Wpis z mikrobloga

Czołem mirki, chciałem sprawić rodzicom prezent w postaci ekspresu do kawy. Rodzice nie są jakimiś smakoszami ale regularnie piją kawę. Moje pytanie - jakiego rodzaju ekspres kupić. Sam nie pije kawy i się na tym nie znam. Warto wydawać 2000+ na ekspres ciśnieniowy czy też lepiej najpierw zobaczyć kapsułowy, kolbowy, przelewowy?
#rtv #blackfriday #pytanie #kiciochpyta #kawa #prezent
  • 14
@DarSan: najpierw się dowiedz, czy nie będzie stał i się kurzył. sam z różową jestesmy smakoszami, ale kawa z ekspresu jest po prostu inna. kupiliśmy ekspres. tydzień piliśmy z niego kawę i teraz stoi i się kurzy.. więc rozeznaj temat zanim wyrzucisz kasę w błoto.
To jak pijecie?


@graf_zero: z kubka, ustami ( ͡° ͜ʖ ͡°) normalna sypana kawa zalewana wrzątkiem. smakuje całkowicie inaczej niż z ekspresów ciśnieniowych.

@DarSan: do przelewowych nie podchodź. ekspresy na kapsułki drogo wychodzą. ja bym kupił na początek używkę z OLX'a, ciśnieniowy na zwykła kawę sypaną. nawet za 200 PLN dostaniesz. daj rodzicom się napić, zapytaj jak smakuje, a potem dalej kombinuj.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DarSan: moja mama piła zawsze zwykła zalewajke, dwie łyżeczki sypanej kawy i wrzątek. Rok temu kupiłem jej przelewowy mellita aroma fresh i jest git. Bardzo zadowolona.

Imo dobry wybór, chyba że ktoś pija tylko kawy mleczne czy klasyczne espresso. Chociaż i tutaj sypalismy ciemniej palone ziarna i wtedy można sobie pienić mleko w dzbaneczku jakimś ręcznym spieniaczem ¯\_(ツ)_/¯

Z pokoleniem rodziców jest ten problem ze oni nie lubią nowości i choćbyś
@Dumpster: zasada działania. przelewowy to praktycznie to samo co zalewanie kawy wrzątkiem w kubku. Do tego kawa która stoi kilka godzin już nie smakuje tak dobrze, nawet jak jest ciepła. Ekspres przelewowy jest fajny do biur gdzie dużo osób pije ciągle kawę i robisz świeże nastawy, ale jak chcesz dla siebie kupić to najlepszy będzie ciśnieniowy, z młynkiem, chociaż jak pisałem - kawa z ciśnieniowego nie każdemu smakuje. Szczególnie jak jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@biauek_jak_mogles: a kto powiedział że kawa musi stać w przelewowym, przecież można ją wypić od razu. W tanim ekspresie automatycznym młynek będzie kiepskiej jakości i nie zmieli ziarna odpowiednio drobno na prawdziwe espresso. Filtrowanie w przelewie i odpowiednie proporcje bardzo wpływa na smak kawy i to jest zupełnie co innego niż zalewana kawa.
@DarSan: ja miałem taki zestaw: jeden z tańszych modeli de longhi + oddzielnie młynek do kawy graef, który kosztował więcej jak sam ekspres, ale aromat świeżo zmielonych ziaren jest nie do podrobienia, w 2k powinieneś się zmieścić.

Niestety trochę #!$%@? się z tym jest. Odkamienianie, trzeba pamiętać żeby dobrze wyczyścić dyszę od spieniania mleka po każdym użyciu. Czasem coś się #!$%@? (przez 3 lata był spokój a potem średnio raz na
@DarSan: philips/saeco mają często promki -30% przy zakupie z ich sklepu internetowego. Zdecydowanie polecam ekspres. Tylko jedna uwaga: z dzbankiem jest więcej problemów niż z samą rurką.
@DarSan: Jeśli zdecydujesz się na kawiarkę to polecam Bialetti ze stali nierdzewnej a młynek do kawy firmy WMF Stelio albo żarnowy Krups. Moja mama też zalewajkę pije ale nawet zalewajka ma inny smak jak jest zrobiona ze świeżo zmielonej kawy, no i ten zapach ;)
@DarSan: za 1250 zł mają też ekspresy bez automatycznego spieniacza do mleka. Moim zdaniem automatyczny spieniacz nie jest aż tak potrzebny. Używam go może kilkanaście razy w roku i myślę, że równie dobrze mógłbym używać zwykłego spieniacza "wolnostojącego".