Wpis z mikrobloga

Chciałbym oszacować ile będę płacił raty kredytu hipotecznego, albo ile będę mógł pożyczyć przy danej racie. Jak to się liczy? Przypuśćmy tak, chciałbym płacić 3-4k miesięcznie przy kredycie ze stałym oprocentowaniem na 5 lat. 5 lat to 60 miesięcy, 3000złx60 = 180 000 zł. Czyli jak pożyczę 180 000, to będę płacił 3000zł miesięcznie + haracz dla banku. Ile wynosi ten haracz?

Nie mogę znaleźć kalkulatora, który by mi pomógł, chcę to sam policzyć.
#pytanie #pytaniedoeksperta #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkania
  • 29
@kipowrot: Raty stałe = płacę to samo wszystkie 60 miesięcy, malejące = płacę tyle ile se Glapiński wymyśli? To czemu te drugie to "malejące"?

Nie to nie zgadza się, bo jak dam stałe to mam mniejszą. Pytam o tą opcję gdzie nie ma różnicy ile se RPP wymyśli w trakcie. Właśnie dlatego interesuje mnie 5 lat (drugim powodem jest komfort psychiczny).
@Drmscape2: Ale nie pytam o % tylko wzór, rozumiem, że wzór jest taki sam jak przy "stałej racie" (zmiennej stopie) tylko zamiast wibor+marża wstawiam coś innego (powiedzmy 5), tak?

Dobra a jak rata to 35% wynagrodzenia (3.5k vs 9.5k), to jest git?
@blargotron: Powiedziałbym, że przy sytuacji gospodarczej jaką mamy, to dość dużo. Rozważ dłuższy okres kredytowania i nadpłacaj, kiedy cię stać, ale żeby stałe miesięczne zobowiązanie było niższe w razie zawirowań.
Raty stałe = płacę to samo wszystkie 60 miesięcy, malejące = płacę tyle ile se Glapiński wymyśli? To czemu te drugie to "malejące"?


@blargotron: Nie należy mylić rodzaju oprocentowania (zmienne/stałe) z rodzajem rat (równe/malejące).

Wzory znajdziesz niżej
https://pl.wikipedia.org/wiki/Raty_r%C3%B3wne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Raty_malej%C4%85ce

Przykładowe kalkulatory
https://www.ing.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/kalkulator-kredytowy
https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/

@Drmscape2: No ale biorę stałe i tylko 5 lat. A mogę wziąć formalnie np. 10 ale tylko tak dla picu, a spłacić w 5 (dawać 2x tyle
@kipowrot: Na tych dwóch stronach są opisane raty stałe (równe) i raty zmienne (malejące), ale nie jest powiedziane, co się dzieje ze stopą procentową.

Czy dobrze rozumiem, że przy kredycie na 5 lat ze stałą stopą procentową, wyliczenia są takie jak w artykule https://pl.wikipedia.org/wiki/Raty_r%C3%B3wne tak jak przy kredycie ze zmienną i stałymi ratami, tylko różnica jest taka, że w tym drugim wypadku za r podstawiona jest wartość WIBOR + prowizja banku,
@blargotron: Nie wiem dlaczego nikt Ci jeszcze tego nie napisał... Odpowiedź to RRSO x pożyczona kwota / 12. Czyli dla RRSO 4% i kredytu 180k odsetki to będzie 600 zł/msc (w miarę zmniejszania się salda zadłużenia coraz mniej), dla rat malejących pierwsza rata 3600 zł/msc.

Szukaj oferty jak najtańszego kredytu. Na koszta składają się:
- marża banku (stała)
- WIBOR (zmienny lub stały)
- prowizja (może jej nie być)
- ubezpieczenie
@marcpol: Dzięki, tylko żaden z tych artykułów na Wikipedii nie wspomina o stałym oprocentowaniu. Natomiast te kalkulatory tak, dzięki za nie.

@kipowrot: Na tych dwóch stronach są opisane raty stałe (równe) i raty zmienne (malejące), ale nie jest powiedziane, co się dzieje ze stopą procentową.


@blargotron: Raty równe to nie to samo co stałe oprocentowanie. Oprocentowanie zmienne to nie to samo, co raty malejące.

Sposób obliczania rat równych i
@Pantegram: Czyli płacę miesięcznie RSSO x pożyczona kwota / 12 + pożyczona kwota / na ile miesięcy zaciągnięty kredyt.

@marcpol: Czyli jest jak napisałem:

Czy dobrze rozumiem, że przy kredycie na 5 lat ze stałą stopą procentową, wyliczenia są takie jak w artykule https://pl.wikipedia.org/wiki/Raty_r%C3%B3wne tak jak przy kredycie ze zmienną i stałymi ratami, tylko różnica jest taka, że w tym drugim wypadku za r podstawiona jest wartość WIBOR + prowizja
Zamiast RRSO powinno być oprocentowanie.


@marcpol: Oprocentowanie nie zawiera wszystkich dodatkowych kosztów, które może zawierać kredyt, a które muszą być uwzględnione w RRSO... Np. ubezpieczenie nie jest składową oprocentowania, a jest to kasa, którą co miesiąc trzeba zapłacić do banku (czyli de facto składowa raty).