, twoje ilorazy nie odbiegają znacząco od moich więc nie wiem gdzie manipulacja.